SAĞLIK Nilay Yalçınkaya

SİZ DE GECE YİYENLERDEN MİSİNİZ?

Siz de gecenin bir yarısı uykudan uyanıp açlık kriziyle mi savaşıyorsunuz? Bu durumu en hafif şekilde atlatmak için haberimizi okuyun.

Artık bir alışkanlığa dönüşmüş gece yemeleri bir çoğumuzun ortak sıkıntısı. Uykudan uyandırma boyutuna kadar gelen ve zafere –buz dolabına- ulaşana kadar saatlerce yatakta bir sağa bir sola döndüren bu açlık krizini en hafif şekilde atlatmak için yediklerinize dikkat edin. Yağlı yemekler ve zararlı abur cuburlara alternatif olarak bu besinleri tercih edin.

Hindi, kabak ve pirinç
Oldukça pratik ve hafif olan bu gıdalar içinde bolca triptofan aminoasidi barındırıyor. Genelde et ürünlerinden sağlanan bu aminoasit,
vücutta serotonin ve melatonin hormonlarının salgılanmasına yardımcı oluyor. Yeterli miktarda üretilen serotonin ve melatonin de ruh sağlını dengede tutmaya, uyku bozukluklarını iyileştirmeye, halsizlik ve bitkinliğin önüne geçmeye yardımcı oluyor. Bu arada pirincin de uykuya dalma sürecini hızlandırıcı etkisi olduğu söyleniyor. Ama uykuya dalacağım diye oturup bir tencere pilav yemeyin sakın!

dreamstime_l_54491981Bademli yulaf

Gece açlık krizlerini en hafif şekilde atlatmak için yulaf iyi bir alternatif. Üstelik yulaf içerdiği yüksek triptofan sayesinde serotonin ve melatonin seviyenizin yükselmesine, kendinizi daha mutlu ve zinde hissetmenize yardımcı olacaktır. Light yoğurt veya süte karıştırıp içine de biraz badem ekleyin. Badem de vücudunuzun ihtiyacı olan magnezyum için birebir.

Biraz yeşillik ve yumurta
Yüksek oranda kalsiyum içeren yumurta karnınızı doyurduğu gibi uyku moduna geçmenize de yardımcı olacak. Haşlayarak katı bir şekilde ya da yağ kullanmadan omlet yaparak tüketebilirsiniz. Yanına da biraz yeşillik ekleyerek tabağınızı zenginleştirin. Böylece karnınızdan önce gözünüzü de doyacaktır.

Ton balığı ve ıspanakdreamstime_l_32939710
Ispanak ve ton balığı, uyku öncesi ve akşam yemeklerinde tüketebileceğiniz masum yiyeceklerden ikisi. Yüksek miktarda B6 vitamini içeriyor ve uyku bozukluklarına iyi geliyor. Ispanağı çorba yapabilir ya da salatanıza doğrayıp üzerine ton balığı ekleyebilirsiniz.

Fasulye ve kepekli ekmek
Yüksek oranda çinko içeriyor. Kandaki çinko eksikliğinin uyku bozuklarının en önemli nedenlerinden biri olduğunu söylersek, bu bilgi de gerçek yerini bulmuş olur. Yanında bir dilim kepek ekmeğiyle küçük bir tabak az zeytinyağlı fasulye tüketebilirsiniz. Protein, B6 vitamini ve folik asit yönünden de zengin olan bu menü sağlıklı ve kesintisiz bir uyku için de ideal.