SAĞLIK Yunus Başaran

KAHVEYİ AZALTMAMIZI KOLAYLAŞTIRAN 5 İÇECEK

Olur da kahveyi bırakmak isterseniz bu içeceklere ihtiyacınız olacak...

Kahve olmazsa olmazımız, biliyoruz. Ancak bazı sağlık sebeplerinden dolayı önce şekeri, sonra da kahveyi hayatlarından çıkarmak zorunda olanlarımız var. Kahvesiz olur mu demeyin. Olmak zorunda bırakıldığınızda, sabahları nasıl kendinize geleceksiniz? Bu soruyu etraflıca düşündüğünüz zaman yana yakıla alternatif ne olabilir ya da kahve bağımlılığından nasıl kurtuluruz diye arayışa girmiş ALL okurlarının imdadına yetişiyoruz. Ve sizlere kahveye azaltmanın yolları olabilecek çok bilinmeyen 5 içeceği sıralıyoruz.

 

Chicory Kahvesi

Chicory ya da diğer adıyla hindiba kökü kahvesi New Orleans’ın yerel lezzetlerindendir. Şu sıralar 3. nesil kahve dükkanlarında ise kolayca bulabileceğiniz bu içecek, özünde, kavrulmuş hindiba köküyle, taze kavrulmuş arabica kahvesinin harmanlanmasından oluşuyor. Ortaya çıkan tat tütsülenmiş, topraksı, kolayca alışabileceğiniz bir lezzet… Kafein oranı da oldukça düşük…

 

Reishi Mantarı Kahvesi

Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılan Reishi mantarı, sayısız hastalığa çare olduğunu alternatif tıp ile ilgilenenler bilirler. Tadı nedeniyle doğrudan tüketilmesi mümkün olmayan Reishi mantarı, taze ya da kurutulmuş haliyle iyice ezilip toz haline getirildikten sonra kullanılır. Elde edilen tozun bir müddet suda çözünmesi gerekir. Derin bir kapta yaklaşık iki saat kaynatılan mantarın tozları, etkisini göstermesi açısından hemen kullanılmalıdır. Zira yaklaşık bir buçuk saat sonra etkisini kaybetmektedirler. Lezzet bakımından öğütülmüş kahve çekirdekleri ile harmanlanmasıyla sık sık karşımıza çıkmaya başlamış olan Reishi mantarı kahvesi, mutlaka denemeniz gerekenler arasında olmalı.


Maca Tozu

Peru And Dağları’nda yetişen ve binlerce yıldır kullanılan maca bitkisi, turpgiller familyasına mensup. Görünümü de minik bir turpu andıran bu bitki, işlenerek toz haline getirilmesiyle pişirilmeden, içeceklere ekleme yoluyla tüketiliyor. Macha ile sık sık karıştırılan maca bitkisinin, afrodizyak etkisi ve enerji vermesi sebebiyle Peru ginsengi adıyla da anılıyor. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan maca bitkisinin aromalı tadına en çok çikolata yakışıyor. Bu yüzdendir ki çikolatalı tatlı ya da içeceklerinize bir çay kaşığı eklemeniz öneriliyor.


Moringa

Kökeni Kuzey Hindistan’a yayılan ancak ekvator çizgisi üzerinde bulunan Güney Asya, Meksika gibi ülkelerde de üretilen Moringa, mucizevi ağaç olarak bilinir. Kökünden yapraklarına kadar her kesimi çeşitli şekillerde kullanılsa da, yoğunlukla yaprakları kurutularak veya toz haline getirilerek çay şeklinde tüketilir. İçeriğindeki zengin mineral ve vitaminlerden dolayı eşsiz bir yapıya sahip Moringa çayı, hücre hasarını önler, metobolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur ve bağışıklığı güçlendirir.


Matcha Çayı

Son dönemin popüler içeceği olan Matcha’nın aslında öğütülmüş yeşil çay olduğunu biliyor muydunuz? Kuvvetli bir tat ve parlak yeşil rengiyle Matcha çayı, geleneksel bir Japon içceğidir. Ve üretim aşaması uzun ve zorlu bir süreç olmasıyla bilinir. Matcha çayı doğrudan içildiği gibi birçok içecekte ve tatlıda da kullanılmaktadır. Bunlar arasında matcha latte, matcha cafe au lait, matcha milk shake, matcha cake, matchalı kurabiye sayılabilir. Antioksidan oranı yeşil çaya göre yaklaşık olarak on kat fazladır. Matcha çayında az miktarda kafeinin yanı sıra bol miktarda theanin bulunur. Theanin, kafein gibi beyni uyarır, konsantrasyona yardımcı olur, enerji verir ama kafeinden farklı olarak titreme ve çarpıntı etkisi yaratmaz, aksine sakinlik ve dinginlik verir.

HAZIRLAYAN YUNUS BAŞARAN