SAĞLIK ŞEHİR REHBERİ Bağlan Keskin

BLENDED LOVE: BESİNİN ÖZÜ

Nedir detoks furyasına kapılan herkesin elindeki ‘Blended’ şişeleri? Peki detoks sadece bir trend mi?

Esra Kalender Blended’ın meşhur karışımlarını yapmaya aslında önce kendisi için başlamış. Sağlıklı beslenmenin bir yaşam biçimi olduğunu anlatırken bunun şimdilik bir detoks trendi haline gelmesine de farklı bir yorumu var!     

all-magazine-blended2

Nasıl başladı bu hikaye?
İlk başta kendim için iğrenç şeyler yaptım. İnternetten okuduklarımla, deneye deneye, okuyarak bu hale geldi. Hepsinin bir matematiği var. Neyle ne uyar, nasıl olur belli aslında. 

Bu karışımları ne zaman tüketmemiz gerek?
Sabah mideye ilk giren şeyin çiğ olması çok mantıklı. Ancak hangi öğün diye bir şey yok. Ara öğün de olabilir. Yemekle birlikte içilmez çünkü tok tutuyor.

all-magazine-blended

Bu karışımlarla detoks yapmak mantıklı mı?
Çok saçma. Bu vitamin gibi bir şey. Lif tüketmemiz, meyve tüketmemiz lazım. Sebzeler, lifler ve meyveler bu şişede bir bütün halinde. Detoks olarak kullanmak iki üç gün yanlış ve buna gerek yok. Kötü beslenip ayda iki gün detoks yapmak mantıklı değil. Tamam öğütülmesi çok kolay ama iş hayatında zor. Tüketilen enerjiyi geri getirmiyor. O bir moda ve insanlar zararlarını da görecekler.

Et sağlıklı beslenmenin neresinde?
Etin üç katı kadar çiğ yeşillik varsa etin asidi gider. Bir porsiyon 21 gün bağırsakta. Her şeyden biraz yemek gerekiyor. Bitkisel beslenme hastalanmamak için ve hastalığın geri çekilmesi için çok önemli.