PARFUM Yunus Başaran

80’LERİN İKONİK 5 KOKUSU

80'lerin ikonikleşmiş, başta başarısız olarak algılanan ama günümüzde hala konuşulan parfümlerini biliyor musunuz?

80’lerin ihtişamı ve çabasız şıklığından bahsediyoruz peki ama o dönem parfümlerin modası nasıldı? İkonik markaların koku anlayışı biraz aykırıydı o dönemde. Reklam kampanyaları da bir o kadar kışkırtıcı. Sizler için 80’lerin en popüler ve bir kesimin peşinden koşturduğu 5 parfümü listeledik.

1. Chanel – Cristalle

İlk olarak 1974 yılında satılan parfüm beklenen etkiyi yaratmayınca 80’lerde yenilenmiş versiyonu, belkide en doğru zamanda tekrar piyasaya sürüldü. Doğru zaman ve doğru tanıtım ile ikonik kokular arasında yer edindi. Özel tasarım şişesi ve limon, su sümbülü, şeftali, ylang ylang, kavun, hanımeli ve vetiver özleriyle ne kadar cezbedici olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu arada Cristalle, 1993 yılında ünlü parfümör Jacques Polge tarafından yapılan bir çalışmayla son halini aldı.

2. Prescriptives – Calyx

1987 yılında piyasaya çıkan Calyx by Perspectives isimli parfüm çiçeksi ve meyvemsi hafif bir gündüz kokusu. Kokularının en uyumlu olduğu 3 meyve, şeftali, kayısı ve mango başrolde. Tasarımcısı Sophia Grojsman’ın gül, misk ve sandal ağacı özleri de imza niteliği taşıyordu. Kokunun yenilenmiş versiyonu Clinique markası altında bulunabilir. Satın alma linkine buradan ulaşabilirsiniz.

3. Cacharel – Anais Anais

Cacharel’in bu iddialı kokusu 1978 yılında yaratıldı. Anais Anais, ultra feminen, zengin ve romantik çiçek özleri ağırlıklı. Portakal çiçeği, tatlı gül, beyaz zambak ve yasemin tınılarında kendinizi kaybetmek için oldukça çekici bir koku. Temelinde kehribar, sandal ağacı ve tütsü barındırması ise aromaların ne kadar ön planda olduğu hakkında fikir versin.

4. Ralph Lauren – Safari

Okaliptus ve citrus kokularının güzel bir karışımı olan Ralph Lauren’in erkek kokusu Safari, eril kokulara güzel bir örnek olabilir. 80’lerin son döneminde ortaya çıkmış olsa da asıl şanına 1991 yılındaki yeni versiyonuyla erişmiştir. Odunsu kokuların karakteristik notalarını barındırmasının yanı sıra, karanfil, tarçın, yasemin, gül sandal ağacı aromaları eşlik ediyor.

5. Yves Saint Laurent – Paris

1983 yılında Sophia Grojsman tarafından yaratılan YSL’nin Paris kokusu mimoza, gül, sandal ağacı, kehribar gibi seksi notalara sahip. Şık, romantik, dinamik, basit ve büyüleyici olarak tanımlanan Parizyenlere adanmış bu koku, Yves Saint Laurent’in favori şehri Paris nedeniyle isimlendirilmiştir.

HAZIRLAYAN YUNUS BAŞARAN