GÜZELLİK Nilay Yalçınkaya

KOZMETİKLERİN ÖMRÜ NE KADAR?

Her güzel şeyin bir sonu var. Kozmetiklerin de! Makyaj malzemelerinin son kullanma tarihlerini öğrenme zamanı!

dreamstime_l_6512596Maskara

Maskaralar fırçayı her çıkardığınızda içine bakteri taşıdığı için en az tüketim süresine sahip olan ürünlerdir. Üç ayda bir yenilemekte fayda var.

Fondöten

Normalde bir buçuk yıl dayanabilen fondötenler eğer sıcağa maruz kalırlarsa daha çabuk bozulurlar. Fondöteninizin kullanılabilir olup olmadığını anlamak için bileğinize sürün ve ufak bir alerji testi yapın. Eğer garip kokmaya başlamış ve kıvamı değişmişse hemen kurtulun!

Pudra

Çok az nem içeren pudralar en uzun süre kullanabilen kozmetik ürünlerinden olsalar da kullandığınız sünger ve fırçalar, bakteri oluşumuna neden olduğundan ister istemez pudranızın ömrünü de kısaltıyor. Bu yüzden altı ayda bir yenilemenizi öneririz.

Rujlar ve dudak parlatıcıları

Doğru saklama yöntemleriyle rujlarınızı iki yıla kadar kullanabilirsiniz. Direkt güneş ışığından ve sıcaktan uzak tutmanız yeterli. Fırçası veya aplikatörü eskimiş olan bütün dudak parlatıcılarındansa hemen kurtulun!

Parfümler

Eğer parfümünüzün güzel kokusunu uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız şişeyi mutlaka serin ve karanlık bir yerde tutun. Unutmayın; parfüm kokuları en fazla bir sene aynı kalır.