DİYET Ezgi Şuekinci

KİLO VERMEYE YARDIMCI 5 MUCİZE BESİN

Sofra/Compass Group Türkiye’nin Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan, kilo verme potansiyelini artıran 5 mucizevi besini açıkladı.

Değişen yaşam koşulları ve beslenme düzensizlikleri dünyadaki obezite oranını günbegün artırıyor. Hareketsiz yaşama doğru sürüklenen insanoğlu, masa başı iş hayatı ve fazla stresin de etkisiyle her gün biraz daha sağlığını kaybediyor. Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’deki kadınların % 41.5’i, erkeklerin ise % 21.5’i obezite ile mücadele ediyor. Bu oranlara göre ülkemizde yaşayan her 3 kadından 1’i obezite sorunu ile karşı karşıya kalıyor.

Kilo vermeye yardım eden en önemli iki şeyin egzersiz ve diyet olduğu aşikar. Sağlıklı beslenme ve hareket etme ile elbette kilo kaybedilebilir. Ancak bu süreçte destek alacağımız şahane besinler de var. Sofra/Compass Group Türkiye’nin Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan, kilo verme potansiyelini artıran 5 mucizevi besini açıkladı. O halde gelin kilo vermeyi kolaylaştıran ve metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunan besinlere birlikte göz atalım.

Kalsiyum zengini yoğurt

Hemen her gün sofralarımızdaki yerini alan yoğurt tam bir kalsiyum ve fosfor deposu. Sindirime yardımcı olan ve karın bölgesindeki yağların yakımına katkıda bulunan yoğurt aynı zamanda osteoporozu önlüyor.

Besin deposu yulaf

Diğer tahıl ürünlerine göre daha yüksek oranda posa içeren yulaf, içeriğinde bulunan demir, maganez, ç,nko, E vitamini, folat ve B grubu vitaminleri ile oldukça yararlı bir besin. Ayrıca kendisinin en önemli özelliklerinden birisi de antioksidan etkiye sahip olan selenyum kaynağı olması. Yulafın kolesterolü düşürdüğünü, kandaki glikozu dengelediğini ve uzun süre tokluk sağladığınız da söyleyebiliriz.

İştah azaltan ananas

İçeriğindeki bromelain enzimi sayesinde sağlık adına birçok olumlu etkisi bulunan ananas, bol miktarda antioksidan, vitamin ve mineral içeriyor. Ayrıca bromelain enzimi, hem kanın pıhtılaşmasını önlüyor hem de kilo verme sürecinde yağların yakımına ve iştahın azalmasına yardımcı oluyor. 100 gramında sadece 50 kalori bulunan ananası ara öğünlerde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Antioksidan yeşil çay

Fermante olmamış çay yapraklarından hazırlanan yeşil çay, içeriğinde bulunan kateşin polifenolleri ile mücize sayılabilecek derecede antioksidan etkiye sahip. Ayrıca sempetik sinir sistemi aktivasyonunu artırdığı için metabolizmayı hızlandırır ve bu sayede enerji harcamasını da artırır. Yeşil çay ekstratı ile 3 ay boyunca 70 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada hem vücut ağırlığında hem de bel çevresinde önemli şekilde azalma görülmüştür. Günlük önerilen miktar ise 2-3 fincan!

Kırmızı biber mucizesi

Kırmızı biber, içeriğindeki kapsaisin ile ağrılı iltihap, romatoid artrit ve Alzheimer gibi birçok hastalık üzerinde pozitif etki sağlıyor. Ayrıca yapılan çalışmalar anti kanserojen etkiye sahip olduğunu ve zayıflama potansiyelini artırdığını da gösteriyor. Üstelik diyet esnasında tüketilen kırmızı biber, enerji alımını baskılayarak toklu hissi sağlıyor.

 

YAZI EZGİ ŞUEKİNCİ