GÜZELLİK Dilruba Karaköse

80’LER MAKYAJININ 5 KLASİĞİ

Kendi döneminden kopup gelen 80'ler makyajına yakından bakıyoruz.

Eskiye dönüş hiç olmadığı kadar renkli ve canlı. Zaman geçtikçe geçmişte kaldığını düşündüğümüz parçalar teker teker eskilerden kopup gelirken, makyaj trendleri de buna karşı koymuyor. Defilelerde de payını almış olan ve tekrar aramızda dolaşan 80’ler makyajının en belirgin 5 özelliğini sizler için sıraladık;

 

1. RENKLİ GÖZLER

O dönemin filmlerine baktığımızda partilerde boy gösteren kızların şatafatlı elbiselerine uygun pembe, mor, mavi gibi renklerin en canlı tonlarını göz makyajında kullandıklarına şahit olmuşsunuzdur. Hele biraz simliyse bu iş tamam.

 

2. NATUREL KALIN KAŞLAR

90’ların o yokmuşçasına incecik kaşların aksine, Brooke Sheilds gibi kalın ve doğal kaşlara sahip olmak oldukça trend durumda. Eğer kalın kaşlarınız yoksa kaş kalemi ya da farla şekil vermek elinizde.

 

3. YOĞUN ALLIK

Günümüzde yapması son derece kolay, yüzü canlı tutan ve yokmuş gibi yapılan makyaj revaçtayken, 80’ler makyajının en ikonik trendi her şeyin yoğun bir şekilde uygulanması. Allık da bu kurala dahil.

 

4. PEMBE DUDAKLAR

Bahar yaklaşırken yavaş yavaş dudaklarda yerini almaya başlayan pembe dudaklar, o dönemin makyajının da demirbaşı olarak görev görüyor.

 

5. IŞILTI

80’ler makyajında gözlerde ya da dudaklarda varlığını oldukça belli eden sim veya ışıltılar, dönemimizin highlighter modasıyla sizce de eşleşmiyor mu?

HAZIRLAYAN DİLRUBA KARAKÖSE