GÜZELLİK Nilay Yalçınkaya

5 ADIMDA ÇEKİCİ GÖZLER

Kusursuz bir göz makyajı yaratmak sanılanın aksine çok da zor değil. İşin sırrı doğru aşamaalrı takip etmek.

1. Canlandırın

Canlandırmak ve şişleri azaltmak için makyaja başlamadan önce buzla bir dakika kadar göz çevrenize masaj yapın. Şok etkisi, göz çevrenizi daha diri gösterecektir.

2. Nemlendirin

Daha genç bir ifade için nemlendirici kullanmak şart. Kreminizi sabah-akşam düzenli olarak parmak uçlarınızla yumuşak hareketlerle masaj yaparak uygulayın.

3. Baz oluşturun

Kusursuz bir göz makyajına zemin hazırlamak için baz kullanmak gerekir. Farınızın gün içinde göz kapaklarınızda toplaklanmasını önlemek için baz kullanmak şart. Sonrasında farınızı dilediğiniz gibi uygulayın.

4. Kusurları gizleyin

Göz çevrenizdeki koyu leke, morluk ve yorgunluk izleri olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olur. Ten renginizden bir ton açık kapatıcıyla bu durumun önüne geçebilirsiniz.

5. Aydınlatın

Daha parlak ve aydınlık bir göz çevresi, makyajınızı ön plana çıkarmak için en iyi yoldur. Bunun için sedefli yapıya sahip krem aydınlatıcı ve farları tercih edin.

6. Belirginleştirin

Gözlerinizi belirginleştirmek ve olduğundan daha büyük görünmesini sağlamak için makyaj artisti Fezi Altun şunu tavsiye ediyor: “Üst kirpik diplerinize içten kalem sürerek çekici bakışlara sahip olabilirsiniz.”

7. Gölgelendirin

Göz kapaklarınızın ortasından başlayarak kirpik diplerinize kadar koyu renkli bir far uygulayın. Sonra fırçayla yukarı doğru dağıtın. Göz pınarlarınıza ve kaş altlarınıza açık renk bir far sürün. Böylece gözlerinize farklı bir derinlik katmış olacaksınız.

8. Kaşlarınızı boyayın

Yüz hatlarınızı ve ifadenizi belirginleştirmede kaşlar büyük rol oynuyor. Kaş aranızdaki boşlukları doldurup boyarsanız çok daha güçlü ve iddialı bir ifadeye sahip olursunuz.

9. Kirpikleri kıvırın

Daha kıvrık ve yoğun görünmesini istiyorsanız maskarayla işleme başlamadan önce kirpiklerinizi mutlaka kıvırın.

Final dokunuşu

Kusursuz bir göz makyajının en büyük oyuncularından biri de kuşkusuz maskara. Finali her zaman size uygun bir maskarayla yapın. Böylece kirpikleriniz daha dolgun ve kıvrık görünecektir.