Genel Debora Zakuto

VERSAILLES SARAYINDA UYANMAK

Tarihe karşı olan tutkularıyla bilinen Fransızlar Versailles Sarayı'nın içinde bulunan üç yapıyı otel yapmaya karar verdi. Bu heyecan verici gelişme Fransızların bir kısmı tarafından hoş karşılanmazken dünya nefesini tuttu, otellerin açılacağı günü beklemeye başladı. Versay Sarayı'nda geçirilecek bir gece için şimdiden hazırlıklara başlayanlardansanız, dönemin ruhunu yansıtan kıyafetleri de seviyorsunuz demektir. Gelin dönem trendlerine birlikte bakalım. Hazırlayan: Polen Müge Korkmaz

VERSAILLES, FRANCE - SEPTEMBER 29: The facade of the Versailles Palace is seen at night,  September 29, 2004  in Versailles, France.  To end the Grandes Eaux Musicales season, the Palace of Versailles organize a night time celebration of contemporary art, much of it exhibited in seldom explored regions of the palace. (Photo by Pascal Le Segretain/Getty Images)

Tarihe karşı olan düşkünlüğüyle tanıdığımız ve mimari tarih açısından da hepimizin nefesini kesen Fransızlar Versailles Sarayı’na otel yapmaya karar verdi. Malum Fransa’ya gidipte beğenmeyen kişi azdır. Caddelerde sokaklarda gezerken sanki bir masalın içinde geziyormuş gibi hissederiz kendimizi. Mimarisinden gözümüzü alamadığımız o sokaklar çok eskileri anımsatır bize, sanki biz de oradaymışız gibi. Dönemin o şık kadınlarını, beyefendilerini hayal ederiz… Versailles Sarayı’nın bir kısmını otele çevirme fikri elbette biraz hüzün biraz heyecan ile karşılandı. Büyük bir tarihi eseri ve özellikle Fransızların en değer verdikleri eserlerden birini ticarete çevirme fikri biraz Franszıların bir kısmını derinden sarstı. Fakat kimisi içinde Versailles Sarayı’nda uyanmak unutulmaz bir deneyim olacaktı. Bir sabah gözümüzü açtığımızda Versailles’ın o ünlü ve yemyeşil bahçelerine bakarken belkide kendimizi 17. yüzyıl prensesi gibi hissederiz kim bilir! Versailles Sarayı’nın yanındaki üç binayı otele çevirmek için ihale açıldı haliyle herkes birbiriyle yarış içinde. Otele dönüştürülecek binalardan birisi Kral 15. Louis’nin finans bakanının yaşadığı yapı. Hotel du Petit Controle, Hotel du Grand Controle ve Pavillion adlarıyla bilinen ve dönüştürme kapsamında olan üç bina, 1680’li yıllara ait. Her anı yaşanmışlıklarla dolu bu otel çok ses getireceğe benziyor. Peki Versailles Sarayında bu binalar ilk yapıldığı sıralarda moda nasıldı? Bu sorunun cevabını çok merak ettim. Benim gibi saray modasına aşık olanlar elbette vardır. Zengin işlemeli, drapeli elbiseleri korseli incecik belli kadınları kim sevemez ki! Elbette günümüz kıyafetleri gibi rahat olmayabilir. Çünkü o zamanların kadınları kat kat giyinmek durumundalardı. Hatta neredeyse nefes alamayacak kadar! Kadınlar korse kullanıyorlardı, eh tabii bu da konforu biraz bozan öğelerden birisi olabilir. 17. yüzyılda Barok’un etkisi Fransa’da kıyafetlere de yansıdı. Fransa Sarayı’nda dönemin şatafatlı hayata geçişi önce kıyafetlerle başladı! Günümüzde olduğu gibi o dönemde de sanatçılar birbirinden esinleniyordu. Perdelerdeki şatafatlı desenler çift sıra drape, pile ve farbalardaki işlemeli taşlar gibi öğeler kıyafete taşınmaya başladı. Altın varaklar ve gül desenleri adeta dönemin saray modasına damgasını vurdu.

74309462572847044_zRuEwPYU_c1

Barok döneminde teknolojinin biraz daha ilerlemesiyle birlikte yün, ipek, kadife, atlas, muar, pamuk gibi kumaşlar daha seri üretilmeye başlandı ve bu kumaşların arasına yaldızlı kumaşlar, altın ipliklerle işlenmiş brokerler ve gül desenleri işlendi. Modada devrim yaratılıyordu. Kadınların kıyafetlerinde ağır kumaşlar yerine daha zarif ve hafif kumaşlar kullanılmaya başlandı. Etekler üst üste giyilmek üzere iki parçadan oluşuyordu. Alt etek dediğimiz Friponda daha çok açık renkler tercih edilirken, üst etek dediğimiz modestte koyu renk tercih ediliyordu. Eteklerin kenarları draplerle süslenirdi. Drape süsleme aynı zamanda tüm dekoltelerde ve omuz detaylarında da sıklıkla kullanılıyordu. Bastonlar, şapkalar ve şemsiyeler dönemin en moda aksesuarlarıydı.

141603

Tabii ki günümüzde bile on yılda modanın nasıl değiştiğini göz önünde bulundurursak, o dönemlerde de aynı şey geçerliydi. Barok, Rokoko, Klasisizm, Romantizm gibi akımlardan moda da oldukça etkileniyordu. Kesimler değişiyor, renkler ve süslemeler dönemin anlayışına göne yeniden form buluyordu. O dönemden bir kıyafetle bizim şimdilerde giydiğimiz bir kıyafeti yan yana koyduğunuzda modanın nasıl değiştiğini hayretler içinde izleyebilirsiniz.

rococowomen