Genel Bağlan Keskin

VANS HALA TAŞ GİBİ

Kaykaycı ve sörfçü yakışıklılar, Kaliforniya ve hatta Saint Laurent! İstiklal'de mağaza açan, Elli yılı deviren marka, gençlik aşısı olmayı nasıl başarıyor?

50 yılda Vans, gençlik kültürüne neler kattı? Ya da kendi kültürünü nasıl oluşturdu? Benim için Vans giymek, sadece bir ayakkabı giymek değil mesela. O benim için müzik, film, sanat, popüler kültür, sokak kültürü demek. Küçük bir tarih bilgisine giriyorum: Vans’in 1966 yılında Kaliforniya’da ilk mağazasını açmasının ardından, efsane kaykaycı Tony Alva’yla yolları kesişiyor. İşte tam bu noktada, daha hemen başlangıcında, kaykay kültürünün içine doğuyor Vans. Birlikte tasarladıkları Era modeliyle ilk kaykay ayakkabısını yaratıyorlar. Waffle Sole ile binlercesini peşlerinde sürüklerken, aslında legonun eksik bir parçasını tamamlarcasına birlikte hareket ediyorlar. İşte bu ruhu sayesinde Vans, kaykay ve temsil ettiği tüm kimlikler için ve yaptığı her işte, “gerçek” kalma, gençliğe “ilham” verme noktasını başlangıç kabul ediliyor. Kaykay, müzik, sokak sanatları ve moda. Tüm bu alanlarda üretmenin, çok yönlü olmanın ve paylaşmanın değerli ve gerekli olduğu gerçeği ile hareket ederken aslında milyonlarcasına da ilham kaynağı olmuştur. Mesela Gilbert Crockett ile çalışıyor. Sadece pro bir kaykaycı değil, aynı zamanda fotoğrafçı, iş adamı, artist ve kendi ismini taşıyan Vans ayakkabısınında tasarımcısı. Ya da dünyanın birçok yerinde açtığı House Of Vans’lerinde hergün onlarca workshop düzenliyor, üretilenleri sergiliyor, insanları biraraya getiriyor. Bu şekilde önceliklerini realize ediyor, bu kültürü besliyor. Türkiye Pazarlama Direktörü Razan Aykaç Tamay, çok sevdiğimiz ayakkabıyla ilgili ilham verici diğer şeyleri anlattı.

Bu kutlamaya özel 5 ikonik Vans’i biraz bize anlatır mısın?

Sanırım 5 ikonik ayakkabıya sahip olma onuruna sahip tek markayız: Authentic, Era, Slip-On, Oldskool ve SK8-Hi. 1966 yılında mağaza açıldığı ilk gün 12 adet Authentic satılmıştı. Van Doren için büyük bir motivasyon oldu bu. Takip eden yıllarda efsanevi kaykaycı Tony Alva ile yolları kesişen Vans, birlikte tasarladıkları ilk kaykay ayakkabısı Era’yı pazara sundu. 1978 de aileye Old Skool ve SK8-Hi katıldı. Bu modellerin yan tarafındaki “sidestripe” günümüzde de imzamız olarak devam etmekte. Hemen takip eden 1979 yılında tasarlanan Slip-On ile ikonik ayakkabılarımız tamamlandı. 1982 yapımı ‘Fast Times at Ridgemont High’ filminde Sean Penn’in giydiği Checkerboard desenli Slip-on sayesinde Vans ilk defa Amerika dışına çıkıp Avrupa pazarına girdi.

Peki Vans’in öyküsü nasıl başladı?

Vans Vans’in öyküsü 1966 yılının 16 Mart tarihinde California’da başladı. Paul Van Doren ile (Jim Van Doren, Gordon Lee and Gordon’s Son) üç ortağı büyük bir heyecanla ilk mağazalarını açtılar. The Van Doren Company, ilk başlarda özel olarak ürettikleri ayakkabıları direk satan bir şirket olarak faaliyet gösteriyordu. Mağazanın açıldığı ilk sabah, 12 müşteri, öğleden sonra yapılmak ve teslim edilmek üzere ayakkabıları satın aldı. Authentic adıyla bilinen ve bir ikon haline gelen Vans modeli işte o gün doğdu. 1970’lerde, Tony Alva’nın sahneye girmesiyle Kaykay ayakkabısı Era yaratıldı.

Senin favori Vans’in hangisi?

Sk8-Hi… Tasarımı, sidestripe’ın yerleşimi, bilekli olması… Evet, tam benim için tasarlanmış.

Vans’in kitlesini bizim için tanımlar mısın?

Vans, kaykay, moda, müzik ve sanat ile uğraşan herkesin kendisiyle özdeşleştirdiği ve giymekten keyif aldığı bir marka. Enerji dolu bir kullanıcı kitlesi var. Dinamik ve üretken.

Vans Türkiye’deki ilk şirket mağazasını Taksim, İstiklal Caddesi’ne açıyor. Mağaza hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Vans, Türkiye’de ilk şirket mağazasını İstanbul’un kalbi Taksim’de açarak, efsane ürünlerini tutkunlarıyla buluşturdu. 3 Haziran 2016’da kapılarını açan mağaza, Vans ruhunu ve kültürünü, Asmalı Mescit’in enerjik, eğlenceli ve kozmopolit dünyasına taşıyacak. Merkezi yeri sayesinde Vans fanatiklerinin buluşma noktası haline gelecek olan yeni mağaza, ayrıca kaykay, moda, müzik ve sanat tutkunlarına keyifli sohbet ortamı da sunacak. En özel koleksiyonlar, 100 m2’lik bir alanda, Vans Avrupa ekibinin tasarımlarıyla dekore edilmiş mağazada sevenleriyle buluşacak.