Genel Nilay Yalçınkaya

SANATIN CESAR BIOJO HALİ

Özellikle portre çalışmalarında yarattığı belirsiz-netlik denilen sanat formuyla ön plana çıkan Cesar Biojo’nun çalışmaları henüz ülkemizde sergilenmedi ama merak etmeyin aykırı ressamın en beğendiğimiz işlerini ve merak edilenlerini haberimize sakladık. Bu enteresan yeteneği herkesten önce keşfedin. Hazırlayan: Gürcan Öztürk

1

1981 doğumlu genç sanatçı Barselona Üniversitesi’nde PhD programını bitirdi. Doktora sonrası altı yıllık evreyi kapsayan PhD programında Biojo uzmanlık ünvanı almayı başardı.

2

Cesar Biojo portrelerinde varoluşçuluk akımını en iyi şekilde yansıtan günümüz sanatçılarından.

3

İnsanın içinde sakladığı öfkeyi yüzüne paletinden çaldığı renklerle çarpan Biojo, kırmızı ve kan ilişkisi kurarak portre çalışmalarında acımasız bir gerçekliği saklı kaldığı yerden çıkartıyor. Kendi tabiriyle Biojo ruhumuzdan yüzümüze yükselenleri resmediyor.

4

Kadın portrelerinde dişiliğe özgü kodlardan faydalandığını inkar etmeyen Biojo kadının toplumsal çatı altındaki konumunu göz önünde bulundurarak mesaj verme kaygısı güden işlere imzasını atıyor.

9

İnsanın evrenin bir parçası olarak kendisini algılama biçimleri üzerine fırça oynatan başarılı sanatçının resimlerinde gündelik hayatın kısır döngüsüne art arda atılan yumrukların izlerini görmek mümkün.

8

Çalışmalarında çıplaklıktan çekinmeyen Biojo: “Çıplak bir kalbi hiçbir ruh örtemez, çıplak bir bedeni hiçbir elbise gizleyemez,” diyerek sanat anlayışını özetliyor.

7

Sanatçı, insanın doğasıyla yüzleşmesi gerektiğini söylüyor. Bu görüşten hareketle ortaya çıkardığı her üründe kadın-erkek arasındaki dengesizliği, onları birbirinden gizleyen moral sistemlerini irdeleyerek zıtlıklardan doğan muhteşem bütünlüğü resmediyor.

6

Cesar Biojo portrelerinde belirsizliği tercih etmesini ise kimliksizliğe bağlıyor. Kimsenin toplum sistemi içerisinde gerçek yüzüyle var olmadığına inandığını dile getiren Biojo, bu sebeple portrelerine net görünümler vermediğini ifade ediyor.

5

Biojo’nun resimlerinde zamanın kanıtı yok. Ölümle dondurulmuş bir zaman kavramıyla çalışan aykırı ressamın çalışmalarını en kısa sürede ülkemizde de görebilmek dileğiyle…