Genel Debora Zakuto

PÜSKÜLLÜ BAHAR

Son zamanlarda rüzgar gibi esen bir trend var; püsküller! Çantalardan, ceketlere, pantolonlara hatta aksesuarlara kadar uzanan bu püskül modası 2015 sonbaharında da bizlerle olacak. Eskiden vahşi batı esintileri taşıyan püsküllü parçalar, 1920'lerde elegant tarzın bir yansıması olarak oldukça şık kıyafetlerde kullanıldı. 1980'lerde püskül tarzını değiştirip salaş bir hal aldı ve bohem stili yansıtmaya başladı. Fakat eskisi gibi bir kıyafet kodu artık yok. Üzerimize püsküllü bir ceket giydik diye altına kovboy çizmelerimizi çekmemiz gerekmiyor. Veya püsküllü bir elbiseyi illa inci kolyelerle süslemeye gerek de yok. 2015'de bu trend sizi özgür bırakıyor. Püsküllü bir ceket, clutch ve spor ayakkabıyla bile kombinlenecek. Tabii baştan aşağı kendimizi püsküllere boğmak yerine, tek bir parçada patlatmak her zaman daha iyi sonuç verecektir. Siz püskülünüzü nasıl alırdınız? Hazırlayan: Polen Müge Korkmaz Hazırlayan: Polen Müge Korkmaz

1920-The-Flapper-Girl-2

1920’li yıllarda püsküllü elbiseler oldukça modaydı. Partilerde, davetlerde neredeyse püsküller dışında birşey kullanılmıyordu. Elbiselerin üstüne genelde inci takılar tercih ediliyordu. Şapka ise hala bir önceki yüzyılın esintisi silinmemiş olacak ki oldukça modaydı. Tüylü veya dantelli şapkalar, püsküllü elbiselerle kullanılan detaylar arasındaydı.

MILAN, ITALY - SEPTEMBER 20:  A model walks the runway at the Emilio Pucci show as a part of Milan Fashion Week Womenswear Spring/Summer 2015 on September 20, 2014 in Milan, Italy.  (Photo by Antonio de Moraes Barros Filho/WireImage)

Geçtiğimiz son bir kaç yılda yeniden doğmaya başlayan püskül trendi, son iki yılda fazlasıyla öne çıktı. Çantalarda, gömleklerde, elbiselerde, kemerlerde aklımıza gelebilecek her parçada kullanılmaya başlandı. Hemen hemen her kumaştan her parçaya uygulanan trend bir anda tüm dünyayı yeniden etkisi altına aldı.Emilio Pucci’den Chloé’ye Mango’dan Adidas’a kadar her tarzdan marka tasarımlarında püsküllere yer verdi.

MILAN, ITALY - SEPTEMBER 20:  A model walks the runway during the Pucci - Show as part of  Milan Fashion Week Womenswear Spring/Summer 2015 on September 20, 2014 in Milan, Italy.  (Photo by Pier Marco Tacca/Getty Images)

2015 sonbaharına geldiğimizde püsküllerin bizi artık özgür bıraktığını görüyoruz. İster şık bir püsküllü elbise, ister spora giderken püsküllü bir tişört, ister bir kot, gömlek ve püsküllü çanta. Püsküllü bir ceketin altına spor ayakkabı da giyilebilir, stiletto da karar sizin.

mango canta 199,99

Çanta, Mango 199,99 TL

Sonbahar/Kış 2015-16 podyumlarında da hemen hemen her tasarımcının koleksiyonunda püsküllere rastladık. Geçtiğimiz yıllarda tasarımcılar tarafından en çok çantalarda kullanılan püsküller bu yıl gömlek, elbise, kemer, pantolon gibi parçalarda zirveye oturdu.

giuseppe zanotti 750 euro

Ayakkabı, Giuseppe Zanotti 750 EURO

2015 sonbahar koleksiyonları için bootie’lerden çizmelere, stilettolardan spor ayakkabılara kadar geniş bir skalada püskül detaylarına rastlamak mümkün.

Bonus Kombin:

kombin

Kazak, Acne Studios 300 EURO
Şort, Emilio Pucci 420 EURO
Ayakkabı, Tabitha Simmons 825 EURO
Çanta, Burberry 850 EURO