Genel Nilay Yalçınkaya

MUHTEŞEM İKİLİ GERİ DÖNÜYOR

Tam 13 yıl aranın ardından 24 Ocak 2016’da ekranlara geri dönmeye hazırlanan kült dizi 'The X Files' büyük bir heyecanla bekleniyor. 1993-2002 yılları arasında ‘Gerçek orada bir yerde’ sloganıyla yayınlanan dizi, dünya tarihinin en iyi 250 dizisi arasında 76. sırada yer alıyor. Altı bölümden oluşacak yeni sezon efsane dedektifler Dana Scully (Gillian Anderson) ve Fox Mulder'ı (David Duchovny) yeniden bir araya getirecek. Dizi yayına başlamadan önce sevilen ikiliye dair hatırlanması gerekenleri ve en yeni bilgileri derledik. Hazırlayan: Gürcan Öztürk

TCDXFIL FE069

Ülkemizde ‘Gizli Dosyalar’ adıyla yayınlanan dizi Chris Carter tarafından yaratıldı. Bilim kurgu türündeki proje 90’ların en beğenilen yapımları arasında yer alıyor. Dizideki karakterleriyle bütünleşen Gillian Anderson ve David Duchovny’nin kariyerlerinin başlangıcı ve dönüm noktası ‘The X Files’ dokuz yıl yayınlandıktan sonra iki de sinema filmi çekilerek proje noktalandırılmıştı.

0. 2 DİZİNİN KAMPANYA FOTOSU

Hatırlamayanlar için; dizide, ajan Fox Mulder ve Dana Scully FBI’ın X-Files (Gizli Dosyalar) departmanına atanmış iki ajandır, bu departman çözülemeyen, tuhaf ve paranormal olaylarla ilişkisi bulunan dosyalardan sorumludur. Ajan Fox Mulder, paranormal olaylara ve uzaylı komplosuna inanan bir bakış açısı ile yaklaşırken, Ajan Dana Scully ise bilimi rehber alan kuşkucu bir tavırla yaklaşır.

0. 3 DİZİNİN KAMPANYA FOTOSU

Dizinin, 1998 yılındaki 5. sezonunun sonunda, ‘The X Files-Fight The Future’ adındaki ilk sinema filmi çekilmişti. Dizinin 9. sezonunda David Duchovny diziden ayrılmış ve başrol oyuncuları Gillian Anderson, Robert Patrick (John Doggett) olmuştu. Diziye 8. sezonun son bölümlerinde katılan Annabeth Gish (Monica Reyes), dizinin 9. sezonunda Gillian Anderson ve Robert Patrick ile başrolü paylaştı. Dizinin Emmy ve Altın Küre gibi ödülleri de var.

0.4 DİZİNİN KAMPANYA FOTOSU

10 Aralık 2007 tarihinde dizinin ‘The X-Files: İnanmak İstiyorum’ adlı, ikinci filminin çekimlerine başlandı. Başrolleri yine David Duchovny (Fox Mulder) ve Gillian Anderson (Dana Scully) üstlendi. İkilinin arasındaki ilişki dostluktan öteye geçmese de haklarında sık sık aşk dedikoduları çıktı.

NEW YORK, NY - MAY 12:  (L-R) Actors Gillian Anderson and David Duchovny attend David Duchovny in concert at The Cutting Room on May 12, 2015 in New York City.  (Photo by Astrid Stawiarz/Getty Images)

Fox kanalı, ‘The X-Files’ın dönüşünü, yeni seri başlamadan 201 gün önceden kutlamaya başladı. 201 gün boyunca, her gün bir ‘The X-Files’ bölümü yayınlayacak olan Fox’un bu maratonu, yeni sezon başlayınca sona erecek.

NEW YORK, NY - OCTOBER 12:  David Duchovny and Gillian Anderson attend "The Truth Is Here: David Duchovny And Gillian Anderson On The X-Files" presented by the Paley Center For Media at Paley Center For Media on October 12, 2013 in New York City.  (Photo by Rob Kim/Getty Images)

Fox’un CEO’ları Dana Walden ve Gary Newman’ın resmi olarak duyurduğu habere göre efsanevi FBI ajanları Mulder ve Scully’nin yeni maceraları mini bir dizi olarak devam edecek. İlk sezon altı bölüm olarak planlandı ve şu sıralar çekimleri devam ediyor. Dizinin yaratıcısı Chris Carter bu geri dönüşle ilgili şunları söylüyor: “Ben bu durumu 13 yıllık bir reklam arası olarak görüyorum. Bu sürede dünya daha tuhaf bir yer haline geldi, dolayısıyla altı bölümlük hikayemizi anlatmak için oldukça doğru bir zaman.”

HOLLYWOOD - JULY 23:  Actors Gillian Anderson (L) and David Duchovny attend the 20th Century Fox World Premiere of "The X Files: I Want To Believe" at Mann's Grauman Chinese Theatre on July 23, 2008 in Hollywood, California.  (Photo by Stephen Shugerman/Getty Images) *** Local Caption *** Gillian Anderson;David Duchovny

Büyük sürprizlerle karşımıza gelecek olan onuncu ‘The X Files’ sezonunda dünya dışı yaşamla ilgili bölümlerin ağırlık kazanması bekleniyor. Dizi sona erdikten sonra da arkadaşlıklarını sürdüren David ve Duchovny ise Instagram ve Facebook hesapları üzerinden çekimleri başlayan yeni sezona ilişkin merak uyandıran fotoğraflar paylaşıyor.

LONDON - JULY 30:  Gillian Anderson and David Duchovny arrive to the UK film premiere of 'The X Files, I Wanted To Believe' at the Empire Cinema on July 30, 2008 in London, England.  (Photo by Dan Kitwood/Getty Images)

Bunlardan sosyal medyada en büyük yankı uyandıranı David Duchovny’nin resimi Facebook hesabı üzerinden “Sanırım seni bir yerden tanıyorum,” notuyla paylaştığı yeni sezonun ilk fotoğrafı oldu. Gillian Anderson ise asıl bombayı patlatarak dizinin yeni sezon posteri olacağı düşünülen ve yeni sette çekilen ilk fotoğrafı resmi web sitesinde paylaştı.

8

Gillian sadece resmi web sitesinden değil Twitter hesabından da dizinin yeni sezonuyla ilgili görseller paylaşıyor. Çekimlerle birlikte başlayan ‘The X Files’ın logo kampanyasını da sevenleri ilk kez Gillian’ın paylaştığı fotoğrafla öğrendi.
Görünen o ki televizyon tarihinin en cool ikilisi Mulder ve Scully’yi yeni maceralarıyla daha çok konuşacağız.