Genel Nilay Yalçınkaya

MAVİNİN KOD ADI: BODRUM

Yaza veda etmek ne mümkün! Kış boyu pişmanlık yaşamamak için denizin tadını çıkarabileceğiniz sayılı gün kaldı. Eğer bir Bodrum tutkunuysanız, yazın son demlerinde ondan bir parça daha mavi huzur almaya üşenmeyin. Toplayın bavulunuzu, vurun kendinizi masmavi sulara. Bodrum'un en sevilen mekanlarını son tatiliniz için mercek altına aldık. Hazırlayan: Sinem Gürleyük

daphnis (3)

Daphnis Hotel
17 yıldır Gölköy’de misafir ağırlayan Daphnis Hotel bu sezon el değiştirdi; yenilendi: güzelleşti ve kapılarını öyle açtı. Cihangir’de Aliye Meyhane’den tanıdığımız işletmeci Osman Yitgin, Yıldıray Yavaş ve gazeteci Burcu Özbek’in işlettiği otelde gün nefis bir kahvaltıyla başlıyor. Acılı ezme, portakal reçeli, ballı tulum gibi lezzetler deniz manzarasıyla birlikte baş döndürüyor. Mekanda masaya gelen herşey burada üretiliyor. Denize sıfır mekanda çocuklu aileler de düşünülmüş. Çocuklardan uzakta kafanızı dinlemek istiyorsanız, bembeyaz iskelesindeki localarda günü geçirebilirsiniz. İskelenin hemen arkasında konumlanan çim alan üzerine atılan şezlonglar kalabalık grupların tercihi.

daphnis

Öğle yemeğinde hamburgerler, pizzalar, gözlemeler, soğuk mezeler, zeytinyağlılar sizi bekliyor. Burada bir parantez açmak istiyoruz. Mekanın ne hamburgeri ne pizzası Bodrum standartında değil. Bodrum’da sahilde iyi yemek yemek için ya astronomik rakamlar ödersiniz ya da bu beklentiyi plaja adım atmadan önce dışarıda bırakırsınız! Daphnis Hotel, bu kanıyı yerle bir ediyor. İncecik açılmış pizzası, özel soslarla servis edilen hamburgeri, İstanbul’dan gelen etleriyle mekan lezzet konusunda sınırları aşıyor.

daphnis (4)

Hava karardıktan sonra da kumsaldaki şezlonglar yerini bembeyaz masalara bırakıyor ve Lal Meyhane’nin ışıkları yanıyor. Özellikle ahtapot salatası mutlaka denenmeli. Yemek faslını kapattıktan sonra hem iyi içki içmek hem de kalabalıktan uzakta kalmak istiyorsanız, göstereceğimiz adres yine otelin barı. Patlıcanlı, kavunlu, sakız marmalatlı kokteylleri bizim favorimiz! Son bir not: Otel, plaja ve meyhaneye dışarıdan da misafir kabul ediyor.

osman yitgin (1)

Daphnis Hotel’in işletmecisi Osman Yitgin öneriyor:
“Gölköy’de bulunan Balıkçı Orkide’nin mezelerini de mutlaka deneyin. Deniz levreği kavurmasını sakın es geçmeyin.”