Genel MODA HABER Debora Zakuto

KONSOLOS

İzzet Çapa’nın yeni hamlesi ne olacak diye herkes merakla beklerken, yine eğlence sektörüne imzasını attı. Pera’da tarihi Palazzo Corpi binasındaki eski Amerikan Konsolosluğunda geçtiğimiz aylarda açılan Konsolos mekan tasarımından içkilerine, yemeklerinden şeflerine kadar tam donanımlı şekilde bir fine dining markası oldu. Hazırlayan: Polen Müge Korkmaz

konsolos

İzzet Çapa, ÇapaMarka Entertainment Group’un son sürprizi olan Konsolos ile sahalara çok iddialı girdi. Açılmasından aylar önce herkesin merakla beklediği mekan Pera’da tarihi Palazzo Corpi binasındaki eski Amerikan konsolosluğunun tam vize alınan bölümünde yer alıyor. İsmiyle de mekanın tarihine atıfta bulunuyor. Türkiye’de fine dining yapılamıyor diyenlere bir cevap niteliğinde doğan Konsolos, fine dining’in İstanbul’daki en iddialı isimlerinden biri. Mekanın iki girişi bulunuyor. Birisi gündüz servisi, diğeri ise akşam servisi için. İçeriye girince tavanın yüksekliğiyle ve işlemeleriyle başınız dönüyor önce. Duvarları süsleyen tablolar Paris’den getirilmiş. Çeşitli hayvan figürleriyle modern çizgiler yer alıyor tablolarda. Mekanın mimari tasarımı Mahmut Anlar’a ait. Anlar, mekanda koyu renkler tercih etmiş. Mekan tasarımına yoğun olarak mermer dokunuşlar hakim. Tamamen kendi özgün çizgisinde ilerliyor.

konsolos4

Konsolos, yemek konusunda da iddialı. Fransız ağırlıklı Akdeniz mutfağından seçkilerle oluşan menüde en popüler seçenek olarak yükselen, Steamed Bun Konsolos’un paylaşımlıklar bölümünde yerini almış. Üstelik gerçekten çok lezzetli! Tavuk kanatlı, kokoreçli, cafe de Paris soslu, kemiksiz tavuk kanatlı seçeneklerinden birisini sipariş edebilirsiniz. Bunun dışında enginar, humus gibi Akdeniz mutfağından seçkilerle de yemeğinize başlayabilirsiniz. Ana yemeklerde deniz levreği ve dana incik mutlaka denenmeli. Dana incik ağır ateşte pişiyor ve lezzetinden baş döndürüyor. Son bir tavsiye; yemeğinize başlamadan önce şefin elinden bir kokteyl mutlaka deneyin.

konsolos3

Konsolos, İstanbul’da en yeni klüplerden birisi olan Soho House’un, hemen yanında yer alıyor. Konsolos içeri giriş için üyelik istemiyor ama rezervasyon yaptırmadan gitmeyin. Şıklık yarışının yaşandığı Soho House gibi Konsolos’da da bir giyim kodu mevcut. Her fine dining mekanında olduğu gibi Konsolos’a da şort terlikle gidilemiyor.