Genel MODA HABER Debora Zakuto

SAVAŞ ZAMANINDA MODA EVLERİ

Savaş her zaman tarihe hüzünlü anılar kazır. Biz ise şimdi moda evlerinin o günlerde neler yaptığına göz atacağız. Askerlere dayanıklı kıyafetler üretmek, pilotların güneşten etkilenmemesini sağlamak için harekete geçen tasarımcılar, zor şartlar altında modadan hiç vazgeçmediler. Hazırlayan: Polen Müge Korkmaz

coco-chanel1

COCO CHANEL
Hayatıyla ilgili bir çok komple teorisi bulunan ve tüm dünyanın moda anlayışında ve kadının özgürleşmesinde bir devrim yaratan Coco Chanel 1930’larda Atatürk’ün oldukça ilgisini çekmişti. Onun konforlu ve kullanışlı moda anlayışı aslında savaş sırasında oldukça kullanılabilir tasarımlar yaratmasına olanak sağlıyordu. Mustafa Kemal Atatürk, Coco Chanel’e Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yüksek rütbeli askerleri için üniforma tasarlamasını rica etti. Coco Chanel tarafından kabul gören bu istekle, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin rütbeli askerleri 1945 yılına kadar Coco Chanel imzalı üniformalar giydi. Uzun yıllar Chanel’in tasarladığı çizimler kullanıldı. Son zamanlarda Arzu Kaprol’ün tasarladığı üniformalarda hala Chanel izleri bulunuyor.

hugo boss ww2

HUGO BOSS
Sıradan bir terzi olan Hugo Ferdinand Boss 33 yaşındayken kendi firmasını kurdu. Kendi ismini verdiği markasında 30 kişi çalıştıran küçük bir firmaydı. 1931 yılında dünya büyük bir ekonomik krizin pençesindeyken Hugo Boss’un kaderi, Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin firmaya parti üniformaları dikmesi için sipariş vermesiyle değişti. Aynı yıl Hugo Ferninand Boss
Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne katıldı. Zaten kendiside nasyonel sosyalist olan Hugo Boss, partiye katılımı ve onlar için özel tasarladığı üniformalarla ekonomik açıdan da oldukça büyüdü. 1938 yılından itibaren Alman ordusununda kıyafetlerini dikmeye başladı. 1945 yılının sonlarına kadar ordu kıyafetlerini tasarlayan Boss, aynı zamanda Hitler’in kıyafetlerini de tasarlıyordu. Savaş sırasında oldukça dayanıklı kıyafetler üreten firma, aynı zamanda dünya basınında oldukça yer alan ve Alman tarihi açısından oldukça öenmli bir yer işgal eden SS’ler için de üniformalar tasarladı.

rayban

RAY-BAN
Dünyada en çok bilinen gözlük markalarından birisi olan Ray-Ban kurulduğu ilk yıllarda askeri gözlükler üreten bir firmaydı. Ürünlerini Amerikan Hava Kuvvetleri’ne özel tasarlıyordu. Yüksek rakımlarda dolaşan asker pilotlar için mide bulantısını ve baş ağrısını azaltmak, güneş kırılmalarından oluşabilecek etkiyi en aza indirmek için güneş gözlükleri tasarladı. 1937 yılında yansımayı en aza indiren ve pilotların görüşünü engellemeyen yeşil lensli ilk Ray-Ban’ler üretildi. Ray-Ban’in en ünlü modellerinden birisi olan damla modeli ise pilotlar yukarı baktığında gözün alt kısmına güneş gelmesini engellemek amacıyla tasarlandı.

burberry kolaj

BURBERRY
İngiliz Thomas Burberry 1856’da küçük bir kasaba olan Hampshire’da tasarımlarını satmaya başladı. Trençkotlarıyla özdeşleşen bir marka olan Burberry I. Dünya Savaşı sırasında askerlerin içinde rahat edebileceği, ağır ve rahatsız paltolara alternatif olarak trençkot tasarlıyordu. Thomas Burberry’nin İngiliz askerleri için tasarladığı gabardine kumaştan üretilen giysiler askerler tarafından bir üniforma haline geldi. II. Dünya Savaşı’na gelindiğinde ise tüm Avrupa’da yayılan trençkot çoğu ülke tarafından kullanılmaya başlandı. Askerler için tasarlanan trençkotlar sonraları rahatlığı ve koruma kuvvetiyle herkes tarafından kullanıldı.

aquascutum ww2

AQUASCUTUM
Aquascutum 1851 yılında kurulan bir moda evi. İlk yıllarından bugüne kadar marka, trençkotları, suya dayanıklı yağmurluklarıyla hep ön planda oldu. Savaş zamanında en önemli faktörlerden biri olan yağmur, asker giyiminde de oldukça önemliydi. Yağmura dayanıklı trençkotlar, paltolar ve yağmurluklar üreten marka, II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz askerleri tarafından dikkat çekti. Aynı Burberry gibi Aquascutum’da ordu için dayanıklı yağmurluklar ve trençkotlar tasarladı. Sonraları Aquascutum tasarımları Winston Churchill gibi isimler tarafından da günlük giyimde kullanılmaya başlandı.

cddddd

CHRISTIAN DIOR
1905 Granville doğumlu Christian Dior zor şartlar altında kurduğu ve kendi adını verdiği markası ile II. Dünya Savaşı zamanına da imzasını attı. Nazi subaylarının eşlerini ve Fransız işbirlikçilerini giydiren moda devi, o dönemlerde feminen çizgileriyle konuşuluyordu. Savaş ortamının gerginliği ve insanlar üzerinde yarattığı olumsuz psikolojik etkiler yapılan büyük davetlerle biraz olsun negatif enerjiden uzaklaşmaya itiyordu. Bu davetlerde yüksek rütbeli kişilerin eşleri Dior kıyafetleriyle maskulen tarzdan uzak, Christian Dior’un kendi deyimiyle ‘çiçek kadın’ oluyorlardı.