Genel Nilay Yalçınkaya

EL EMEĞİ ŞAPKALAR!

Aslında psikoloji okuyan Merve, çocukluğundan beri modaya fazla düşkün olduğu için, mesleğini bırakıp kariyerini yeniden şekillendiriyor. Tasarıma başladığı ilk yıllarda kıyafet tasarımları yapan Merve, yıllar içinde şapkaya olan tutkusunu fark ediyor ve sadece el yapımı şapkalara imzasını atmaya başlıyor. Tasarımcının sonbahar koleksiyonu Pandora’yı konuştuk. Hazırlayan: Polen Müge Korkmaz

Merve Bayındır - Portrait

Tasarım yapmaya başladığınız yıllarda kıyafet de tasarlıyordunuz. Zamanla şapka tasarımına yöneldiniz. Markanız ilk günden bu yana nasıl yollardan geçti? 
Çılgın bir yolcuk bu. Bol engebelere değen güzelliklerle dolu bir yol. Başlangıçta şapkamsı şeyler yapıyordum aslında ve şapkaya yönelmek gibi bir niyetim hiç yoktu. Lappart Pr’ın sahibi Feride Hanım’ın sabırlı ikna çabaları ve annemin yoğun desteği ile başlanmış, şimdi ise şapkadan başka bir şeye ne vaktin ne de arzunun kalmadığı bir yol. Şapkanın en güzel tarafı kalıbından başlayan bir tasarım süreci olması ve bu süreçte tasarımcının eli hep işin içinde, her şapka için her parça için bir çözüm süreci var tıpkı puzzle yapmak gibi. Başlangıçta büyük bir çoğunluk tarafından ciddiye alınmıyorduk, herkes bunun sonu olmayan bir macera olduğunu düşünüyordu ama; sabır ve kendini yenileyen, geliştiren tasarımlar oldukça maceranın sonsuz olması imkansız değil. Merve Bayındır markası dört senelik bir marka, aslında bu süre içinde çok hızlı bir yükseliş yaptığımızı düşünüyorum. Tabii ki bu yükselişin hızlı olmasının nedenlerinden biri olmayan bir şeyi yapıyor olmak. Fakat olmayan bir şeyi yapıyor olmak, doğru adımlar atmazsanız olumsuzluğa çok çabuk dönüşebilir. Dışarıdan bakıldığında çok tatlı ve hızlı bir yükseliş gibi gözükse de markam daha emeklemeyi yeni öğrenen bir bebek. Devamlı ilgi isteyen, büyümesi için beslenmesi gereken, hep gelişen bir bebek. Bu sezon 5. Kez İstanbul Fashion week’e katılacağız. Şimdi baktığımda parça birleştirmekten başlamış olan bu yol sadece yoktan var edilen şapkalarla dolu olmayıp, yeni tekniklerin yaratıldığı, yeni malzeme kullanımlarının bulunduğu, sergilerde yer alan ve dünya basınında kendini göstermeyi başaran, çok iyi tasarmcılardan destek gören, dünyaya kendini kanıtlama yolunda ilerleyen bir marka olmakla sonuçlanmış, kısaca düşse de kalkan ve okyanusu geçmeye kararlı bir marka…

ISTANBUL, TURKEY - MARCH 17:  A model walks the runway at the Merve Bayindir show during Mercedes Benz Fashion Week Istanbul FW15 on March 17, 2015 in Istanbul, Turkey.  (Photo by Stuart C. Wilson/Getty Images for IMG)

Türkiye’de ve dünyada kaybolmaya yüz tutmuş şapka tasarımı dalı ile ilgili neler düşünüyorsunuz?
Tamamen el işçiliği olduğu için çok zahmet veren bir tasarım dalı şapka. Bu zahmetden ötürü de çok pahalı ve niş bir ürün. Ucuz ve hızlı modanın popüler olduğu bu dönemde epey zorlayıcı bir dal açıkçası. İnsanlar bir mağzadan 50-250 TL arasında aldıkları bir deniz kenarı şapkasına benden aldıkları zaman neden daha fazla ödemeleri gerektiğini haklı olarak anlamıyorlar. Oysa kullanılan malzemenin özelliklerinden başlayan bir yol var orda, her bir iğne deliğinin elle açılmış olduğu gerçeği var, ve bir de yedi bilyonun üzerinde insanın yaşadığı bir dünyada 250’den az şapka yapan tasarımcının olduğu gibi bir gerçek var. Kışlık kumaşlar hariç şapka kumaşlarının dünyada sadece Filipinlerde üretildiği ve elle dokunduğu da diğer gerçeklerden biri. Bununla beraber ben modanın geldiği bu noktada artık farklılaşmanın butikleşmiş ürünlerle yakalanacağına inanıyorum. Her şeyin moda olduğu bir döneme girdik. Şapka da bunun parçası olmakta çok kararlı. Gelinler artık duvak takmak istemiyor mesela gelinliklerine uygun şapkalar istiyorlar. Kate Middelton’ın da büyük etkisi var tabii ki. Kraliyetteki genç ve güzel bir yüzün kıyafetlerine şık şapkalar takmaktan çekinmeyişi ve bol bol kullanması gençler arasında şapkanın yeniden moda olmasında büyük etken oldu. Zor bir zanaat ama geleceği olduğuna ve asla yok olmayacağına inandığım bir tasarım dalı, yeter ki şapkacılar olarak biz tasarımlarımızı güncel ve yenlikçi olarak devam ettirebilelim.

IMG_9682

Pandora koleksiyonunuzun ilham kaynağı nedir?
Pandora Na’vi lerin yaşadığı dünyadan ve Avatar filiminden esinlenilmiş bir koleksiyon. Doğayı, doğanın bütünlüğünü ve gizemini anlatıyor aslında. Doğanın kendine has güzellikeri ve harmonisini temsil eden bir koleksiyon. 

Pandora koleksiyonunuzda en çok hangi renkleri ve kumaşları göreceğiz?
Ağırlıklı keçe, sinamay ve jinsindan oluşan koleksiyonda mavinin tonları var ve bunun arasına katılmış floresan renkler mevcut. Düz renk giydiğinizde bile yakalayabileceğiniz şıklığı anlatan bir koleksiyon oldu diyebiliriz. 

Erkekler için de şapka tasarladığınız oluyor mu? 
Genellikle koleksiyonlarımızda erkek şapkaları çalışmıyoruz ama özel istek geldiği zaman bazı uygulamalar yapıyoruz. Erkeklere uygun da birkaç şapka kalıbımız var, ama zaten bize gelen beyler de özel ve farklı şeyler istedikleri için talebi karşılayabildiğimiz yere kadar onlara da yardımcı oluyoruz.

IMG_0068

Bir çoğumuz davetlerde şapka kullanmaya cesaret edemiyoruz. Bize ne öneririsiniz?
Şapka kullanmak zor gelebilir ama bu bir geçiş dönemi. Yani aksesuar kullanmaya hepimiz alıştık ama sıradan aksesuarlar yerine daha butik ve biraz daha gösterişlisini tercih ettiğinizde aslında kıyafetinizi yükseltecek bir hareket yapmış oluyorsunuz. Sonuçta hepimiz kendi dozumuzda dikkat çekmeyi severiz kıyafete ve yüzünüze uygun tercih edilen bir şapka sizi daha iyi yapacak bir üründür. Ayrıca moda artık farklı ve sıradışı olanı arıyor, eğer siz de modayı takip edenler arasındaysanız bunun parçası olmak için en doğru zaman diye düşünüyorum.