Genel Nilay Yalçınkaya

DEDİĞİM DEDİK MARKA

Klasik ama tutkulu, trend ama gerçekçi! Tasarımcı Ece Kavran'ın markasının ve yeni koleksiyonunun kimliği bizi gelip geçici trendlerden uzaklaştırarak gerçekçi bir yolculuğa çıkarıyor. Floransa'da aldığı İç Mimari eğitiminin ardından, Polimoda'da Moda Marka Yönetimi bölümünü de bitiren Ece, 2014'de Urun'u kurarak macerasına start veriyor. Kadın ve erkek ürünlerinden oluşan Urun'un alt metni bir baş kaldırı yatıyor. Kendi kafasındaki çizgileri hiçbir markada bulamayan Ece, sonunda kağıdı kalemi eline alıyor, kendi çizgilerini yaratıyor ve herkese meydan okuyor. Urun'un son koleksiyonu 'Urunstable', insanın içindeki çatışmalardan alıyor ilhamını. Hazırlayan: Polen Müge Korkmaz

Ece Kavran_Portrair

Tasarım yapma fikri aklınıza nasıl düştü?
Mecburiyetten oldu desem daha dürüst olur. Başkalarının benim kafamdaki tasarımları ortaya çıkarması mümkün olmayınca, aldım elime kalemi kağıdı ve başladım çizmeye.

Markanızı kurana kadar hangi dönemeçlerden geçtiniz?
Sonsuz bir üretim sürecinden geçtik. İlk önce başka firmalara üretim yaparak, onların hatalarından öğrenerek, hem okullu hem alaylı olana kadar çalıştık.

Untitled Session0630 1

Urun nasıl bir marka? Kimliğinde neler barındırıyor?
Düz, dümdüz biri, dürüst, ters biraz dediğim dedik. Hepimiz, birilerinin sandığından çok daha yüklü bir kollektif geçmişin ürünüyüz. Urun da öyle. Kendinden çok eski bir zamanın, zamanların toplamı, ürünü; Urun.

Urunstable’da bizi neler neler bekliyor?
Urunstable adı üstünde hepimizin içindeki çatışmayı anlatıyor. Tek fark Urun’un bunu kumaşlarla yapıyor olması. İnsanın anatomisi ve doğada çözünen mimarisinden alıyor ilhamını. Bu, koleksiyonda gördüğümüz çatışmanın doğum yeri ve sebebi. Koyu ile açığın, cesur ile korkağın, huzur ile huzursuzluğun çatışmasını göreceğiz ürünlerde.

URUN2

En çok kullandığınız renkler ve materyaller hangisi?
Siyah, hep siyah. Aralarda ekrular, yeşiller, bordo ve lacivertler var. Urun’da tene oturan ikinci bir deri gibi giyebileceğimiz kumaşlarla çalışıyorum. İpek, deri, neopren, crep ve hepsi iplikten dokuma çok çeşitli örme kumaşlar.

Bu sonbaharda en çok neler giyeceğiz?
Bu sonbaharda da belden bağlamalı uzun paltolar ve kazaklar favorim.

URUN1

Kadınların gardırobunda mutlaka olması gereken beş parça size göre hangileri?
Deri trençkot, yüksek bel kalem etek, belden bağlanan gömlek elbise, yüksek bel siyah tayt, siyah askılı croptop’lar!