Genel MODA HABER Debora Zakuto

BAYRAMDA SANAT GEZİSİ

Bayram tatili geldi. Çoğu kişi bayramı fırsat bilip tatile çıktı haliyle şehir boşaldı. Peki İstanbul’da kalanlar ne yapmalı? Bu uzun tatilde yapılacak en keyifli aktivitelerden birisi boş günlerimizi sanatla doldurmak olabilir. Malum İstanbul’un her bir köşesi sanat ile dolu bu sıralar. 14. İstanbul Bienali kapsamında yapılan sergileri sizlerle paylaşmıştık, Bienal sergilerini değerlendirmek oldukça verimli bir aktivite olacak. Bunun dışında sizinle paylaşmak istediğimiz, bayramda son günlerini yaşayacak olan 5 sergimiz daha var! Bu tatilde bu sergiler kaçmaz! Hazırlayan: Polen Müge Korkmaz

evvel zaman makinesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bozlu Art Project’te sezonun ilk etkinliği Server Demirtaş’ın Evvel Zaman Makinesi adı verdiği sergisi oldu. 3 Eylül’de kapılarını açan sergi 17 Ekim’e kadar sizleri bekliyor. Heykelden yola çıkıp, makine estetiği ve kavramsal sorgulamaları bir araya getiren sergi, Demirtaş’ın son dönem çalışmalarını da izleyiciye sunuyor. Kinetik heykellerin yer aldığı sergide, insan bedeni ve makineler arasındaki diyaloğa atıfta bulunuyor.

minör kahraman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeri Zilberman’da 2 Eylül’de açılan Minör Kahramanlıklar sergisinin küratörlüğünü Nat Muller üstleniyor. 24 Ekim’e kadar sürecek olan sergi ilhamını İslam Minyatür sanatından alıyor. Minör Kahramanlıklar Sergisi’nin sanatçıları son dönem işleriyle, yüzlerce yıllık minyatür sanatına yeni yorumlar getiriyor. İçerikleri ise sanatçının tutkusuna göre değişiyor!

et cetera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kerem Ozan Bayraktar, 3 Ekim’e kadar Et Cetera isimli yeni sergisiyle Pg Art Gallery’de. Bayram tatili serginin son günleri olacak o yüzden kaçırmayın deriz! Bayraktar’ın son dönem çalışmalarını kapsayan sergide fotoğrafik bilgisayar görselleştirmelerini izleyebilirsiniz. Bütün ve parça ilişkisine odaklanan sergi, soyutlanmanın yaşamın her alanında mevcut olduğunu izleyiciye aktarıyor.

can dagarslani identities mixer yazlık

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mixer Yazlık yaz boyunca birçok sanatçıya ev sahipliği yaptı. Son Çıkış sergisi ise Mixer Yazlık’ın son seçkisini kapsıyor. 1 Eylül’de izleyiciyle buluşan sergi 30 Eylül’de kapılarını kapatıyor. Cyanotype baskı, kolaj, fotoğraf, kağıt, video gibi bir çok sayıda farklı malzemeyi bir araya getiren sergi de farklı disiplindeki sanatçıların, farklı tekniklerde hayata geçirdiği işleri izleyebilirsiniz.
Sanatçılar arasında Eda Gecikmez, Berkay Budanoğlu, Can Dağarslanı, Gülşah Bayraktar, Melike Kılıç, Kaan Bağcı, Murat Han Er, Bedia Ekiz, Arda Yorgancılar, Julie Nymann, Nazlı Erdemirel bulunuyor.

Istambul Agora 2013 Exposição retrospectiva do artista turco Hüseyin Bahri Alptekin (1957 – 2007), um dos grandes expoentes da arte contemporânea da Turquia. O artista, escritor, palestrante e curador, estudou estética, filosofia da arte e sociologia em Ankara e Paris. A partir da década de 1990, foca sua produção nos efeitos da globalização, da imigração e das situações de exílio, tendo como objetos de investigação a circulação e a produção anônima de imagens, provenientes de viagens, histórias particulares e arquivos. Camila Rocha, artista brasileira radicada em Istambul, que foi casada com Hüseyin Bahri Alptekin, trabalha com desenho, vídeo, fotografia e registros de ações e também é designer de exposições e livros. Kiki Mazzucchelli é curadora e crítica independente e trabalha entre Londres e São Paulo. Possui mestrado em História da Arte pela Goldsmiths College e atualmente é doutoranda no centro de pesquisas TrAIN (University of the Arts). Galpao do Sesc Pompéia. São Paulo/SP, Brasil - 25/04/2013. Foto: Ed Figueiredo

2007 yılının sonunda hayata veda eden sanatçı Hüseyin Bahri Alptekin’in retrospektif sergisi Demokratik Lüks, 2 Eylül’de Rampa ve M HKA (Güncel Sanat Müzesi, Antwerp) işbirliğiyle kapılarını aralamıştı. 14 Kasım’a kadar devam edecek olan sergi, sanatçının arşivinden seçilmiş çizimler, eskizler ve notlar ile birlikte sanatçının düşünce süreçlerinin derinine inip inceliyor. Hüseyin Bahri Alptekin’in milenyumdan önceki ve sonraki işlerinin toplandığı kapsamlı retrospektif, 90’ların başından itibaren ürettiği heykeller, enstelasyonlar, neon metinler, fotoğraflar, video ve kolajları da bir araya getiriyor.