Genel Debora Zakuto

ARAMIZDA KAHVALTI SEVMEYEN VAR MI?

Bu kahvaltı listesi bildiğiniz en iyi kahvaltı mekanları listesinden farklı çünkü bu listede en önemli olan şey masadaki çeşit sayısı değil, bu listenin önceliği, mekandan alınan keyif, masadaki samimiyet ve en önemlisi de bu mekanların henüz herkes tarafından keşfedilmemiş ve birçoğunun defalarca aynı mekanların üzerinden geçilerek yapılan en iyiler listelerinden kaçarak hala kalitelerini koruyabilmiş olmaları. @benimkahvaltim hesabının sahibi Ayşegül Şener öneriyor.

SAMSUNG CSC
İstanbul
Mahmure Akustik Lezzetler
Karadeniz kahvaltısı

Adını mekan sahibi müzisyen Oktay Usta’nın annesinden alan Mahmure Akustik Lezzetler’de yediğiniz hemen her şey Rize’den Mahmure Hanım tarafından İstanbul’a gönderiliyor. Reçel, tereyağ, peynir, helva, kavurma, mısır ekmeği yanında mıhlama ve masanın ortasında kocaman bir salata. İsteyene kavurmalı mıhlama, tavada yumurta da var. Oktay’ın keyfi yerindeyse size canlı canlı kemençe ve bağlama da çalar, işte o zaman keyif çayı ne demek anlarsınız.
Adres: Şahkulu Mah. Şahkulu Sok. No:14/A Beyoğlu, İstanbul
Tel: (0212) 256 20 53

Ankara İncek Köyü
Beymet Beyhan Abla’nın Yeri
Köy kahvaltısı

Ankara’da doğa ile baş başa kalabilmek için nereye gidelim, nereyi görelim derseniz, Konya yolu üzerinden 15 dakika sonra İncek’e vardığınızda uzun zamandır bu kadar yememiştim diyerek kalkacağınız bir kahvaltı masası size bekliyor olacak. Kahvaltıda sunulan köy peynirlerinin çeşitliliği, organik yumurta ve yeşillikler bile size mutlu etmeye yetecekken Beymet’te mutluluğunuz ikiye katlanacak çünkü sizi gözleme, çiğ börek, mıhlama ve yaprak sarmanın da bulunduğu bir köy kahvaltısının hakkını vermeden göndermezler. Kahvaltınız bittikten sonra mekanın geniş bahçesinde isterseniz güneşlenebilir, isterseniz kenarda bir yerde gazetenizi okuyabilir ya da güne mantı ve kebap çeşitleriyle devam edebilirsiniz.
Adres: Turgut Özal Bulvarı No:46 İncek, Ankara
Tel: (0312) 460 11 45

Van
Bak Hele Bak
Van kahvaltısı

Gerçek adı ‘Konak Kahvaltı Salonu’ olarak geçen, mekanın sahibi Yusuf Bey’in sürekli “Bak hele bak,” demesiyle, mekanın adını da kendiliğinden ‘Bak Hele Bak’ olarak değiştirmiş. Organik ve geniş bir kahvaltı masası sunan mekan, özellikle manda kaymağı, peynir çeşitleri ve tereyağı için denenmesi gereken kahvaltı salonlarından biri ve yakın zamanda Ankara’ya şube açtı, denemek isteyenlere duyurulur.
Adres: İskele Cad. Van
Tel: (0432) 214 29 38

İstanbul Kadıköy Moda
Walter’s Coffee Roastry
Amerikan kahvaltısı

İlhamını ünlü dizi ‘Breaking Bad’den, enerjisini ise taze çekilmiş kahvelerden alan Walter’s Coffee Roastry, aslında bir kahve laboratuvarı olarak dizayn edilmiş ve servis veriyor ama asıl özelliği İstanbul’da gerçek Amerikan kahvaltısı bulabileceğiniz çok az sayıda yerden biri olma özelliğine sahip olması. Pancake, bacon, yumurta, sosis, patates, bal ve çikolatayla dolu bir tabağın yanında gelen taze çekme bir filtre kahveye kim hayır diyebilir ki? Ayrıca Kadıköy Moda’da kahvesini içerken bilgisayarı ile çalışmak isteyenlere mesken olan, arkada da küçük balkonuyla ufak sessizlikler sunan farklı bir mekan.
Adres: Caferağa Mah. Badem Altı Sok. No:21/B Moda, İstanbul
Tel: 0532 200 98 92

WALTER'S COFEE. - aychulus - benimkahvaltim

İzmir Çeşme Alaçatı
Evbharat
Köy kahvaltısı

Huzur ve sessizlik arayanlara, denk gelirseniz havuz başındaki yoga seansları ve müzik dinletileri ile sakin bir tatil ya da sadece bir kahvaltı molası vermek isteyenlere, sonrasında da ‘kesin git’, ‘mutlaka dene’, ‘salçası, peyniri hala aklımda’ gibi ikna cümleleriyle arkadaşlarınızı da mutlaka göndermeniz gereken bir butik otel Evbharat. Ege’nin insanoğluna sunduğu bütün nimetleri kahvaltı masasına taşıyan sahibeleri ile sohbet etmeden çıkmayın. Sohbet sırasında organik enginar, salça ve reçellerden de satın almayı ihmal etmeyin.
Adres: Yeni Mecidiye Mah. İnönü Cad. No:55 Alaçatı, İzmir
Tel: (0232) 716 04 58

evg

Antalya
Manavgat Irmak Garden
Köy kahvaltısı

Nehrin kenarında, yeşillikler arasında bulunan Manavgat Irmak Garden, her sabah zengin, geleneksel bir Türk kahvaltısı sunuyor. Lokasyonundan ötürü pek çok mekanın önüne geçen Manavgat Irmak Garden, gerçekten her şeyin onlarca çeşidini sunarken, klasik otel kahvaltısı çeşitliliğine girip, sizi boğmadan, kararında ve taze alternatiflerle güzel bir ev kahvaltısı alternatifi yaratıyor. Bu arada mekanın oldukça yakınında bulunan Habibe Teyze Köy Kahvaltı Evi de bölgeye gitmişken çok iyi bir seçenek olarak bir yere not edilmeli.
Adres: Oymapınar Yolu Üzeri, Bucak Sihlar Koyu, Akçay Mevkii Manavgat, Antalya
Tel: 0533 506 23 31

Bodrum Yalıkavak
Kitchenette
Türk ve Dünya Mutfağı

Dünyanın en büyük yatlarının demir attığı, Hollywood yıldızlarının her yaz mutlaka uğradığı, dünyaca ünlü markaları ve yeme-içme alanlarıyla dünyanın en iyi marinaları arasında gösterilen Palmarina Bodrum’da bulunan Kitchenette, hem menüsü tanıdık olsun hem de bildiğimiz lezzet ve kaliteden şaşmayalım diyenler için gerçekten mükellef bir kahvaltı sofrası hazırlıyor. Taze simit çeşitlerinden, tavada göz yumurtaya, sağlıklı omlet çeşitlerinin de yer aldığı yumurtalı lezzetlerle dolu geniş menüsünden, gözleme ve taze yeşilliklere kadar özellikle de menemeniyle kalplerdeki yerini koruma garantisi veriyor.
Adres: Merkez Mah. Yat Limanı Çökertme Cad. Palmarina Bodrum No:6 D:A100-101 Bodrum, Muğla
Tel: (0252) 385 24 15

KİTCHENETTE YALIKAVAK

Diyarbakır
Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası
Diyarbakır Köy Kahvaltısı

Diyarbakır mutfağı etleri ve yöresel yemekleriyle çok meşhur olsa da aslında kahvaltı kültürü ve şehirde bulunan kahvaltı mekanlarıyla da meraklısını oldukça heyecan verici bir ziyafete davet ediyor. Diyarbakır Gazi Caddesi’nde bulunan tarihi Hasanpaşa Hanı’nın içerisindeki Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası’nda, yere kurulan sofrada bulunan saç kavurmalı yumurtadan, soğuk güvece, kendi yaptıkları yöresel peynirlerden, kendi yaptıkları reçellere, sıcacık tırnak pideden, yerli pastırma, börek, salça, domatesli biber, kızartma, közde patlıcan, patates kavurması, yeşillikler ve cennet tabağı adını verdikleri meyve tabağına kadar her şey bir kahvaltı sofrasında aradığınızdan fazlasını sunuyor.
Adres: Gazi Cad. Tarihi Hasanpaşa Hanı 1. Kat No:2
Tel: (0412) 228 93 45

İzmir
Tuzu Biberi Kahvaltı Evi
Yöresel Ege Köy Kahvaltısı

Ege’nin meşhur bol yeşillikli, bol peynir çeşitli kahvaltısına kendine has eritme peyniri, pastırmalı yumurtası ve sıcacık pişileriyle lezzet katan mekan, son yıllarda çoğalan şubeleri ve sıcak yemekleriyle de tanınmaya başladı. İzmir’e gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken Tuzu Biberi, kahvaltı menüsünü asla bozmamakla beraber fiyatlarını da aşağı yukarı hep sabit tutuyor. İzmir Bornova ya da Karşıyaka tarafına gidenler için denenmesi gereken oldukça güzel kahvaltı mekanlarından biri. İzmir’de Alaçatı da dahil olmak üzere yedi şubesi bulunuyor.
Adres: Mansuroğlu Mah. 295 Sok. No:18 Bornova, İzmir
Tel : (0232) 435 63 62

11

Gaziantep
Orkide Pastanesi
Yöresel Gaziantep Kahvaltısı

Tek kat baklava hamuru ile yapılmış bol fıstıklı, kaymaklı katmeri ile tanınan Gaziantep’in kahvaltısı en meşhur yerlerinden biri olan Orkide Pastanesi, bal, kaymak, ceviz reçeli, zeytin salatası, ceviz reçeli, mevsim yeşillikleri, tereyağı, patates salatası, nohut salatası, yöresel peynirler, patlıcan kızartma, Antep peynirli börek, siyah zeytin ve söğüş salata ile hem kalite hem lezzet hem de inanılmaz bir görsel şölen sunuyor.
Adres: Güvenevler Mah. Hoca Ahmet Yesevi Cad. Gaziantep
Tel: (0342) 215 15 00