Genel Debora Zakuto

ALL LOVES BLOGGERS: FASHIONHOUSEBYZETO

Blog dünyasındaki isimleri tanımaya Fashionhousebyzeto ile devam ediyoruz. Blog'un sahibi Zeynep Aslan anlatıyor...

IMG_1988

Fashionhousebyzeto nasıl ortaya çıktı? Amacınız, çıkış noktanız ve hedefleriniz nelerdi?
Kıyafetlere ve modaya olan ilgim, alışveriş sevgim beni blog açmaya yöneltti aslında. Bir holdingde çalışırken boş zamanlarımda keyif aldığım şeyi yapmalıyım diye düşündüm 2009 yılında ise bunu hayata geçirdim. Hedefim insanların aradığı şeyleri blog üzerinden bulmasını sağlamak, belirli markalar ve adreslerle takipçilerime yol göstermekti. Bir yandan ise stilimi paylaşıp ilham vermek istedim. Bir nevi görsel günlük oldu benim için. Hem yeni çıkan ürünleri paylaştım, hem de kendi stilimden ilham vermeye çalıştım. Şimdi ise o sonuca ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Takipçilerim bir şey alacakları zaman mail, blog ya da instagram üzerinden sorular soruyorlar ‘bu nerde satılıyor sen bilirsin’ dediklerinde hedefime ulaşmış olduğumu görüyorum.

Moda ve stil sizin için ne ifade ediyor? Siz kendi stilinizi tanımlar ve tamamlarken nelerden ilham alıyorsunuz?
Moda benim için fast fashion bir olgu aslında. Sürekli değişiyor ve ayak uydurmak her zaman kolay olmuyor. Modası geçti giymediğim parçalarım hiç olmadı. Aksine yeni ile eskinin karışımını yapmayı çok seviyorum. Seneler öncesinden alınan kıyafetlerimi bile bugün yeni parçalarla birleştiriyorum. Stil ise ruh halinin yansıması bence. Kimi zaman asi, kimi zaman sakin, kimi zaman ise şık olmak istiyor insan. Ama en önemlisi bunları yaparken kendine has bir şey katıyor olabilmek. Benim stilimde ise spor ayakkabılarım bu büyük görevi üstleniyor. Stilimi tamamlarken ilham aldığım o kadar çok şey var ki aslında. Bazen bir film, okuduğum dergiler çoğu zamanda sokak stilleri.

IMG_5131

Stilinizin ‘olmazsa olmaz’ parçaları var mı? En çok nelere yatırım yapıyorsunuz? Neden?
Stilimin olmazsa olmaz parçası kesinlikle spor ayakkabılar ve yırtık jeanler. Rahatlığıma düşkün biriyim, son zamanlarda bu trendin yükselişe geçmesi sanırım en çok benim işime yaradı. Çeşitler fazlalaştı artık daha modern, renkli spor ayakkabılar bulabilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Her şeyin altına olmaz denilen spor ayakkabıların tabuları yıkıldı artık. Yırtık jeanler ise modası geçmeyen kült parçalardan benim için. Basic bir tshirtle gündüzleri, akşamları ise gömleklerle her yere gidebileceğim bir parça.

En sevdiğiniz renk nedir? Neden? Asla giymem dediğiniz bir renk var mı?
Son zamanlarda en sevdiğim renk kesinkle gri. Değişen trendlerin etkileşimi de olmuyor değil. Genel olarak kıyafetlerimde renk ayrımı yapmam. Eskiden çok renkli giyindiğim için şimdilerde daha soğuk renkler tercih ediyorum. Asla giymem dediğim renk ise kahverengi. Bir zamanlar o kadar çok giydim ki şimdi aksesuarlar dışında pek elim gitmiyor bu renge.

IMG_9868

Türkiye’deki favori tasarımcınız kim?
Son zamanlarda en çok sevdiğim tasarımcı Hande Çokrak. Markası Maid in Love’ın eğlenceli kıyafetlerini oldum olası sevmişimdir. Deniz Berdan da bunlardan biri. Farklı, özgün ve kendine has… Çizgi karakterleri kullanmak ve oluşturmak bence onların işi.

Severek takip ettiğiniz blogger’lar kimler? Yurtdışındakileri de takip ediyor musunuz?
Türk blogger’larından takip ettiklerim Beautyomelette, Topgirlstyle, Puk Fashion, Iconjane, Fcosmos ve Cocobolinho. Yabancı bloglardan ise Zina Fashion Vibe, Le Blog de Betty, Miss Mass, Kayture ve Lovely Pepa takip ettiğim bloglardan.

İlham aldığınız ya da hayranı olduğunuz bir stil ikonu var mı?
Tek bir isim vermek oldukça zor . Alexa Chung, Karolina Kurkuva, Cara Delevingne stillerini beğendiğim ikonlardan. Özellikle Cara’nın asi stilini çok seviyorum.