Genel Nilay Yalçınkaya

90’LARDA EN ÇOK BUNLARDAN KORKTUK!

90’lar her yönüyle başkaydı. Müzikler, kıyafetler, filmler, diziler, mekanlar. Saymakla bitiremeyeceğimiz sonsuz bir şölen… 80’lerin çılgınlığını silip atan 90’lar çoğumuz için daha karakteristik ve oturaklı bir on yıllık dönemi temsil ediyor. Bu döneme damgasını vuran popüler kültür öğeleri arasında özellikle sinema sektörü tarafından hayatımıza enjekte edilen öyle malzemeler var ki hala kabuslarımızda başrol oynamaya devam ediyorlar. İşte sekiz korkunç 90’lar klasiği. Hazırlayan: Gürcan Öztürk

chucky bebek

Chucky
80’lerin sonunda hayatımıza giren ‘Chucky’ bebek 2000’lerin ilk çeyreğini yaşadığımız şu günlerde hala korkutucu etkisini sürdürmeye devam ediyor.  90’lar boyunca çekilen devam filmlerinin etkisiyle hemen her çocuk mağazasında ‘Beni Sev’ diye karşımıza çıkması, hatta evdeki özellikle lahana bebekleri çöpe atmamıza neden olacak denli anksiyetik bir ruh haline bürünmemizde sebebiyet vermesi bugünlere tekamül etmiyor. ‘Chucky’ bebek sıradan bir oyuncak olmanın çok ötesinde içinde barındırdığı katil kimliğiyle koskoca 90’lar boyunca bir neslin bebekler tarafından öldürülme ihtimalini göz önünde bulundurarak yaşamalarına sebep oldu.

gremlinler

Gremlinler
Yine 80’li yılların ortalarında tanıştığımız ‘Gremlinler’ 90’ların başında gelen devam filminden sonra tam anlamıyla bir fenomene dönüştü. Şimdilerin gençliği böyle şeylerden korkulur mu ama diye 90’lar kuşağını eleştirse de ‘Gremlinler’ uzun süre tüylü ve pofuduk oyuncaklardan, kedi köpeklerden hatta civcivlerden bile kaçmamıza sebep olmuştu.

hayalet maskesi

Hayalet maskesi
1996 yılında elinde bir bıçak suratında kızgın bir hayalet maskesiyle siyahlar içinde olur olmaz yerlerde belirip gençleri doğrayan ‘Çığlık’ serisinin acımasız katiliyle hayatımıza ilmeklenen bu ikonik maske ilk günden beri oldukça rahatsız ediciydi. Bir de ardından gelen devam filmleriyle gündelik hayata karışınca Cadılar Bayramı partileri, doğum günleri, mezuniyet törenleri ve bilimum hoplamalı zıplamalı etkinliğimizde vazgeçilmez aksesuar olup çıktı. En son 2011 yılında kendisini gösteren hayalet maske kuşkusuz 90’ların en korkutucu eğlence metalarından birisiydi.

pilli dinozorlar

Pilli dinozorlar
1993 yılında ilk ‘Jurassic Park’ filmi çekilip gündemimize dinozorları sokunca ansızın önümüzde beliren kertenkelelere bile potansiyel yırtıcılar olarak bakmaya başlamıştık. Böyle bir halet-i ruhiyenin içinde oyuncak dükkanlarının ana vitrinlerini süslemeye başlayan kükreyen garip sesler çıkaran agresif hareketleri ve tüm iticiliğiyle piyasaya sunulan ‘Jurassic Park’ dinozorlarının pilli versiyonları onları beyaz perdeden çıkartıp evlerimize dek soktu. O dönem statü göstergesi haline gelen bu pilli dinozorlar evin küçük çocuklarının en büyük korkularındandı.

asit yağmurları

Asit Yağmuru
Pierce Brosnan ve Linda Hamilton’un rol aldığı 97 yapımı ‘Dante Yanardağı’ filminden sonra ayyuka çıkan ozon tabakası yırtıldı asit yağmurları altında eriyeceğiz ölüm bizim için geliyor söylentileri 2001 yılına dek bir neslin ansızın yağmaya başlayan yağmurların altında çığlık çığlığa saklanacak delik aramasına neden olmuştu. Sırf bu yüzdendir ki 90 kuşağı hala mevsimsiz yağan yağmurlara karşı olan önyargısını kırabilmiş değil.

örümcekler, arılar, yılanlar

Örümcekler, arılar, sinekler, yılanlar
Neden korkmayalım ki dediğinizi duyar gibiyiz? Evet zaten korkunçlar ama bir de üstüne Hollywood tam da 90’ların başında katil arılar, sineğe dönüşen insanlar, tek hamlede üç kişi birden yutan pitonlar ve ölümcül zehriyle saniyesinde felç eden örümcekleri korku komedi etiketiyle gündelik rutinimize dahil edince elinde sineksavarlarla dolaşan, sinek ilacı arabasının arkasında koşan bir nesle de imzasını atmış oldu.

stephen king

Stephen King
Korku romanlarının ustası, gerilim edebiyatının kralı Stephen King 90’lar boyunca peş peşe yayınladığı kitaplarıyla dönemin en korkunç ikonlarından biri haline geldi. “Acaba bunlar gerçekten yaşandı mı?”, “King bunu neye dayanarak yazdı?” gibi sorularla kitaplara yönelen 90 kuşağı köpeğinden, kedisinden, arkadaşından, hatta evindeki lambasından korkar hale gelmişti. Usta hala yazmaya devam ediyor ama kabul edelim herkesin bir zirvesi vardır. Stephen King için de zirve 90’lı yıllardı.

Pennywise palyaço katil

Palyaçolar
Evet bu komik eğlenceli neşe saçan karakterler Stephen King sayesinde tüm 90’ların en korkunç imajlarından olmayı başardı. 1990 yılında vizyona giren ‘IT’ (O) bir Stephen King Romanı uyarlamasıydı ve başrolde ortalığı birbirine katan Pennywise isimli katil palyaço yüzünden 90 kuşağı için palyaçolar hiç de sevimli ve eğlencelik karakterler olmadı.