Genel MODA HABER Debora Zakuto

3’ÜNCÜ HAVALİMANINDA MİMARİ YARIŞI

Yeni havalimanında yer alacak ‘Hava Trafik Kontrol Kulesi’ için tasarım yarışması başladı. Dünyaca ünlü tasarımcılar yeni kule için farklı konseptler hazırladı.

Untisdtled-1

İstanbul Yeni Havalimanı işletmesi tarafından, yapımı süren 3. havalimanında yer alacak ‘Hava Trafik Kontrol Kulesi’ için tasarım yarışması başladı. Toplam 5000 metrekare inşaat alanına sahip, 95 metre yükseklikte yapılması planlanan İstanbul yeni havalimanının hava trafik kontrol kulesi için Zaha Hadid semazen dönüşlerinden, Moshe Safdie Osmanlı geometrik desenlerinden, Massimiliano Fuksas minarelerden, Pininfarina-Aekom lale çiçeği formundan, RMJM Architects İstanbul’un martılarından esinlenirken Grimsaw-Nordic ise terminal binası ve genel havaalanı tasarımıyla bütünlük sağlayacak bir konsept ile hazırladıkları tasarımları paylaştı.

Usntitled-1

İGA CEO’su Yusuf Akçayoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yerel mimariden ilham alan, eşi olmayan bir proje geliştiriyoruz. Hava Trafik Kontrol Kulesi tasarımının da İstanbul Yeni Havalimanı’na simgesel anlamda çok şey katmasını amaçladığımız için böyle bir yarışma düzenledik. Katılacak firmalarda Türkiye’nin simgelerinden esinlenilmesini özellikle istedik. Paylaşılan projeleri değerlendiriyoruz,” dedi.