Genel Nilay Yalçınkaya

BOĞAZ’IN ÖĞLE KONUĞU

İstanbul’un gözde restoranlarından Sunset Grill&Bar, bar bölümünü şık bir dekorasyonla yenileyerek Brasserie olarak hizmet vermeye başladı. 21 yıldır şehrin en seçkin restoranları arasında önerilen Sunset Grill&Bar'ın öğle yemeği servisi verdiği Brasserie kısmını Barış Tansever'den dinledik.

Barış Tansever

Sunset Grill&Bar şehrin en özel adreslerinden biri. Şimdi içinde yeni bir yapılanma daha var. Sunset Brasserie fikri nasıl çıktı ortaya?
Yıllardır Sunset’in akşam yemekleri ve barı İstanbul’un en popüler mekanı olmayı başardı ancak maalesef öğle yemeklerinde istediğimiz ambiyans oluşamamıştı. Hedefimiz misafirlerimize öğle yemeklerinde de aynı keyfi yaşatmak, Sunset’in her anında kendilerini mutlu hissetmelerini sağlamaktı. Sunset büyük bir mekan, öğle yemeklerinde misafirlerimize daha küçük ve bir arada olabilecekleri bir mekan yaratmamızın onlara konfor sunacağını düşünüyordum. Hayalim feminen hatta seksi bir mekan yaratmaktı. Bu duygularla yola çıkarak Brasserie’yi yarattık.

Sunset Grill&Bar ile Brasserie’yi birbirinden ayıran farklar neler?
Mekanın yanı sıra Brasserie’de menümüzde farklılaştı, daha hafif yemeklerle daha çok lokal misafirlerimize yönelik oluşturuldu. Sunset’in yıllardır aynı ekiple hizmet etmesi bu sektörde dünyada bile az görünen bir başarı. Bu nedenle her iki mekanda da aynı ekiple hizmet veriyoruz.

Sunset

Mekanda dekorasyona oldukça önem veriyorsunuz. Brasseire bölümü için nasıl bir çalışma yürüttünüz? Dekorasyonda nasıl bir çalışma var?
Brasserie’de mimar Fahrettin Aykut ile çalıştık. Mimarımız birbirinden özgün içerikli tema ve çizgileri kullanarak tasarladığı mekanda ahşap ve bakır malzemeleri iç içe geçirerek kullandı. Brasserie’nin merkezinde kurgulanan ağaç enstalasyonu, mekanda bir merkez hissi yaratarak enerjiyi çevresinde toplamak için tasarlandı, doğa ve toprak renklerini kullanarak tüm referansları tabiattan aldık. Barın tezgahı oniks taşından yapıldı. Duvarları süsleyen fotoğraflar mekana farklı bir enerji verdi. Ayrıca Brasserie’nin üstünü örten şemsiyemizin açılıp kapanır olması ve yaptırdığımız iklimleme sayesinde, hem yaz hem de kış aylarında keyifle yemek yenen bir mekan yaratılmış oldu. Sunset Brasserie’nin, hem iki köprünün de aynı anda manzarasını seyredebileceğiniz çok özel bir noktada yer aldığını, hem de mekanı çevreleyen eşsiz doğa ve Boğaz manzarası ile birlikte şehrin ortasında bir vaha olduğunu söyleyebilirim.

Ahududulu Milföy

Mönüde bizi neler bekliyor? Mutfakta nasıl bir çalışma söz konusu?
Menümüzü oluştururken esasında 21 senenin tecrübesinin sonunda, biraz da “Best of Sunset” diyebileceğimiz bir düşünce ile hareket ettik. Japon şefimiz Hiroki Takemura’nın hazırladığı Uzakdoğu lezzetlerinin yanı sıra Fransız danışman bir şefle çalıştık. Yıllarca Alain Ducasse gibi dünyaca ünlü şeflerle çalışmış Fabrice Canelle, başarılı çalışmalarının birikimini yansıtan ve Akdeniz Mutfağı’nın esintilerini taşıyan yaratıcı bir menü hazırladı. Menüde yaz sıcaklarında misafirlerimize günün yorgunluğunu unutturacak, kendilerini yenileyecek ferah lezzetler olmasına özen gösterdik. Fabrice Canelle’in Sunset Brasserie için hazırladığı özel lezzetlerini misafirlerimize sunmak bizi çok heyecalandırıyor. Bu kalibrede iki şefi ülkemize kazandırmak, İstanbul’u dünya gastronomi haritasındaki yerini güçlendiriyor.
Menüde öne çıkan lezzetler arasında “Keçi Peyniri ve Karides ile doldurulmuş Kabak Çiçeği Tempura”, “Fesleğen sosu ile tatlandırılmış taze Enginar”, “Avokado sos ve limon aromalı Patates Püresi ile servis edilen Somon Balığı”, “Ilık Tapenade ile servis edilen Fesleğen Püreli Fener Balığı” ve “Közlenmiş Patlıcan Püresi ve fırınlanmış taze Kayısı ile servis edilen Kuzu Pirzola” öne çıkan lezzetler arasında yer alıyor.

Sunset_

Türkiye’nin en iyi şarap kavlarından birine sahipsiniz, Brasserie’de de aynı kav mönüsü mü kullanılıyor?
Sunset geçtiğimiz yıllarda başlattığı yeni bir konsept olan dünyanın en nadir ve değerli şaraplarının servisini başarı ile sürdürüyor. Misafirlerimize zengin bir şarap menüsü ile hizmet vermenin yanı sıra 2011 yılından bu yana şarap dünyasında çok önemli bir otorite olan Wine Spectator dergisi tarafından “Best Award of Excellence” ödülüne layık görülmekteyiz. Aynı zamanda da The World of Fine Wine “World’s Best Wine Lists Awards 2015” listesine de 2 yıldız alarak girdik. Brasserie’nin menüsündeki şarapları yemek menüsüne uyum sağlamasına dikkat ederek seçtik. Ancak arzu eden misafirlerimiz tabii ki kavımızdaki tüm şarapları tercih edebilirler.

TLG_5569

Önümüzdeki aylarda yeni bir proje var mı gündeminizde?
Sunset’te keyifli bir gece yalnızca yemekle sınırlı değil. Yemek sonrası özellikle 25-50 yaş grubunun gidebileceği ve şehrin stresinden uzakta saat 03:00’e kadar eğlenebileceği muhteşem bir mekanımız daha var. Boğaz’ın ışıklarını seyrederken keyifli müzik dinlemek veya yıldızların altında dans etmek isteyenler için geçtiğimiz yıllardan takipçisi olduğunuz efsane DJ’ler Aydın Katırcıoğlu, Tarık Koray, Can Hatipoğlu haftanın beş günü saat 22:30 sonrası performanslarını After Sunset’te sergilemeye devam ediyorlar. Bu senenin sürpriz isimleri ise Mehmet Garan, Beegee Birol Giray, DJ Yakuza ve Murat Tokuz… 12 ve 14 Ağustos’ta ise New York Boom Boom Room’un ünlü DJ’İ Blu Jemz’i Sunset’te dinleme fırsatı bulacaksınız.