BU AY DERGİDE Nilay Yalçınkaya

TANIŞTIRALIM: SAMANTHA PLEET

Moda dünyasının bize son takdimi; Samantha Pleet! Modern, güçlü, renkli, cool, trend! Pek çok ilkeyi bir arada tasarımlarında bir araya getiren genç yeteneğin tasarımları Beymen'in de gözünden kaçmamış. Samantha'nın ürünlerine beymen.com'dan ulaşabilirsiniz. Tasarımların hikayesi ise bu satırlarda. Hazırlayan: Lara Mutlu

DrielyS-8125

KİM? Samantha Pleet.
TASARIM MOTTOM: “Sihir yapmak.”
TASARIMCILIK YOLUNDA… “İlk adımlarımı henüz küçük bir kız çocuğuyken attım. Kendi bebeklerimi yapar ve onlara kıyafetler dikmek isterdim. Oldum olası kendimi kıyafetlerimle ifade etmeyi sevmişimdir. 90’larda büyüyen bir çocuk olarak modum sürekli değişirdi. Bir gün Gotik bir gün şıkşıkıdım… İlk tasarım denemelerimi lise yıllarında yaptım ve bir defile hazırladım. Daha sonra üniversitede resim dalında eğitim aldım. Birkaç moda dergisinde staj yaptım. Modanın büyülü dünyasına adım atınca kendimi iyice kaptırdım ve bir daha bu dünyadan kopamadım.”
İLHAM… “Bana her zaman müzikten gelir. Sürekli yeni şeyler dinliyorum. Müziksiz eksik kaldığımı hissediyorum. Meredith Graves ve Caroline Polacheck tasarımlarımı giyen müzisyenlerden. Hatta Solange Knowles da jean’lerimden ve atletlerimden sipariş etti. Filmler, tablolar ve eski ile yeni fotoğraflar da kimi zaman bana esin kaynağı oluyor. Şu sıralar beni en çok etkileyen şeyse hiç şüphesiz modernizm. Pek çok kişi modernlikten ilham alır tabii ama ben işin espri kısmındayım.”
BENİ HEYECANLANDIRAN… “Birkaç fikir üretiyorum ve kocam Patrick fikirlerimi desen haline getiriyor. Kumaşların kuruması ve desenlerin ortaya çıkması benim için dünyadaki en heyecan verici olay. Elbiselerimi kadınların üzerinde görmek kalp atışlarımı hızlandırıyor. Küçük bir ekip olmak da harika. Kocam ve ben… Kalp kalbe çalışmak harika bir duygu.”
HER KADININ DOLABINDA OLMASI GEREKEN BEŞ PARÇA… “Harika bir jean, beyaz bluz, uzun gece elbisesi, siyah atlet ve gündelik bir elbise.”
STİL İKONUM… “Güçlü ama feminen olmaktan korkmadığı için Jeanne d’Arc.”
FAVORİ TASARIMCILARIM… “Miuccia Prada, Marc Jacobs ve Elsa Schiaparelli.”
SONABAHARDA… “İspanyol paçalar geri dönüyor.”