BU AY DERGİDE Nilay Yalçınkaya

ŞEYTAN TÜYÜ VAR

Herkes Edis’ten bahsediyor, ben inatla ‘hayır’, ‘duymadım’, ‘bilmiyorum’, ‘dinlemedim’ yanıtını veriyorum. İlk karşılaşmamız bir arkadaşımın düğününde oldu. O meşhur ‘duymadığım’ şarkı çalıyordu; ‘Hadi yine gel benim ol...’ Günler boyu aynı nakaratı söyledim durdum. Sonunda kimdir bu Edis diye Google’la dertleştim. Adam meğer star olmuş haberim yok. Bir hafta sonra röportaj için karşı karşıyaydık. Stüdyoya girdiğimde bir scooter üzerinde çocuklar gibi eğleniyordu. Kendisini henüz çok yeni dinlediğimi söyleyince pek inanamadı ve kendi hikayesini anlatmaya başladı. Yazı: Sinem Gürleyük

All Men_2015_08_141922

Adam genlerinden dolayı şanslı! Dede sinema sanatçısı. Babanın tiyatro sahnesinin tozunu yutmuşluğu var. Annesi hem enstrüman çalıyor hem de şarkı söylüyor kendi çapında. Bizim genç starımız da dört yaşındayken oturuyor piyanonun başına. Üniversiteye için geliyor İstanbul’a. Galatasaray Üniversitesi’nde Radyo-TV ve Sinema bölümüne ve aynı anda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na da gidiyor ancak müzik hayatı hızlanınca konservatuarı bırakıyor. Müzik dünyasının kapıları açılmadan önce iki dizide rol alıyor, gönlünde yatan aslana ulaşmak için, her yol mubah diyerek… Sonra talihi filmlere yakışır bir şekilde değişiyor. Menajerinin de orada olduğu bir kareoke gecesinde Mor ve Ötesi’nden ‘Cambaz’ şarkısını söylüyor. Salon alkıştan yıkılıyor. Edis şaşkın, sahneden iniyor, menajeri Şebnem Özberk yanına geliyor “Hemen yarın bir prodüktöre gidiyoruz,” diyor. Ertesi gün yapımcısının Soner Sarıkabadayı olduğu şirketin yolunu tutuyorlar ve iki saat içinde anlaşmaya varıyorlar.

All Men_2015_08_142286

Edis şarkılarını da kendi yazıyor. Şu anda 18 tane hazır şarkısı var tamamladığı. Başlayıp bitirmediklerinin sayısını o da bilmiyor. ‘Olmamış mı?’ şarkısının bir hikayesi olduğuna eminim; “Var. İlişki esnasında karşı tarafın çok kıymet bilmemesi, ilişki bittikten sonra ise hırsına yenik düşmesi, yaşadığı şeyi aşk zannetmesi ve savaşa dönüştürmesini anlatıyor.” Peki bu adam ne zaman tam bir albümle karşımızda olacak? Muhtemelen 2016’nın ilk aylarında.

All Men_2015_08_142629

Öyle rahat ki Edis, karşısında benim de sorularımın dozu kaçıyor. Cesaretini sorguluyorum hemen: “Çok fazlasıyla cesurum hem de! Çünkü çok düşünmeden hareket ederim. Özellikle hayatımla ilgili karar alırken. Fakat hiç pişman değilim çünkü genelde çok yanlış kararlar vermem. Hızlı ve sabırsız kararlarımın arkasında hep hislerim var. Onlar da beni hiç yanıltmadı,” diyor. Fakat onun da hayal kırıklıkları var elbette. Herkes gibi yalan konusunda epey hassas. Bir de incelikten uzakta yaşayan insanlar onu hayal kırıklığına uğratıyor. Onları etrafında tutmamak konusunda da çok net! “Özgüveni severim ama kibirli insanlardan hoşlanmıyorum. Hele sınıfsal bir kafası varsa, cinsiyetçiyse gerçekten katlanamıyorum,” diyor.