BU AY DERGİDE Debora Zakuto

BUGÜNÜN GÜNDEMİ: GARDIROP DETOKSU NASIL YAPILIR?

Gardırop detoksunun kuralları her yıl değişiyor. Yeni yasaları kişisel marka, kurumsal stil ve imaj danışmanı Rüzgar Mira Okan’dan öğrendik. Röportaj: Sinem Gürleyük

N92A8458

Gardırop detoksu ne demek?
Stil sahibi, kimliği, karakteri ve hikayesi olan, net, yalın, zamansız, yatırım gardırobu oluşturmaktır. Sürekli yeni bir şey almaya son vermek, akıllı, çok fonksiyonel ve az parça ile çoklu kombinler hazırlamak, gardırop önünde geçirilen saatlere son vermek, tüm kıyafetlerinizi kullanabilmenizi sağlamaktır.

Nasıl uygulanıyor?
Gardırop detoksu bir stil kimliği analiziyle başlar. Bu noktada saç ve cilt rengi gibi noktaların da belirlenmesi gerekiyor. İlk aşamada gardıropta olmaması gereken, gönderilecek ve verilecek kıyafetleri çıkarmak gerek. İkinci aşamada değişime uğrayacak kıyafetleri ayırıp tamir ve bakımları yaptırılmalı. Sonra kalan kıyafetleri renk, hikaye, mevsimlerine göre ayırıp mix&match kombin işlemi yapılmalı. Son olarak gardırop planı oluşturup, her biri belirli özelliklere kıyafetler yerleştirilmeli. Ben müşterilerime her kombini tek tek fotoğraflıyorum. Siz de detoksunuzu tamamladıktan sonra kombinlerinizi fotoğraflayarak kalıcı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Geçen sezon dolabımıza eklenen ama bu sezon trendler arasında kendine yer bulamayan, dolaptan çıkması gereken parçalar hangileri?
Benim önerim trendleri okumayı öğrenmek. Yani neler mikro trend, neler makro trend? Bu yıl mikro olan seneye ne olur? Bu yıl makro trend olan seneye de devam eder mi? Ve Elbette akıllı yatırım gardırobu için tek yıllık ya da altı ay gardıropta kalacak geçici parçaları zaten gardıroba hiç almamak. Fakat yine de geçtiğimiz sonbahar-kış gardıroba eklenen fakat bu sezon trendler arasında yerini tam bulamayanlar: Sülfür sarısı ya da asidik yeşil parçalar ve metalik renkli dış giyim, ayakkabı ve çantalar. Sülfür sarısı, asit yeşili bu yıl yerini daha olgun safran sarısına bıraktı. Geçtiğimiz yıl sülfür sarısı alınan büyük parçalar ve metalik renkli çanta ve ayakkabılara bu yıl geçmiş olsun.

Peki geçen sezon dolabımıza eklenen ve bu sezonda da kullanılabilecek parçalar hangileri?
60’lar esintisi, kısa çan elbiseler, uzun çizmeler, büyük güneş gözlükleri, deri etek, deri pantolon, deri pardösüler, kadife ceket, yakalarda kürk, maskülen tek renk takım elbiseler, panço ve pelerinler, triko takımlar, transparan parçalar, uzun manto ve kabanlar, oversize kabanlar…

Aldıklarını bir türlü kombinleyemeyenlere nasıl tavsiyeler verebilirsiniz?
Önce sıkı bir gardırop detoksu yapın. Arının, hafifleyin ama sonra ‘yoyo diyeti’ misali geri almayın. Modası geçecek, sezonluk parçalar almayın. Az olan çoktur, unutmayın. Gardırop ne kadar yalınsa, o kadar çok kombin yapabilirsiniz. Net. Ana parçalarınızı yani sadık dostlarınızı belirledikten sonra takı, kemer, eldiven, şapka, fular, atkı, şal, çanta vb. işçi arılarınızla çoğaltın. Modaya değil, stile yatırım yapın. Alışveriş yapmadan önce fikrin üstüne yatın yani hemen almayın. Duygusal boşluktayken ya da moraliniz bozukken alışveriş yapmayın. Sanattan beslenin. Başkasının üstündekine değil, kendi gardırobunuzda olanlara odaklanın. Akıllı alışveriş yapın, akıllı yatırım gardırobu oluşturun.

N92A8476

Basic tişörtlerinizi ipek fularla kullanın.

N92A8506

Fuşya pembe sezonun en çok öne çıkan renklerinden. Böyle iddialı renkleri küçük aksesuarlarla dolabınıza eklerseniz hiçbir zaman demode görünmezsiniz.

1.kombinnn

Pantolon, adL 99,90 TL
Tişört, Banana Republic 119,50 TL
Deri ceket, Beymen Collection 2,895 TL
Yüzük, Der Liebling, Bilstore 55 TL
Çanta, Christian Louboutin 1345 EURO
Fular, Salvatore Ferragamo 995 TL
Ayakkabı, Tom Ford 3.575 TL