BU AY DERGİDE Nilay Yalçınkaya

EMİN ADIMLAR

2006 yılında EİB Moda Tasarım yarışmasından aldığı ödülle yıldızı parlayan Emre Erdemoğlu sezonda, yeni işleri ve projeleri için hem heyecanlı hem de kendinden emin adımlarla yoluna devam ediyor. Hazırlayan Utkan Şiar Canevi

_MG_0062

2015-16 erkek modasını bir cümle ile açıklasan…
Bu yıl morun ve kişisel styling çalışmalarının ön planda olduğu bir yıl.

Sezonun trendleri neler?
Uzun kaşe kabanlar favorim. Fırçalanmış yüzeyli olanları kruvaze takımlarla kombinlediğinizde ortaya çok şık styling çalışmaları çıkıyor. Print desenli bomber ceketlerle de jean’leri kombinlemeyi seviyorum. Mor ve bordoyu göreceğiz vitrinlerde. Renk bloklamaları sezonun en sevdiğim, en eğlenceli kısmı. Morun tonlarıyla fuşyalara gitmeyi, bordonun tonlarıyla da laciverti buluşturmayı seviyorum. Kat kat giyim, sezonun en önemli hikayesi bence. Daha cool bir görüntüyle karşı karşıyayız bu sezon.

Bu sezon, çok daha uzun süre moda dünyasını etkisi altına alır diyebileceğin tasarımlar, trendler var mı?
2015 yaz sezonunda sıkça karşılaştığımız botanik desenler uzun süre devam edeceğe benziyor. Deseni seviyoruz, tüm dünya seviyor. Tüm ürün gurupları da kullanmaya devam edecek. Parlak aksesuarları da birkaç sezon daha göreceğiz.

Podyumlarda gördüğümüz tasarımları hayatın içine nasıl uygulayabiliriz?
Parça bütün ilişkisi çok önemli, farklı parçaları bir araya getirdiğinizde ortaya şahane look’lar çıkıyor. Çok avangart diyebileceğimiz bir parçayı öyle bir kombinle bütünleştirirsiniz ki, yumuşar, tat verir. Aslında defilelerde de bu lezzeti çok kıvamında vermek gerekiyor. Styling yaparken onun dozunu iyi ayarlarsanız koleksiyon parçalarınızla kimseyi korkutmamış, aksine cesaretlendirmiş olursunuz.

_MG_0143

Türkiye’de yaşayan erkeklerin stil sahibi görünebilmeleri için nelere dikkat etmesi gerekiyor?
Aslında bu karın ağrısı sadece Türkiye’de değil tüm dünyada var. İnsanlar önce kendi vücudunu tanımalı. Vücut proporsiyonunu, rengini iyi bilirsen seçimlerin daha kolay oluyor. Moda diye bir şeyi alıp giymek bana akıllıca gelmiyor. Stilinize uygun şeyler giyerek puan toplarsınız. Gideceğiniz yeri ve zamanı düşünerek giyinmelisiniz.

Berlin’de gerçekleştirdiğin runway, herkes tarafından çok beğenildi. Beklenti daha da büyüdü haliyle…
Berlin benim için çok keyifli geçti. Ülkemize mutlu döndük. Ocak ayında Berlin Fashion Week’de kış koleksiyonumuzu sunacağız. Bu sezon ilk kez Milano Fashion Week’de de olacağız. Turkish Leather Brands ile yine çok keyifli projelerimiz var. Birkaç farklı markayla da yakın zamanda birlikteliklerimiz olacak.

Sezonda en fazla dikkatini çeken tasarımlar kime ait?
Erkek giyimde Dolce & Gabbana’nın couture koleksiyonu bu sezon en beğendiklerimden. Dolce & Gabbana’nın Alta Sartoria koleksiyonu, terzilik, kalite ve stil bağlamında bir erkek koleksiyonunun gelebileceği en yüksek noktadaydı.

Podyum - 1

Kendini üç kelime ile ifade etmeni istesem…
İdealist, eğlenceli, güvenilir.

Dolabındaki favori parçan ne?
Jean Paul Gaultier triko ve papyonlarım.

Sadece bir markadan giyiniyor olsan hangisini tercih ederdin?
Alexander McQueen’i tercih ederdim. Sağlam gusto, sağlam renk ve desen.

İlham aldığın stil sahibi birileri var mı?
Her sezon koleksiyonlarıma adapte ettiğim karakterler oluyor. Steve McQueen, Pee Wee Herman, Freddie Mercury, Clark Gable, Charlie Chaplin bunlardan birkaçı.

Podyum - 2

Çocukluğundan hatırladığın en sevdiğin obje ne?
Kuklalarım. Sadece istediğim kimliğe bürünen kuklalarım.

Gelecekten beklentin neler?
Keyifli projelerim var. Bunlar içerisinde beni en çok heyecanlandıranları seçtim, şu an onların üzerinde çalışıyorum. Ocak ayında Berlin ve Milano Fashion Week’de 2016 kış koleksiyonumu sunacağım. İşini çok seven bir adamım. Hayal ettiğim her şeyin gerçekleşmesi için çalışırım. Tüm çabam, bütün hayalim dünya markası olmak, bütün kurgularımı bunun üzerine yapıyorum.