ALL KIDS Bağlan Keskin

ANNE-BEBEK ARASINDA!

Ağustos ayı Dünya Emzirme Haftası. Moda editörü Mahizer Aytaş, emzirmenin önemini kendi cümleleriyle anlattı. Dokunmadan paylaşıyoruz…

web icin Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF tarafından Ağustos ayının ilk haftası Dünya Emzirme Haftası olarak kabul edilmiştir. Tüm dünyada anne sütüyle beslenmeyi desteklemek adına yapılan bu tarih, Türkiye’nin de dahil olduğu 120 ülke tarafından kabul edilmiştir. 1990’dan beri her sene bu tarihlerde uzmanlar ve anneler emzirmenin önemini vurgularlar. Gerçekten de anne sütü, içerdiği bağışıklık güçlendirici besin kaynaklarının yanında çocukların psikolojik olarak sağlıklı bağlanma gerçekleştirmesinden gelişim dönemlerindeki yeriyle de çok önemlidir. Anne sütünün ana besin olduğu dönem aynı zamanda çocuğun oral dönemine de denk gelir ve bu süreçte emzirmenin miktarı çok önemli rol oynar. Türkiye’de moda sektöründe kendi tarzıyla imza atan moda editörlerinden Mahizer Aytaş’ın kızı Leyla 10 aylık olmak üzere. ALL’un 100. sayısı için yaptığı çekimde sette Leyla’yı emzireceği dakikayı asla kaçırmadığını hatırlıyorum. Bu konunun önemini o zaman da konuşmuştuk. Şimdi emzirmenin önemini kendine yazdığı bir mektupla sizinle paylaşıyor.

“Bebeğini, kendin nasıl doğmak isterdin öyle doğur, öyle yaşat. Bir düşün. Nasıl doğmak isterdin, nereye doğmak? Bunu ona borçlusun. O seni seçtiği için sen onu çağırdığın için, duy onu. Kalbini dinle bebeğini duyarsın. Etrafında güzel olmayan, iyi niyetli olmayan, üzerinden ballar akmayan hiçbir şeyi dinleme! Birçok korku dolu, soğuk, uzak ve teknik cümleler duymaya maruz kalacaksın, bunları kalbinin duymasına izin verme. Kalbini koru. Kalbine inan. Her ikinize de saygılı olan bir doğumu ve hayatı borçlusun. Sonrasında mı? Kalbini duymayı hiç bırakma. Bir bebek, seni kalbine en çok yaklaştıracak şey bu hayatta. Medeniyet dediğimiz, bizi özümüzden, insanlığımızdan, kalbimizden uzaklaştırdı. Tekniği unut. Kalp teknik bilmez, vahşidir. Bu hayatta en çok bebekler kırılıyor, hem de bizim yüzümüzden. Kırgın yetişiyor ve kırmaya devam ediyoruz. Buna bir son verelim. Onlara saygı duymayı ilk günden itibaren öğrenelim ve hiç unutmayalım. Bebeklerimizi diledikleri kadar çok, diledikleri kadar sık emzirelim, kendimize yakın tutalım. Meme, sadece beslenme için yok çünkü. Meme mutluluk, meme rahatlama, meme neşe, meme uyku, meme en baba ağrı kesici demek! Meme eşittir hayat, meme eşittir her şey! Yeni doğan bebek, memeyle anne kokusunu alır. “Merak etme her şey yolunda, burası güvenli ve sıcak bir yer,” demektir çünkü emzirmek. Emziremiyor musun? Hiç üzülme! Bebeğine yakın olmanın tek yolu bu değil çünkü. Sadece vazgeçmeden önce iyice araştır. Çünkü gerçek bilgi çok az, korku ise çok fazla bugünlerde. Annelerin ve bebeklerin saygıyla şefkatle sarmalandığı, korunduğu bir yaşam dileğiyle. Emziren, emziremeyen tüm annelerin dünya emzirme haftası kutlu olsun!”

Fotoğraf Serkan Şedele