ALL MEN allmagazine

CEVAP LES BENJAMINS’DE GİZLİ

Lüks Türk streetwear markası Les Benjamins, bir Afrika kabilesinden yola çıkarak, aslında ne anlatıyor?

Globalde orta hızda yayılmaya başlayan ve büyük ihtimalle kısa bir süre sonra tamamen tüketeceğimiz etnik trendini, ülke içinde en iyi uygulayan, markasının içinde eriten ve dünya moda sektörüne girmeyi başaran Les Benjamins, global tasarım anlayışının mükemmel yansımasını, dün akşam Paris’te sundu.

Yaratıcı girişimci Bünyamin Aydın tarafından kurulan marka, kendisini bir “modern zaman markası” olarak tanımlıyor. Haklı da… Lakin dev markaların ellerinde tasarımcı tutmakta, sürekli değişen moda sektörüne ayak uydurmakta ve yeni dijital nesli anlamakta ne kadar zorlandığını endişeyle izlediğimiz bir dönemde, Les Benjamins’in başarısını fark etmemek büyük kayıp olur.

Paris Erkek Moda Haftası boyunca Les Benjamins showroom’unda sergilenmeye devam edecek olan koleksiyon, tam olarak zamanın ruhunu yakalıyor kısa sürede klasikleşen o “ters köşe” tavrıyla. Kentsel hayatı kabile hayatıyla harmanlayarak, kendine ait, son derece kimlikli bir vizyon sunuyor aslında. Kadın-erkek ve din-ülke çatışmasının içinde olduğumuz bu dönemde, soyun kadına geçtiği, son sözün kadında olduğu, anaerkil bir Afrika kabilesi olan Müslüman Tuareg’lerden ilham alıyor.

Koleksiyondaki ana parçalar, Tuareg halklarının Afrika çöllerinden yürüyerek geçen erkeklerini, kabilenin renk ve dokularını modernize ederek yeniden canlandırıyor. Les Benjamins’in ‘Mavi Erkekleri’ Afrika’ya özgü hayvan desenlerinin ve geleneksel el sanatlarının dijital baskılarla buluştuğu noktada, küresel halet-i ruhiyemizin her bir dalgasına, tek bir koleksiyonla dokunuyor. Bu arada ben de dahil Les Bejamins’in kadın takipçileri, eminim bu mottosu güçlü koleksiyonun, bir kadın kapsül serisini de görmek ister. Özel parçaların her birini galeride incelerken, ne hissedeceğinizi merak ediyorum.