ALIŞVERİŞ allmagazine

AMELIE BUGÜN OLSA NE GİYERDİ?

En sevdiğimiz filmlerin ritmine kapılıp, aslında bize ilham verecek karakterlerin stilini gözden kaçırdığınız çok oldu. Hepsinin peşine düştük!

İddia ediyorum: Hiçbir iyi film izleyicisinin “en sevdiği tür” olamaz! En sevdiği filmler listesi olabilir, en sevdiği film müzikleri ya da en sevdiği karakterler… Ve bu listeler de aslında, yalnızca iyi film izleyicisinde bulunmaz. Evet sevdiklerimiz, sevmediklerimiz; yakın hissettiklerimiz ya da soğuk gelenler hep geçmişimizle ve yaşadıklarımızla ilişkilidir. Ama karakterler hatta yan karakterler hepimizin hayatlarında yer eder. O karakterler gibi giyinenler vardır, onlar gibi konuşanlar, yürüyenler hatta onlar gibi sevenler! Bir de o karakterlerin giydikleri vardır. Buna film sektöründe kostüm deniyor. O her gün gördüğünüz karakteri yaratmak, zaten kostümü başarılı kılan şey. Bu karakterler için kostümcüler oturuyor ve analizler yapıyorlar, yönetmenlerle tartışıyorlar, yeri geliyor ikna ediyor; yeri geliyor düşündüklerinin dışında bir çözüm aramak durumunda kalıyorlar. Game of Thrones gibi yapımları düşünün mesela. John Snow o kısacık boyuyla nasıl Duvar’ın koruyucusu gibi bağırarak kılıç sallıyor sizce? Tabii ki giydiği kürklerle!

Yani diyeceğimiz o ki, önceden izlediğimiz ve giydiklerini kaçırdığımız sevdiğimiz karakterleri galeride topladık. En sevdiğimiz karakterler, bugün ne giyerdi?