All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Moda
Yayın Tarihi: 12.02.2021 Selim Köroğlu ile özümüze dönüyoruz Merve Girgin

Genç tasarımcı Selim Köroğlu, kurucusu olduğu U-ODE markası ile genç, çağdaş ve modern tasarımlar sunuyor. Kendisi ile ALL'a özel yaptığımız sohbetimize hoş geldiniz.

Sanatın birçok dalıyla ilgilenen Selim Köroğlu, kurucusu olduğu markası U-ODE ile tasarım dünyasına adım atıyor. Öze dönüşümüzü ve gerçeklik arayışımızı moda ile harmanlayan genç tasarımcı, özgür ve güçlü kadınları kendi tasarımlarıyla şık bir stile ulaştırmayı hedefliyor. Markasının kuruluşundan, ilhamlarından ve modaya yaklaşımından bahsettiğimiz keyifli sohbetimize davetlisiniz.  

Tasarımlarınızı yaratırken size neler ilham veriyor? Her tasarımın kendine ait bir hikayesi
var mı?

Duygu dinamiklerimiz, anlamlara karşı olan sorularımız, geçmiş, gelecek, mitler, semboller, yaşama dair olan dünden bugüne gelen ve hissettiren her şey aslında bana ilham veren ve bir nesne ortaya çıkarmamı sağlayan etkenler. U-ODE aslında iki kontrast karakterin bir arada olmasıyla var olan her an’a renkleriyle beraber övgüde bulunan bir marka. Wong trenchcoat serimizde; özgürlük temasını kalıplarmızla verirken, rengin etimolik anlamlarını marka olarak serinin içerisine, doğayla bütünleşme, köklenme, duru hal olarak yer almakta. Lilith ise Havva’dan önce ilk kadın olan kızıl denizle bütünleşen, varoluş mitlerinin ilk itaat etmeyen/baş kaldıran karakteri. Deri dış giyim serimizi Lilith’i baz alarak hazırladık. Bu iki line bizim imza ürünlerimizi oluşturmakta. 

 

Yaratım sürecinizden biraz bahseder misiniz? Nasıl bir moda giriyorsunuz bu dönemlerde?

Sanatın birçok dalında üretim yapan birisiyim. Haliyle bütün bunlar birbirini desteklemekte. Düşünce aşamaları aslında hayatın içinde yaşanılan dönemsel kriz anlarından ve ardından gelen sakinleşme sürecleri, bir takım spiritüel teoriler çalışmalarıma yansımakta. Gençlik dönemi çalışmalarımda bu daha çok hiç kavramı üzerinde olurken şimdilerde daha çok olma halini sorgulamaktayım. Önümüzdeki sezon için hazırlamaya başladığımız zanaat koleksiyonunda özellikle bu konuda duruyoruz.

Markanızın ismi U- ODE'nin anlamını ve sizin için ne ifade ettiğini bizlerle paylaşır
mısınız?

U-ODE öze dönüşü, bireyin kendi gerçekliğini hatırlatmasını vurgulayan bir marka. Takip eden herkesi aslında kendi hikayesini bulunmasının ve kendi hislerine olan güveni tazelemesinin ve hislere olan övgünün önemini vurgulayan bir yapı o yüzden adı U-ODE. 

Tasarımlarınız ne tür bir kitleye hitap ediyor? Yaratım sürecinde, kafanızda canlandırdığınız
belli bir profil var mı?

Kendini hayat tarzını oluşturmuş, özgür ve güçlü hisseden bütün kadınlara diyebiliriz. Ürün yelpazemize baktımız zaman müşteri yelpazemiz oldukça geniş.

Markanızın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz? Sizi kendi markanızı yaratmaya neler motive etti?

Yeditepe üniversite Moda tasarım çıkışlıyım. Tabiki okurken ve başlamadan önce kendi markamı kurma isteğim her zaman vardı. Mezuniyet sonrasında çalışmış olduğum bazı markalardan sonra artık adım atma sırasının geldiğini düşündüm. Bu nerden baksak liseden bu yana verilmiş olan bir karar, bu nedenle motivasyonumu toplamakta çokta zorlandığımı söyleyemem. Üretim için her daim motivasyonum mevcut :)

 

Vizyonunu beğendiğiniz ve size ilham veren yabancı tasarımcılar var mı?

Dönemler arası değişen moda ve 10’ar yıllık değişimleri izlemek en keyif aldığım noktalardan birisi. Kesinlikle sadece şu insanlardan ilham alıyorum demek çok güç zira moda ve moda tarihi oldukça zengin bir arşive sahip.

 

Moda ile yolculuğunuz nasıl başladı? Tasarımcı olmaya nasıl karar verdiniz?

 Çocukluğumdan bu yana ana sanat dalına ilgim hiç şaşmadı. Aslında birçok tasarımcı arkadaşımız gibi bende sürekli elbiseler çizen bir çocukluk geçirdim. Lise döneminde başladığım desen çalışmalarıyla birlikte aslında üniversitede hangi bölümde olmak istediğimle ilgili biraz daha net bir tavır ortaya koymuş oldum. Lise başlamış olduğum moda ve sanat bloğu sayesinde bazı konularda deneyim fırsatlarını yakaladıktan sonra kesinlikle keyif alacağımı tastikledim ve öylede oldu, oluyor.

Sürdürülebilir modaya yaklaşımınız nedir?

Birçok küresel etki ile beraber kaçınılmaz olarak görüyorum. Fakat günümüzde sürdürülebilir moda kavramı antropolojik bir pazarlamadan ibaret. 

Tasarımlarını özellikle üzerinde görmek istediğiniz isimler var mı?

-Aslında bundan ziyade bir bale gösterisinin kostümlerini yapmayı çok istiyorum ediyorum. 

selim-koroglu
Benzer İçerikler
Moda Selim Köroğlu ile özümüze dönüyoruz Genç tasarımcı Selim Köroğlu, kurucusu olduğu U-ODE markası ile genç, çağdaş ve modern tasarımlar sunuyor. Kendisi ile ALL'a özel yaptığımız sohbetimize hoş geldiniz.
12.02.2021
Lifestyle Watsons Ödülleri sahiplerine kavuştu Pandemi sebebiyle online gerçekleşen ödül törenleri arasına Watsons Ödülleri de eklendi.
24.09.2020
Son Eklenenler
Moda Fendi müjdeyi verdi İngiliz yaratıcılığı ile İtalyan ihtişamı onurlandıran zarif stillere hazır mısınız?
13.04.2021
Moda Beymen yeni koleksiyonunu tanıttı İstanbul Boğazı’nda moda rüzgarları esti.
13.04.2021
Moda İkonik tasarımlara yeni dokunuş Gardırobunuzu yenilemeye hazırlanın!
13.04.2021