All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Moda
Yayın Tarihi: 26.08.2020 Prada'dan farkındalık projesi Züleyha Koltuk

Prada sürdürülebilirliğe cesur bir adım atıyor. 2021’e kadar naylon kumaşlarını tamamen ECONYL® naylona dönüştürmeyi hedefliyor.

Küresel ısınma tabanlı doğal felaketlerin arttığı dünyamızda çevremiz için atılan her küçük adım aslında doğa için kocaman bir adım sayılır. Ekosistemdeki olumsuz gelişmeler herkes gibi lüks markaların da radarına girmiş durumda. Bununla ilgili adımlar atan lüks moda markalarının arasında Prada da yerini alıyor. Prada’nın ikonik naylon çantalarının tamamen polyester olması üzerine yeni bir proje geliştirilmiş. Yeni ve geri dönüştürülmüş naylon materyali ECONYL® ile ikonik Prada çanta siluetleri sürdürülebilir hale geliyor. Prada’nın da dediği gibi: atığı hazineye dönüştüren bir proje.

Prada Re-Nylon projesi sürdürülebilir olmayan ve doğayı tahrip eden polyester kumaşından uzaklaşıp geri dönüştürülmüş naylon olan ECONYL® kullanmaya başlıyor. Bu şekilde zamansız konseptini yeniden ele alan Prada, Re-Nylon projesi için kısa video serisi hazırladı. Seride hikâye anlatıcı partneri ise National Geographic. Bu proje dünyanın her bir kıtasına götürüyor bizi. İlki Arizona olmak üzere beş adet farklı lokasyonu içeren proje materyallerin yapım aşamasıyla tanıştırıyor. Prada muhabiri ve oyuncu Bonnie Wright ile National Geographic kâşifi ve çevreci Asher Jay birinci kısa videoda bizi ilk halı geri dönüştürme fabrikasına götürüyor. 1.6 milyon ton çöpe atılmış halının yüzde üçten azının sadece geri dönüştürülebildiğini anlatırlarken bu fabrikanın içerisinde bir geziye çıkıyoruz. Dolayısıyla, birey olarak dünya üzerinde bıraktığımız etkinin ne kadar fazla olduğunu bir kez daha görüyoruz. Bilinçlendirmeyi bir sorumluluk olarak ele alan Prada kapsül koleksiyonunun kazancının belli bir kısmını da çevresel sürdürülebilirlik projelerine bağışlayacağını bildiriyor. UNESCO ile partnerlik içinde olan Prada aynı zamanda plastik kullanımı ve döngüsel ekonomi üzerine öğrencilere eğitici dersler vermeyi planlıyor. Harekete geçmeyi hedef belirleyen Prada’nın bu öğretici projesi hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

prada
sürdürülebilir çanta
Benzer İçerikler
Moda Emmy Ödülleri'nde kim, ne giydi? Emmy ödülleri bildiğiniz gibi...
21.09.2020
Moda Prada ve adidas tekrar birlikte Prada ve adidas, yolculuklarına devam ediyor. Peki bizi bu sefer ne gibi farklılıklar bekliyor?
02.09.2020
Moda Prada'dan farkındalık projesi Prada sürdürülebilirliğe cesur bir adım atıyor. 2021’e kadar naylon kumaşlarını tamamen ECONYL® naylona dönüştürmeyi hedefliyor.
26.08.2020
Son Eklenenler
Moda DB Berdan’dan sezonsuz tasarımlar Yeni dünya perspektifi ile oluşturulan 001 koleksiyonu, işlevsellik ve sezon ötesi tasarımlarıyla geleceğe sinyal veriyor.
29.09.2020
Moda Canlı: Dior 2021 İlkbahar-Yaz Moda Haftası Maratonu Paris Moda Haftası ile devam ediyor. Paris Moda Haftası’nın ise beklenen defilesi tabii ki de Dior’dan geliyor.
29.09.2020
Moda 60 yılın birikimi: Dr. Martens Marc Jacobs, Dr.Martens’ın 60. yıl dönümünü kutlamak için 27 yıl sonra tekrar aynı sahnede buluşuyor.
29.09.2020