All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Moda
Yayın Tarihi: 26.08.2020 Prada'dan farkındalık projesi Züleyha Koltuk

Prada sürdürülebilirliğe cesur bir adım atıyor. 2021’e kadar naylon kumaşlarını tamamen ECONYL® naylona dönüştürmeyi hedefliyor.

Küresel ısınma tabanlı doğal felaketlerin arttığı dünyamızda çevremiz için atılan her küçük adım aslında doğa için kocaman bir adım sayılır. Ekosistemdeki olumsuz gelişmeler herkes gibi lüks markaların da radarına girmiş durumda. Bununla ilgili adımlar atan lüks moda markalarının arasında Prada da yerini alıyor. Prada’nın ikonik naylon çantalarının tamamen polyester olması üzerine yeni bir proje geliştirilmiş. Yeni ve geri dönüştürülmüş naylon materyali ECONYL® ile ikonik Prada çanta siluetleri sürdürülebilir hale geliyor. Prada’nın da dediği gibi: atığı hazineye dönüştüren bir proje.

Prada Re-Nylon projesi sürdürülebilir olmayan ve doğayı tahrip eden polyester kumaşından uzaklaşıp geri dönüştürülmüş naylon olan ECONYL® kullanmaya başlıyor. Bu şekilde zamansız konseptini yeniden ele alan Prada, Re-Nylon projesi için kısa video serisi hazırladı. Seride hikâye anlatıcı partneri ise National Geographic. Bu proje dünyanın her bir kıtasına götürüyor bizi. İlki Arizona olmak üzere beş adet farklı lokasyonu içeren proje materyallerin yapım aşamasıyla tanıştırıyor. Prada muhabiri ve oyuncu Bonnie Wright ile National Geographic kâşifi ve çevreci Asher Jay birinci kısa videoda bizi ilk halı geri dönüştürme fabrikasına götürüyor. 1.6 milyon ton çöpe atılmış halının yüzde üçten azının sadece geri dönüştürülebildiğini anlatırlarken bu fabrikanın içerisinde bir geziye çıkıyoruz. Dolayısıyla, birey olarak dünya üzerinde bıraktığımız etkinin ne kadar fazla olduğunu bir kez daha görüyoruz. Bilinçlendirmeyi bir sorumluluk olarak ele alan Prada kapsül koleksiyonunun kazancının belli bir kısmını da çevresel sürdürülebilirlik projelerine bağışlayacağını bildiriyor. UNESCO ile partnerlik içinde olan Prada aynı zamanda plastik kullanımı ve döngüsel ekonomi üzerine öğrencilere eğitici dersler vermeyi planlıyor. Harekete geçmeyi hedef belirleyen Prada’nın bu öğretici projesi hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

prada
sürdürülebilir çanta
Benzer İçerikler
ALL Men Prada’nın özgür duruşu Prada, zamansız tasarımlarının yanı sıra bu koleksiyonda özgürlüğün ve bireyselliğin altını çiziyor.
19.01.2021
Moda Billie Holiday, Prada kostümleri içinde Efsane caz sanatçısı Billie Holliday'in hayatını Prada kostümleri ile izlemeye ne dersiniz?
19.01.2021
Moda Prada ve Raf Simons bir arada Raf Simons ve Miuccia Prada’nın ilk ortak koleksiyonundan kampanyalar görselleri geldi.
18.01.2021
Son Eklenenler
Moda Matthew M. Williams dokunuşu Adınını Givency’nin ikonik çantası Antigona’dan alan çanta koleksiyonu, Matthew M. Williams’ın yorumuyla bizlerle.
21.01.2021
Moda LV Trainer'a yeni tasarım Louis Vuitton yeni LV Trainer Upcycling modeli ile sürdürülebilirlik mesajı veriyor.
21.01.2021
Moda Jil Sander yeni ailesine katılıyor Jil Sander'ın el değiştireceği haberleri netlik kazanıyor.
20.01.2021