All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Moda
Yayın Tarihi: 10.03.2020 Plastik atıklardan sneaker Yunus Başaran

Geri dönüştürülmüş materyallerden elde edilen ürünlerin kıyafet olmasına alıştık. Evet ama ya sneaker modelleri?

Günümüzde Upcycle (yukarı dönüşüm), Downcycle (aşağı dönüşüm), Precycle (dönüşümü engelleme) ve Recycle (geri dönüşüm) terimlerini sıkça duyuyoruz. Bu dönüşüm türlerinden hemen hemen birini günlük hayatımızda karşılaşıyoruz. Örneğin annelerimizin, büyük annelerimizin artık kumaşlardan ya da kıyafetlerden hazırladığı çantalar Upcycle dönüşüme giriyor. Geri dönüşüm ise onlarca yıldız hayatımızdaydı. Tüm bu türlerin ilk tabiri Recycle olarak karşımıza geliyordu ve hala gelmekte. Plastik kullanımın çılgın boyutlarda olduğu bu yıllarda ise plastikleri nasıl daha kullanışlı hale getireceğimizi tartışıyoruz. Moda dünyası ise alkışlanacak türden çalışmalara imza atıyor bu sebeple. 

Timberland, geri dönüşüme verdiği destek ile adından sıkça söz ettiriyor. Nature Needs Heroes (Doğanın Kahramanlara İhtiyacı Var) kampanyasıyla bu alandaki en geniş çalışmayı yapıyor hali hazırda. Geçtiğimiz sene ise kullanılmış ve doğada atıl olan, yıllarca da kaybolmayacak plastiklerden elde ettiği dayanıklı ve esnek bir iplik ile yaratılmış ReBOTL materyaline sahip sneaker modeliyle oldukça konuşulmuştu. Bu sezon bu sneaker modelleri güncelleniyor. Markanın sevilen Emerald Bay modelinde, ReBOTL, hemen hemen her yerinde kendini gösteriyor. Astar, bağcık gibi minik detaylar da %100 geri dönüştürülmüş plastikten yaratılmış. Çevreye destek her daim dikkat etmemiz gereken bir olgu olmalı. Bu ve benzeri projeleri oldukça seviyoruz.

Timberland
ReBOTL
Emerald Bay
Benzer İçerikler
Moda Doğa dostu adımlar Yeni sezona Timberland'in TrueCloud teknolojisi ile ürettiği modellerle giriyoruz.
12.01.2021
Moda Timberland x Supreme ile kışa hazırız Timberland x Supreme iş birliğiyle hazırlanan su geçirmez botlar ile hem tarz hem de konforlu bir kış sizi bekliyor.
12.11.2020
Moda Çevre dostu şıklık Eko-inovatif bir bot serisi ile karşımıza çıkan Timberland, kış gardırobuna kolayca uyum sağlayacak.
06.10.2020
Son Eklenenler
Moda Matthew M. Williams dokunuşu Adınını Givency’nin ikonik çantası Antigona’dan alan çanta koleksiyonu, Matthew M. Williams’ın yorumuyla bizlerle.
21.01.2021
Moda LV Trainer'a yeni tasarım Louis Vuitton yeni LV Trainer Upcycling modeli ile sürdürülebilirlik mesajı veriyor.
21.01.2021
Moda Jil Sander yeni ailesine katılıyor Jil Sander'ın el değiştireceği haberleri netlik kazanıyor.
20.01.2021