All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Moda
Yayın Tarihi: 02.05.2020 Mrs.America'da moda geçidi Tuğçe Bahçıvangil

70’ler döneminin kadın hareketlerini konu alan mini dizinin tarihi tekrarlayan kostümleri…

1970’lerde gerçekleşen kadın hakları hareketinin tüm 10 yılını kapsayan FX serisi Mrs. America hakkında söylenecek çok şey var. Dahvi Waller tarafından yaratılan ve Oscar’lı oyuncu Cate Blanchett’in ve Rose Byrne’nin bulunduğu seri 15 Nisan’da ilk bölümünü yayınladı. Dönemin siyaset ve kültür dünyasına olan etkisiyle 70’lerde gerçekleşen kadın hareketlerinin tarihteki önemine değinen dizi Cate Blanchett’in canlandırdığı muhafazakar aktivist Phyllis Schlafly’in gözünden ikinci dalga feminizm hareketine değiniyor. Fakat feminizmi olumlu kılan bir bakış açısıyla işlemiyor. Dönemin kadın hareketlerinin içerdiği kürtaj hakkı, LGBTİ+ hakları gibi eşitlik arayışı içerisindeki mücadeleye tümüyle muhalif bir tavır takınan Schlafly’in yürüttüğü karşı politikaları da konu alıyor. Hatta Schlafly, Amerikan Anayasasına cinsiyet eşitliğini konu alan ERA (Equal Rights Amendment – Eşit Haklar Değişikliği) değişiklik önerisinin, kadınların muaf tutulduğu askeri görev ve nafaka hakkı gibi ayrıcalıklarına da zarar verdiğini öne sürüyor.

Son Eklenenler
Moda Dior heyecanlandırmayı başardı Dior ile birlikte sıcak günlere hazır mısınız?
16.04.2021
Moda Converse yeni modelini tanıttı Bahar aylarına girdiğimiz bu günlerde içimizi sımsıcak yapacak haber Converse’den geldi.
15.04.2021
Moda Modaseverlere müjde var Sağlık sektöründe öncü çalışmalarıyla tanınan Amerikan Hastanesi, 100.Yılında modaseverleri de unutmadı.
15.04.2021