All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Moda
Yayın Tarihi: 28.04.2020 KonMari Metodu Tuğçe Bahçıvangil

Şintoizm inancından etkilenen Marie Kondo’nun eşyaları ve insanda yarattığı manevi hissiyatları organize etme kılavuzu

Modern zamanın hastalığı anksiyete bozukluğundan şu sıralar muhtemelen çoğumuz mustaribiz. Şu karantina günleri sonunda ya ada çayı bağımlısı olacağız ya da yogi olup çıkacağız. İzole bir şekilde hayatlarımızı yaklaşık iki aydır sürdürüyoruz. Muhtemelen evlerde temizlenmeyen bir köşe kalmamıştır. Peki buna dolap temizliğini de dahil ediyor musunuz? Bence arınmanın en güzel somut pratiklerinden biri; dolap detoksu. Marie Kondo gardırop detoksu hem kullanım sıklıklarınıza göre kıyafetlerinizi organize etmeniz hem de mental olarak arınmanız konusunda kılavuzunuz olabilir. Marie Kondo’nun rehberliğinde hazırladığımız bu yazıyı okuduktan sonra ayrıca best-selling listelerinde yerini alan The Life-Changing Magic of Tidying Up: Japanese Art of Decluttering and Organising kitabına ve Netflix’te Tidying Up with Marie Kondo isimli bir programına da göz atın deriz.

1.Adım: Kıyafet Dağı

KonMari metodunun ilk adımı sahip olduğunuz tüm kıyafetleri tek bir yere yığmak. Evet, montunuzdan çorabınıza dahil her şeyi kastediyoruz. Bunu yapmak belki gözünüzde büyüyor olabilir fakat Kondo bu konuda ısrarcı. Çünkü kıyafetlerinizi bir araya yığdığınız zaman ortaya çıkan kıyafet dağının arınma sürecinde bir motivasyon sağlayacağını söylüyor. Moda istifçilerinin imtihanı bu hamleyle başlıyor!

2. Adım: Giymediklerin hangileri?

Önünüzde kıyafetlerden jeolojik bir oluşum meydana gelmiş olabilir. Peki şimdi gidenler ve kalanlar ne olacak? Kondo’nun önerisi ilk olarak yıpranmış, solmuş ve uzun ömürlü olmayan şeyleri ve elinize aldığınızda herhangi bir şey hissettirmeyenleri eleme yönünde. Ayrıca son üç aydır giymediklerinizi de elenecekler kısmına yolluyoruz.

3. Adım: Teşekkürler, sıradaki.

Şimdi işleri biraz  garipleştiriyoruz. KonMari metodu der ki; kıyafetlerinizi atmadan önce onlara teşekkür edin. Bu muhtemelen Tv programını eğlenceli hale getirmek adına yapılan bir uğurlamaydı. Fakat gene de bu yöntemin kararınız konusunda sizi iyi hissettireceğiniz düşünüyoruz. Ergenliğinizden kalma yırtık jean’inizle birçok güzel anınız olmuş olabilir. Sokak kaldırımlarında beraber oturduğunuz anları yad edip, jean’inize olan vedanızı az da olsa anlamlı kılmayı hak ediyordur diye düşünüyoruz.

4. Adım: Dosyalama!

İyi ihtimalle yarısını eledik. Peki kalanları nasıl organize edeceğiz. Öncelikle kıyafetlerinizi (üst giyim, alt giyim, asılacak kıyafetler, çoraplar, iç çamaşırları, çantalar vs.) kategorize edin. Ardından katlanarak koyulan kıyafetler için Kongo’nun enteresan bir önerisi var. Mesela tişörtlerinizi önceki gibi üst üste istiflemek yerine dikey olarak istifleme yapabilirsiniz. Böylece ilk günkü düzeninizin ömrü de uzun soluklu olacaktır. Ayrıca çok amaçlı eşya saklama kutuları ve dolap için düzenleyiciler işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Son Eklenenler
Moda Dior heyecanlandırmayı başardı Dior ile birlikte sıcak günlere hazır mısınız?
16.04.2021
Moda Converse yeni modelini tanıttı Bahar aylarına girdiğimiz bu günlerde içimizi sımsıcak yapacak haber Converse’den geldi.
15.04.2021
Moda Modaseverlere müjde var Sağlık sektöründe öncü çalışmalarıyla tanınan Amerikan Hastanesi, 100.Yılında modaseverleri de unutmadı.
15.04.2021