All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Moda
Yayın Tarihi: 26.03.2021 Birlikten kuvvet doğdu! Salih Devrim

JbyJK X Mira işbirliğinin tüm detaylarını sizler için mercek altına aldık. Öyleyse bu keyifli sohbete katılmak ister misiniz?

İşbirliği kararını nasıl aldınız? Bir araya gelme hikayeniz nasıl gelişti?

Dürüst olmak gerekirse Mira’ya bunu eğlenmek için sormuştum. Tabii ki benim için ciddiydi ama podcast'iyle ve kendi projeleriyle ne kadar meşgul olduğunu bildiğim için kabul edeceğinden emin değildim. Mira ayrıca birkaç yıl önce bir seri başlattı ve bunu Belgrad Moda Haftası’nda sundu. Daha sonra olumlu düşünme yapısıyla podcast aracılığıyla diğer kadınları motive edebildigini gördü. Bu yüzden bir sezondan sonra ayrıldı. Ayrıca Mira`nin bu konuda deneyimli olmasının beraber çalışmamızı kolaylaştıracağını da biliyordum. Ne istediğini tam olarak biliyordu ve stillerimizi mükemmel bir şekilde bir araya getirdik. Ben daha cool stil benimserken Mira ise daha şık. Bu fikri sevdiği ve benimle çalışmak için hemen İstanbul'a geldiği icin çok mutluyum. Mira da beni ziyarete gelen herkes gibi İstanbul'a aşık oldu. Mira, erkek arkadaşımın cocukluk arkadaşı olduğu için birbirimizi 13 yıldır tanıyoruz ama ikimiz de küçük yaşlardan beri kendi projelerimizle meşgulüz. Bu yüzden uzun süre temas halinde olamadık ama bu bizim için mükemmel bir zamandı. Yeniden bir araya geldik ve şimdi her zamankinden daha yakın olduğumuzu söyleyebilirim! Asıl soruya dönersek, bu proje için Mira'yı seçtim çünkü onun kişiliğini ve pozitif enerjisini seviyorum ve kiminle işbirliği yapmak istediğime karar verirken aradığım şey buydu. 

City Lights koleksiyonu ile gündelik stilimizi farklı bir noktaya taşımayı hedeflediğinizi belirtebiliriz. Peki koleksiyonu hazırlarken hangi fikirler ile yola çıktınız?

Mira bana her zaman, spor ayakkabı ve oversize pantolon giymemin ona ilham verdiğini söyler. Mira’nın tarzı çok şık olduğu icin daha dışa dönük bir koleksiyon planladık. Ancak onu yüksek topuklu ayakkabılarla kombinlemek yerine hepsini spor ayakkabılarla kombinlemek ve her gün daha havalı hale getirmek istedik. JBYJK imzalı saten kumaşımızı koleksiyonda tuttuk ama bu sefer daha yüksek bir kalite kullandık.

Her koleksiyonunuzda sofistike ve güçlü bir duruş benimsediğinizi biliyoruz. Öyleyse City Lights koleksiyonuyla da kadınların gücünü ortaya çıkan tasarımlar görebilecek miyiz?    

Her zaman dünyayı kimin yönettiğini söylerim: Kızlar! Mira bir motivasyon konuşmacısı ve işinin en büyük kısmı aslında podcast yayınlarında diğer kadınları güçlendirmek, bu yüzden evet kesinlikle kadınların gücünü koleksiyonumuza yansıtmak istedik. Ayrıca ben, 17 yaşında ilk işine başlayan genç bir tasarımcı olarak, insanlara her zaman çok çalışmak ve hayallerini yaşamak için hikayemle ilham vermeyi umuyorum. Bence kimse mutlu olmadığı bir işi yapmamalı. Hepimiz hayattan istediğimizi yapma gücüne sahibiz. Sadece cesarete ihtiyacımız var.

İçindeki bulunduğumuz pandemi sürecinin stilimizi etkilediğini düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız bu sürecin stilimize ne gibi etkileri olmuş olabilir?

Kesinlikle pandeminin herkesin tarzı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Ben dahil herkes daha durgun bir hayata geçti. İnsanlar eşofman, kapüşonlu ve sweatshirt gibi daha rahat kıyafetler giymeyi tercih ediyor ki bu da daha az şık olmak anlamına gelmiyor. Bunu olumsuz bir şey olarak görmemekle beraber uzun vadede tarzımı etkilediğini de sanmıyorum. Ben hala giyinmeyi seviyorum ve hatta bu küçük molaya çoktan ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Stillerimizle her zamankinden daha güçlü ve daha cesur olduğumuzu hissediyorum. Bütün parlak renkleri giymeye hazırım. Bu arada neon renkler, Mart sonunda piyasaya sürülecek JBYJK SPRING SUMMER koleksiyonunda önemli bir yer tutacak.

JbyJK X Mira iş birliğinde zamansız ve minimal ürünler bizleri karşılıyor. Sizce sadeleşmeye girdiğimiz bu dönem kalıcı olur mu yoksa eskisi gibi yine gösterişli ve iddialı tasarımlara geri döner miyiz?

Şu anda üst düzey bir marka olma hedefimizi gerçekleştirmek için büyük bir değişimin içinden geçiyoruz. Bu yüzden gelecek koleksiyonlarda daha fazla imza parçaları üzerinde çalışıyoruz. Sadeliğimizi koleksiyonlarımızda her zaman biraz koruyacağız ama kesinlikle önümüzdeki sezonlarda daha fazla öne çıkmak istiyoruz.

Koleksiyonunuzda şehrin ışıltısı ve canlılığı vurgulanıyor. Peki şehirde iyi bir görünüm elde etmek için sokak stilimizin olmazsa olmazı parçaları nelerdir?

Bence büyük ve havalı bir şehirde cool bir güneş gözlüğüne sahip olunması şarttır. Ayrıca, onunla kombinlediğiniz oversize bir blazer ile asla kötü bir stil elde edemezsiniz.

New York, Tokyo, Milano ve Paris gibi önemli moda şehirleri koleksiyonunuzun ruhunu yansıtıyor. Siz koleksiyonunuz ortaya çıkarırken sadece moda şehirlerini mi göz önünde bulundurdunuz yoksa evrensel bir anlayışla mı tasarım sürecine başladınız?

Mira ve ben hem iş için hem de kişisel olarak dünyanın dört bir yanına seyahat ediyoruz, bu yüzden koleksiyonumuzu bize en çok ilham veren büyük şehirlere adamayı düşündük. Hep birlikte bu işin içinde olduğumuzu ve birlikte her zaman güçlü olduğumuzu hatırlatmak için dünyanın farklı bölgelerini, örneğin ikimizin de henüz bulunmadığı Rio ve Sidney gibi şehirleri de seçtik. Ancak bu, küçük bir şehirde yaşıyorsanız kıyafetlerimizi giyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Biz bunun tam tersi bir mesaj vermek istedik. Kim ve nerede olursanız olun bu koleksiyonu giymeli ve rahat hissetmelisiniz. Ayrıca modeller hazırlandığında, bunu giyerken nerede olmak isterdim diye düşünüyorduk. Bu nedenle, örneğin dik yaka detaylı set daha havalı olduğu için NEW YORK Set olarak adlandırdık. Tokyo ışıltılı etek, spor ayakkabılarla birleştiğinde daha cüretkar, bu yüzden adı Tokyo. Japon sokak stiline gerçekten aşığım.

Son olarak ilerleyen günlerde farklı bir iş birliği ya da JbyJK X Mira ortaklığın ikinci perdesini görebilir miyiz?

Yakın gelecekteki planlarımızda yok. Şu anda bir sanatçı ile hazırladığımız heyecan verici bir proje ile İlkbahar-Yaz koleksiyonumuzun son parçaları üzerinde çalışıyoruz.

JbyJK
Mira
Benzer İçerikler
Moda Birlikten kuvvet doğdu! JbyJK X Mira işbirliğinin tüm detaylarını sizler için mercek altına aldık. Öyleyse bu keyifli sohbete katılmak ister misiniz?
26.03.2021
Son Eklenenler
Moda Moda Haftası başlıyor Dijital olarak gerçekleşecek olan Fashion Week Istanbul, 13-16 Nisan tarihleri arasında moda tutkunlarıyla bir araya gelecek.
12.04.2021
Moda Dior'dan lüks hamle Lüks pijama takımları, bornozlar, pançolar ve çok daha fazlası.
09.04.2021
Moda Nike’tan yeni hamle Klasikleşmiş siluetlere sürdürülebilir bakış açısı getiren marka, modaseverlerin ilgisini toplamayı başardı.
09.04.2021