All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Moda
Yayın Tarihi: 19.06.2020 ALL loves Naia İstanbul Bağlan Keskin

70’ler çiçek çocuklarını günümüze taşıYan Naia İstanbul markasının yaratıcıları Gizem Sever ve Ceren Usta ile o günlerin aklının günümüze ne kadar uygun olduğunu konuşuyoruz.

Modern insanın en büyük derdi, uğraşı dünyanın enerjisine ayak uydurmak. Bunun için sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, hayvansal gıda tüketmeden yaşama gibi pek çok yaşam tarzına uyum sağlıyoruz. Aslında bunların temelleri, bu idealler için kendini ortaya koyan 60’ların sonundan 70’lere çiçek çocuklar. Naia İstanbul markası da bu ruhu gardırobumuza sokuyor. Hem de yabancı olmadığı evlerde. Markanın kurucuları Gizem Sever ve Ceren Usta’dan dinliyoruz.    

Naia hem sehirli hem de hippi ruhuna sahip bir kadın. İkisini nasıl dengede tutuyorsunuz?

Ceren :  Biz Naia kadınını ‘çiçek çocukların’ özgür ruhunu taşıyan modern bir şehir kadını’ olarak tanımlıyoruz. Herkesin bir favori dönemi vardır ya, onunki kesinlikle 70’ler. Giyim tarzından çok 70’lerin özgür ruhunu taşıyor. İnandığı şeyler var. Dünyaya ve evrenin enerjisine bağlı biri, doğaya hayran. Hani kimse yapmazken geri dönüşüm yapan, evindeki çiçeklerle konuşan, günbatımı görünce heyecanlanan, herkesten çok dans eden o kadın işte Naia kadını. Mutlu ve doğal bir kadın o, giyinmek ise onun için bir ifade biçimi. Ama hayatın tam da içinde bir kadın, orası kesin. Zaten Naia’nın anlamı da ‘özgür ruhlu insan’.

Neden 70’ler?

Gizem : Naia çiçek çocukların cool ve özgür tavrını sürdüren bir marka olsun istedik hep. Kesimlerden çok ruhunu sürdürmek istedik 70’lerin. Desen ve renkler buradan geliyor çoğunlukla. Zella elbiselerin kovboy botlarıyla giyilmesi bizi çok mutlu etti mesela bu sene. Demek ki o hissi biraz da olsa verebildik dedik. Bir de ‘doğanın çiçek çocukları’ da hep yazı takip edermiş. Onlar için hava hep sıcak, güneş tepede ve mevsim hep yaz. Biz de kendimize ‘summer minded’ diyoruz. Aklımız hep yazda. Benziyoruz birçok açıdan yani.

Bu yaz için gardırop detoksu önerileriniz neler?

G: Bu yaz için size bizdeki bir aile geleneğini önerebilirim. Bir dönem çok severek kullandığım bir eşyamı ailedeki bir küçüğe, anılarıyla birlikte devretmek. Hala teyzemin ya da annemin 30 yıl önce giydiği bir şey vardır gardırobunda. Ben de ailenin küçüklerinin dolabında benden bir şey olmasını istediğim için bunu düşünerek parçalar ayırırım.

C: Benim için iyi bir gardırobun tek bir kuralı var: kıyafetlerinizi tanımak! İçinde tanımadığım, unuttuğum bir şeylerin olması tanımadığım bir ev arkadaşıyla yaşamak gibi geliyor bana.Aynı şeyi alışveriş yaparken de uyguluyorum. Tek kuralım bu.

Bu sezon koleksiyondaki yıldız ürünleriniz neler?

C: Her biri bizim için çok özel. Ama tabi ki bir favorim de var. Kendimi içinde en iyi hissettiğim ürün ‘Juliet’ elbise oldu bu koleksiyonda.

G: Bol renkli şahane emprimeler göreceksiniz. Bence özellikle ‘Lily’ elbise bu yazın en keyifle giyilecek elbiselerinden olacak.

Markanın hikayesini bize biraz anlatabilir misiniz ?

C: Markayı California’da Hukuk eğitimi gördüğüm sırada oradaki boho-chic stilinden etkilenerek, annemin yaptığı el yapımı makrome çantalardan yola çıkarak kurdum. Temelinde özgürlük olan ve kadınları destekleyen bir marka olmasını istiyordum. Önce markanın ismini ‘Free Bird’ koymayı düşündüm. Sonra göllerde yaşayan ve görenlere ilham kaynağı olduğuna inanılan mitolojik perilere Naiad dendiğini öğrendim. Sonradan bu isim Naia’ya evrildi. Naia’nın anlamına baktığım da ise hawaii dilinde ‘özgür ruhlu insan‘ demek olduğunu öğrendim. O an noktalar birleşti benim için zaten. Sonrasında çocukluk arkadaşım Gizem hayalime ortak oldu.

Galeri Daha fazlasını göster
NAIA-ISTANBUL
RÖPORTAJ
MARKA
Benzer İçerikler
Moda Moda Haftası başlıyor Dijital olarak gerçekleşecek olan Fashion Week Istanbul, 13-16 Nisan tarihleri arasında moda tutkunlarıyla bir araya gelecek.
12.04.2021
Kültür-Sanat Beyaz perdede moda Fashion Film Festival Istanbul 2020 ile sinema ve modanın büyülü dünyasına unutulmaz bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?
18.11.2020
Moda Kadının gücü ile Powerbank koleksiyonu Koleksiyonlarında tavrı en ön sıraya yerleştiren TAGG, bu sezon kadına gücünü yeniden hatırlatan formlarla karşımızda.
19.10.2020
Son Eklenenler
Moda Fendi müjdeyi verdi İngiliz yaratıcılığı ile İtalyan ihtişamı onurlandıran zarif stillere hazır mısınız?
13.04.2021
Moda Beymen yeni koleksiyonunu tanıttı İstanbul Boğazı’nda moda rüzgarları esti.
13.04.2021
Moda İkonik tasarımlara yeni dokunuş Gardırobunuzu yenilemeye hazırlanın!
13.04.2021