All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Moda
Yayın Tarihi: 26.06.2020 ALL loves ChuChu Yunus Başaran

Ülkemizde her geçen gün doğan markalara bir yenisi daha eklendi; CHUCHU.

Ülkemizin moda atılımları her daim alkışlanası diye boşuna demiyoruz. Birbirinden ilgi çekici girişimlerin, markaların varlığıyla mutlu olduğumuz bu günlerde yepyeni bir çanta markası ve kurucusu ile karşınızdayız. CHUCHU, Mehtap Hiçsönmez’in kurduğu ilk kez bamboo kullanarak hayata geçirdiği çantalarıyla ünlü. Söyleşinin tamamı ise hemen aşağıda.

 

CHUCHU’nun hikayesi nasıl başladı? Markanın doğuşundan itibaren çizdiği yol nasıl şekillendi?

Klasik Arkeoloji ve Sinema-TV eğitimlerimin ardından kamera önünde ve arkasında devam eden iş hayatıma ara vermiştim. O süreçte, yıllardır aklımda olan fakat cesaret edemediğim marka oluşturma fikrimi hayata geçirme kararı aldım. Tasarım süreçlerini anlayabilmek ve çantalarımda şu an sıkça kullandığım deriyi yakından tanıyabilmek için Milano’da ve Bolonya’da workshop’lara katıldım, fuarları ziyaret ettim. Eğitimim aslında hala sürüyor, her geçen gün öğrenmeye devam ediyorum…

Markamı kurma sürecinde üzerinde en çok durduğum konulardan biri ismi oldu. Uzun beyin fırtınalarının ardından, “marka isimlerinin insan psikolojisi üzerindeki önemi” konusunda güvendiğim bir arkadaşımdan bulduğu isimleri dinlerken çok da uzağa gitmemem gerektiğini fark ettim ve oğlumla evde her gün oynadığımız oyunun ismini markama verdim: CHUCHU.

CHUCHU koleksiyonlarını nasıl oluşturuyor, tasarım sürecinde nelerden ilham alıyorsunuz? Çantalarda size özgü yer verdiğiniz materyaller ya da teknik detaylar var mı?

Dönem kadınları her zaman ilham kaynağı oldu koleksiyonlarımda. Paris’teki savaş yıllarında geçen bir filmdeki kadın karakterden ilham alarak, Türkiye’de de ilk kez bambu kullanılan çanta koleksiyonumu tasarlamıştım. Şık giysiler içinde, topukluların üzerinde ve kolunda bambu sepetiyle pazar alışverişine giden kadın beni çok etkilemişti. CHUCHU kadını olarak tanımladığım, özgüveni sayesinde fark edilir olan kadınları bunun gibi filmlerde, sokaklarda, hatta bazen çocuklarımın hikaye kitaplarında bile görmek mümkün olabiliyor.

En sık kullandığım, hatta neredeyse imzam haline gelen materyaller olan bambu ve hasırın yanı sıra ahşap, pleksi, püskül, halat gibi birçok malzemeye yer veriyorum çantalarımda. Bazı malzemeleri kendim yaptırırken, hepsini ellerimle, tek tek ve hissederek seçiyorum. Ve sonra, çantalar ustamın ellerinde hayat buluyor.

 

CHUCHU 2020 İlkbahar-Yaz sezonunda bizi nasıl çantalarla karşılıyor?

Yeni sezonda, daha önceki koleksiyonlarda olduğu gibi kutu formlu çantalara yer veriyorum. Canlı renkleriyle öne çıkan, vintage görünümlü “Pera”nın, yeni eklenen renkleri de koleksiyonda olacak. İsmini kızım Mia’dan alan, kalp

formundaki hasır çanta ise, tıpkı yan kısmındaki detaylar gibi beyaz deriden yapılmış ikinci bir çanta taşıyor içerisinde. Aşkı yansıtan eğlenceli formu ve beyaz rengiyle yaz aylarında tecih edileceğini düşündüğüm bu çanta, kullanım şekli dolayısıyla çok fonksiyonel. İlkbahar ve yaz aylarına çok yakışan, rengi sayesinde zamansızlığı temsil eden ve gündüzden geceye kolaylıkla uyarlanabilen bambu saplı beyaz “Miami”, bembeyaz krokodil deriyle kaplı ve yine beyaz deri detaylı hasır “Tia” ise CHUCHU’nun yeni kolekisyonunda gözde modellerden biri oldu.

CHUCHU modellerine şu an nereden ve nasıl ulaşabiliyoruz?

Ürünlerimiz, Harvey Nichols Kanyon, Galeries Lafayette, Brandroom mağazaları, Gizia‘lar ve Adana’daki Adil Store’da satılıyor. Direkt bana ulaşmak isteyen müşterilerim ise info@chuchu.com.tr adresine mail atarak veya Instagram’dan @chuchubag hesabına yazarak da bana ulaşabiliyor.

CHUCHU kurucusu, Mehtap Hiçsönmez

Chuchu
Mehtap Hiçsönmez
Benzer İçerikler
Moda ALL loves ChuChu Ülkemizde her geçen gün doğan markalara bir yenisi daha eklendi; CHUCHU.
26.06.2020
Son Eklenenler
Moda Fendi müjdeyi verdi İngiliz yaratıcılığı ile İtalyan ihtişamı onurlandıran zarif stillere hazır mısınız?
13.04.2021
Moda Beymen yeni koleksiyonunu tanıttı İstanbul Boğazı’nda moda rüzgarları esti.
13.04.2021
Moda İkonik tasarımlara yeni dokunuş Gardırobunuzu yenilemeye hazırlanın!
13.04.2021