All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Moda
Yayın Tarihi: 27.04.2020 90’lar efsanesini evde yapmaya ne dersiniz? Tamer Tezcan

Gençliğimizin göz alıcı deseni batik, 2020 İlkbahar-Yaz sezonunda gardıroplarımıza girmeye hazırlanıyor. Bu hipnoz etkisi bulunan trendi evde bir kendin yap projesiyle yapmaksa çok kolay!

2020 İlkbahar-Yaz sezonu için nostalji sezonu diyebiliriz. 70’ler, 80’ler, 90’lar gardırobumuzu ele geçiriyorlar. Geçtiğimiz yaz sezonu gelişinin sinyallerini veren batik desen bu sezon herkesin favorisi olacak. 90’ların hipnotik trendi için gardırobunuza yeni parçalar eklemenize gerek yok. Aksine gardırobunuzda bulunan bir parçaya evde bir kendin yap projesiyle batik trendine uyarlamanız mümkün. Sosyal izolasyon döneminde birçok kişinin Instagram ve TikTok üzerinden yaptığı batik desen videoları size ilham verebilir. Birkaç adımda evde olan malzemelerle rahatlıkla yapacağınız yeni batik ürünleriniz için yapmanız gerekenler çok basit.

Öncelikle gardırobunuzdan pamuklu bir ürününüzü seçin. Beyaz bir tişört, giymediğiniz bir sweatshirt ya da gözden çıkardığınız bir denim pantolon. İki türlü malzemeyle batik desen yaratabilirsiniz. Çamaşır suyuyla kıyafetinizin rengini ağartarak ya da gıda boyasıyla beyaz bir kıyafetinizi renklendirerek. ..

Çamaşır Suyu

Çamaşır suyu ile izleyeceğiniz yol biraz daha kolay. Gardırobunuzdan koyu renkli bir kıyafet seçin. Kıyafetinizi bir sopa yardımıyla büzüştürerek sıkıştırın ve birden fazla lastikle bağlayın. Sıkı bir top halini alacak kıyafetinizin üzerine lastiklere aralıklı olarak çamaşır suyu dökün ve biraz bekleyin. Ardından kıyafetinizi lastikleri açmadan çamaşır makinesine atın ve yıkayın. Çamaşır makinesinden çıktığında kıyafetiniz yeni sezona hazır olacak.

Gıda Boyası

Gıda boyası kullanmak istiyorsanız birden çok adım bulunuyor. Öncelikle beyaz renkli kıyafetinizi içinde ılık su bulunan bir kovanın içine sokun. Kovanın içine bir tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. Kovadan çıkardığınız tişörtünüzü yere serin ve bir sopa yardımıyla büzüştürürek sıkıştırın ve birden fazla lastikle bağlayın. Sıkı bir top halini alacak kıyafetinizin üzerine seçtiğiniz renkleri sıkın. Beyazlık kalmamasına dikkat edin. Boya işlemini tamamladıktan sonra kilitli bir poşetin içine koyun. 24 ila 36 saat arasında bekleyin. Bekleyen tişörtünüzü poşetten çıkarın ve lavaboya koyun. Soğuk suyun altına koyduğunuz kıyafetinizin lastiklerini teker teker çıkarın. Suyun altında iyice duruladığınız kıyafetinizin göz alıcı batik deseni hazır!

Batik desen işlemini uygularken üzerinize eski kıyafetlerinizi giymeyi ve mutlaka eldiven takmayı unutmayın!

 

tie-dye
batik
diy
kendin-yap
Son Eklenenler
Moda Matthew M. Williams dokunuşu Adınını Givency’nin ikonik çantası Antigona’dan alan çanta koleksiyonu, Matthew M. Williams’ın yorumuyla bizlerle.
21.01.2021
Moda LV Trainer'a yeni tasarım Louis Vuitton yeni LV Trainer Upcycling modeli ile sürdürülebilirlik mesajı veriyor.
21.01.2021
Moda Jil Sander yeni ailesine katılıyor Jil Sander'ın el değiştireceği haberleri netlik kazanıyor.
20.01.2021