All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 23.06.2020 WWDC 2020 gerçekleşti Yunus Başaran

Apple’ın büyük etkinliği gerçekleşti.

Apple’ın biri donanım ağırlıklı diğeri de yazılımlarını tanıttığı iki büyük etkinlik yapmasına alıştık. Yazılımsal etkinlik olan WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) 2020, dün akşam Türkiye saatiyle 20:00’de, tarihinde ilk kez çevrimiçi olarak gerçekleşti. 

WWDC 2020’de bu yıl büyük yenilikler tanıtıldı. iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 ve macOS Big Sur olarak lanse edilen sistemler kullanıcı dostu ve basit arayüzleri ile geceye damgasını vurdu.

 

iOS 14

Akıllı telefonlar içinde performansı ile ayrı bir yer teşkil eden iPhone’ların işletim sistemi iOS, 14. sürümüyle ana ekranı kişiselleştirmeye ilk kez izin veriyor. Widget isimli araç takımları ile ana ekrandan an be an hava durumu, sağlık raporu, egzersiz özeti, dünya saatleri, notlar gibi birçok özelliğe hızla ulaşabiliyorsunuz. Çok eleştirilen gelen arama esnasında telefonunuzu kaplayan uyarı yerini pop-up bildirime bırakıyor. App Library özelliği ile ise uygulama kaosu yerini düzenlenmiş uygulama kütüphanesine bırakıyor. Ayrıca App Clips adındaki normal uygulamalardan kat kat daha küçük boyutlu yeni uygulama parçalarıyla da o uygulamanın tamamını yüklemeden özelliklerinden faydalanabileceksiniz. Yeniden tasarlanıp kullanışlı hale getirilen mesajlar, haritalar gibi yerleşik uygulamalar ise tonla yenilik sunuyor. iOS 13 destekleyen tüm cihazlar iOS 14’ü de destekleyecek. 

iPadOS 14

iOS 14 yeniliklerine ek olarak iPad’ler artık Apple Pencil ile daha kullanışlı. Yeni Scribble özelliği ile herhangi bir metin alanına el yazısıyla not aldığınızda otomatik metne dönüşüyor. Safari’de arama yapmak, iMessage’dan mesajlaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Apple’ın uzmanlaştığı ve her yıl yenilediği kiti ARKit, 4. versiyonuyla birlikte Depth API’sini yayınladı. Böylelikle daha hassas sanal kıyafet deneyebilmek için vücut ölçüsü alabilirsiniz, evinizin duvarlarını sıfıra yakın hatayla renklendirip önceden görebilirsiniz. 

watchOS 7

Apple akıllı saatleri Apple Watch, yeni gelecek olan işletim sistemi sayesinde uyku takibi yapabilecek. Cihazdaki ivmeölçer sayesinde uyku sırasındaki solunuma işaret eden mikro hareketler algılanıp, ne zaman uykuya daldığınızı, her gece ne kadar uyuduğunuzu akıllı ve detaylı bir şekilde kaydederek size istatiksel veriler sunuyor. Böylelikle uyku alışkanlığınızı kayıt altında tutmuş oluyorsunuz. Yeni gelen saat üzleri (kadranlar) ve onları istediğinizle paylaşma özelliği ise sosyal grupların daha fazla paylaşımda bulunmasına odaklanıyor. Yaşadığımız pandemi süreci sebebiyle önem vererek dikkatimizi yoğunlaştırdığımız el yıkama konusuna da çözüm bulan Apple, otomatik el yıkama algılama özelliği ile sizlere ideal süre boyunca uyarıyor. Hareketleriniz ve sesler sayesinde yıkamayı fark eden saat, 20 saniyelik bir sayaç başlatıyor. Eğer erken bırakırsanız uyarıyor. Son olarak da Fitness uygulamasına eklenen Core Training, Dans, Functional Strength Training ve Soğuma seçenekleri ile de zenginleşmeye devam ediyor. 

tvOS 14

Televizyonunuzu akıllı Tv haline çeviren ve her geçen sene daha da özellikler eklenen tvOS işletim sistemi yeni sürümüyle akıllı ev sistemleriyle birlikte çalışabiliyor. Siz bir şeyler izlerken çalan zil ile, kapıda kim olduğunu gösteren yeni işletim sistemi, Apple’ın oyun servisi Apple Arcade için de yenilikler getiriyor. Artık XBox Elite 2 ve Xbox Adaptive Controller da oyunları destekliyor. Resim içinde resim özelliği sayesinde ise video izlerken farklı uygulamalarda gezinmeniz sorun teşkil etmeyecek. 

macOS Big Sur

iOS ve iPadOS işletim sistemlerinin sadeliği artık mac cihazlarına geliyor. Basit arayüz, sadeleştirilmiş ikonlar ve yenilenmiş uygulamalar ile hem çık hem de kullanışlı bir işletim sistemi bizi bekliyor. macOS 10.16 sürüm numarasıyla gelen macOS Big Sur’da ayrıca yeni bir kontrol merkezi, gizlilik kontrolleri eklenmiş Safari, diğer işletim sistemlerindeki Widget’lar yer almakta. 

Apple
WWDC
Yeni iOS Tanıtıldı
watchOS
iOS 14
iOS 14 Tanıtıldı
tvOS
macOS
Big Sur
iPadOS
Benzer İçerikler
Lifestyle İlişkinize teknoloji katın! 14 Şubat için geri sayım başladı. Hala hediye seçiminde kararsız kalanlar ise mutlaka aşağıdaki listeye bir göz atmalı.
12.02.2021
Lifestyle Apple Music harekete geçiriyor Apple Music, sporla iç içe yaşayan isimlerle birlikte yeni müzik listeleri oluşturuyor.
02.02.2021
Lifestyle Değişim zamanı 2021 ile birlikte alınan yeni kararlar, arzulanan yeni başlangıçlar çok da uzak değil. Yalnızca birkaç uygulama uzağınızda. Sizler için hazırladığımız uygulama seçkisi ile artık her şey çok daha kolay olacak.
28.01.2021
Son Eklenenler
Lifestyle 12-18 Nisan burç yorumları 12-18 Nisan haftasında hangi burcun neler yaşayacağına göz atmak ister misiniz?
12.04.2021
Lifestyle SAG Ödülleri 2021 kazananları 15 farklı kategoride ödül dağıtan SAG, kazananları gururla açıkladı!
05.04.2021
Lifestyle “Afro-Latin” saçları ile Cardi B Cardi B, insanlara "Afro-Latin" saç modelini öğretmek amacıyla kendi saç bakım ürünlerini piyasaya süreceğini açıkladı.
05.04.2021