All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 08.04.2020 Instagram’ın algoritmasıyla oynayalım Recep Duman

Instagram gönderilerini beğenmek ya da beğenmemek. İşte bütün mesele bu!

Instagram günümüzün en popüler dijital medya platformu. Başlarda tamamen fotoğraf paylaşım platformu olarak lanse edilse de bugünlerde alışveriş alışkanlığımızı büyük bir yüzdesini domine eden mecra haline geldi. Aktif kullanıcı sayısının her geçen gün katlanarak artıyor olması tüm gözleri üzerine çevirdi. Üstelik Instagram’ın yerinde sayan bir uygulama olmaması, devamlı güncellenerek yeni özellikler kazanması, popülaritesinin artmasındaki en büyük sebeplerden.

Her günümüz, saatimiz onun karşısında, kim ne paylaşmış, ne yemek yapmış, ne almış, nereye gitmiş sorularına cevap arayarak geçiyorken, Instagram’ın amacından çok uzaklaştığınızı, hedeflediği o ilk kuraldan farklı davrandığımızı hiç düşündünüz mü? Karşınıza gelen gönderileri beğenmekten bahsediyoruz.

Artık beğen butonu ya da içeriğe çift tıklama aksiyonunu yapmıyoruz. Bunun sebebi olarak ise ya Gesture adı verilen navigasyon hareketlerindeki yeni trend ya da tamamen kişisel tercihler olabilir. Bundan birkaç yıl önce Story kavramı hayatımıza girmemişken navigasyon hareketi olarak tanımladığımız Gesture, parmağımızı ekranın aşağısından yukarısına hareket ettirmemiz suretiyle zaman akışındaki gönderilere bakmamıza yarıyordu. Bu şu sıralar ekranın sağ tarafına tıklama olarak değişti. Çünkü insanlar zaman akışında gezmeyi bırakıp anlık gönderilere ağırlık verdi.

Ve gelelim asıl konumuza; gönderiler neden beğenilmiyor?

Kullanıcılar fotoğrafları beğenmiyor. Çünkü:

Muhtemelen o kişinin çok beğeni aldığını düşündünüz. Ve sizin beğenmeniz bir anlam ifade etmiyor. Bu bir olasılık. Sizin fotoğraflarınızı beğenmediğini, bu yüzden neden karşılık vereyim diye düşünüyorsunuz. Bu da bir olasılık. Ancak unutmayın sizin bu hareketiniz sebebiyle problemli olduğunu düşündüğünüz Instagram algoritması asla düzelmeyecek. Neden eski alışkanlığınıza dönmüyor, başarıyı beğenerek ödüllendirmeyesiniz.

Instagram
Algoritma
beğeni
Benzer İçerikler
Lifestyle Herkesin merak ettiği o isim Gigi Hadid ve Zayn Malik çifti kızlarının çok merak edilen ismini açıkladı.
22.01.2021
Moda Mansur Gavriel’in yeni gözdesi Mansur Gavriel, çok sevilen çanta modeli Lady ile yeni bir yolculuğa çıkıyor.
22.01.2021
Lifestyle Yeni yıl hediyelerine özel paketleme önerileri Sevdiklerinize vereceğiniz yeni yıl hediyeleri için şık ve zarif paketleme önerileri sizlerle.
25.12.2020
Son Eklenenler
Lifestyle SAG Ödülleri 2021 kazananları 15 farklı kategoride ödül dağıtan SAG, kazananları gururla açıkladı!
05.04.2021
Lifestyle “Afro-Latin” saçları ile Cardi B Cardi B, insanlara "Afro-Latin" saç modelini öğretmek amacıyla kendi saç bakım ürünlerini piyasaya süreceğini açıkladı.
05.04.2021
Lifestyle Sağlıklı bir bahara doğru Vitalica Wellness “Superfood” programı ile beslenme kalitenizi yüksek düzeye taşımak ister misiniz?
05.04.2021