All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 08.04.2020 Instagram’ın algoritmasıyla oynayalım Recep Duman

Instagram gönderilerini beğenmek ya da beğenmemek. İşte bütün mesele bu!

Instagram günümüzün en popüler dijital medya platformu. Başlarda tamamen fotoğraf paylaşım platformu olarak lanse edilse de bugünlerde alışveriş alışkanlığımızı büyük bir yüzdesini domine eden mecra haline geldi. Aktif kullanıcı sayısının her geçen gün katlanarak artıyor olması tüm gözleri üzerine çevirdi. Üstelik Instagram’ın yerinde sayan bir uygulama olmaması, devamlı güncellenerek yeni özellikler kazanması, popülaritesinin artmasındaki en büyük sebeplerden.

Her günümüz, saatimiz onun karşısında, kim ne paylaşmış, ne yemek yapmış, ne almış, nereye gitmiş sorularına cevap arayarak geçiyorken, Instagram’ın amacından çok uzaklaştığınızı, hedeflediği o ilk kuraldan farklı davrandığımızı hiç düşündünüz mü? Karşınıza gelen gönderileri beğenmekten bahsediyoruz.

Artık beğen butonu ya da içeriğe çift tıklama aksiyonunu yapmıyoruz. Bunun sebebi olarak ise ya Gesture adı verilen navigasyon hareketlerindeki yeni trend ya da tamamen kişisel tercihler olabilir. Bundan birkaç yıl önce Story kavramı hayatımıza girmemişken navigasyon hareketi olarak tanımladığımız Gesture, parmağımızı ekranın aşağısından yukarısına hareket ettirmemiz suretiyle zaman akışındaki gönderilere bakmamıza yarıyordu. Bu şu sıralar ekranın sağ tarafına tıklama olarak değişti. Çünkü insanlar zaman akışında gezmeyi bırakıp anlık gönderilere ağırlık verdi.

Ve gelelim asıl konumuza; gönderiler neden beğenilmiyor?

Kullanıcılar fotoğrafları beğenmiyor. Çünkü:

Muhtemelen o kişinin çok beğeni aldığını düşündünüz. Ve sizin beğenmeniz bir anlam ifade etmiyor. Bu bir olasılık. Sizin fotoğraflarınızı beğenmediğini, bu yüzden neden karşılık vereyim diye düşünüyorsunuz. Bu da bir olasılık. Ancak unutmayın sizin bu hareketiniz sebebiyle problemli olduğunu düşündüğünüz Instagram algoritması asla düzelmeyecek. Neden eski alışkanlığınıza dönmüyor, başarıyı beğenerek ödüllendirmeyesiniz.

Instagram
Algoritma
beğeni
Benzer İçerikler
Lifestyle Yeni yıl hediyelerine özel paketleme önerileri Sevdiklerinize vereceğiniz yeni yıl hediyeleri için şık ve zarif paketleme önerileri sizlerle.
25.12.2020
Lifestyle Instagram Reels artık Türkiye’de Instagram, Tiktok karşısındaki beklenen hamlesi Reels özelliği artık ülkemizde...
06.08.2020
Lifestyle Instagram’dan Tiktok’a cevap Video platformlarının popülerliği artmaya devam ediyor.
20.07.2020
Son Eklenenler
Lifestyle iPhone 12 ile çekilenler Apple’ın son amiral gemileri iPhone 12 ailesi tarafından çekilmiş fotoğraflar yayınlandı.
21.01.2021
Lifestyle Super Mario Bros. 35. yıl özel Nintendo, Super Mario’nun ikonik renklerini hazırladığı özel koleksiyona yansıtıyor.
20.01.2021
Lifestyle Galaxy S21 ailesi tanıtıldı Samsung, yılın beklenen cihazlarını açıkladığı Galaxy Unpacked 2021 etkinliğini gerçekleştirdi.
18.01.2021