All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 02.06.2020 İçinizde çiçek açsın Yunus Başaran

Ikebana sanatını hayatınıza uyarlayın.

Karantina sürecinin bize kattığı en önemli iki şeyden birisi içimizdeki yaratıcılığı keşfetmemiz oldu. Evine kapanmak zorunda olan milyonlarca insan kendisini nasıl eğlendirebilir, bu negatif zamanlarda nasıl motive olur, yollarını aradı. Kimimiz hiç bilmeyen yeteneğimizi keşfederken kimimiz ise spora kendini verdi. 

Diğer önemli ikinci nokta ise bitkiler. Evimizdeki huzurlu ortamı daha da güzelleştiren bitkilerin varlığını biliyorduk ancak onların bu kadar huzur verdiğini, büyüdükçe daha da güzelleştiklerini bilmiyorduk. Sosyal medyanın varlığı, görünürlüğünü kullanarak evimizdeki bitkilerin güzelliklerini paylaşarak bu huzuru yaydık. 

Tüm bu yetenek ve bitki mevzusundan sonra size “sıradanın içindeki güzelliği bulan” bir sanatçıdan bahsetmek istiyoruz; 80 yaşındaki Japon sanatçı Kosen Othsubo. Sanatçının sıradan görünümlü objeleri bir araya getirerek şaheser yaratması, tüm dünyanın gözlerini ona çevirmesini sağladı. Biraz daha spesifik örnek vermemiz gerekirse eğer, sanatçının bu yıl sergilediği atıl durumdaki kütük parçasıyla lahana yapraklarından oluşturduğu Cabbage Tree (Lahana Ağacı) heykeli güzel bir örnek olabilir tanım için. 

Japonların 6. yy’dan bu yana devam ettirdiği çiçek sanatı ikebanayı 50 yıldan bu yana uygulayan ve onun varyasyonlarını bulmak için araştırmalar yapan Kosen, yaratıcı olma kavramını sorgulatıyor. Aklınıza gelen her nesne yaratıcılığınızı perçinleyebilir. Geliştirebilir. 

Ikebana
Kosen Othsubo
Flowers
Plants
Benzer İçerikler
Lifestyle İçinizde çiçek açsın Ikebana sanatını hayatınıza uyarlayın.
02.06.2020
Son Eklenenler
Lifestyle Watsons Ödülleri sahiplerine kavuştu Pandemi sebebiyle online gerçekleşen ödül törenleri arasına Watsons Ödülleri de eklendi.
24.09.2020
Lifestyle Gigi Hadid müjdeyi verdi Herkesin beklediği haber bu sabah geldi.
24.09.2020
Lifestyle Billboard Müzik Ödülleri yaklaşıyor Adaylar belirlendi, kimlerin kazanacağı ise merak konusu.
23.09.2020