All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 31.03.2020 Honor Türkiye’den öneriyor Yunus Başaran

Evde çalışmak çaba ister. Teknoloji devi Honor ise size harika tavsiyeler ile geliyor.

Evde çalışma rutini kimimiz için zor kimimiz için ise harika bir olanak. Zor olduğunu düşünenler için sebeplerin başında ev ortamı rahatlığı geliyor. Ayrıca ev ortamındaki disiplini bozacak çok fazla dikkat dağıtan unsur da yer almakta.

Koronavirüs sebebiyle sosyal uzaklaştığımız, minimum temas için evden çalıştığımız bu günlerde Honor Türkiye, evde disiplini nasıl koruyacağımıza dair minik ipuçları verdi.

 

Rahat kıyafetler Out!

Dr. Öğr. Üyesi Şafak Şahin şöyle anlatıyor bu durumu:“Her kıyafet, onlar üzerimizdeyken yaptığımız işlerin sembolleridir aslında. Dolayısıyla evde geçirdiğimiz sürenin üretken olmasını istiyorsak pijama, eşofman gibi rahatladığımız anlarda giydiğimiz kıyafetleri, tıpkı normal zamanlarda olduğu gibi üzerimizden çıkarmamız gerekiyor. Oldukça basit ve önemsiz gibi görünse de beynin kendini organize ve motive etmesinde büyük öneme sahiptir.” Kısaca ne kadar işe ya da okula gitmiyor olsanız da, bir iş ya da okul gününde olduğu gibi kalkıp duş alın ve ev kıyafetleri yerine daha resmi bir şekilde giyinin. 

 

Kullandığımız kelimeler aynı olmalı!

Evin rehavetine kapılarak iyice miskinliği ele alabiliriz. Bu yüzden sıkça “sabah işim var, dersim var, işlerimi halletmem gerek” tarzı kelimeleri sıklıkla tekrar ederek bu disiplini koruyabiliriz. Mecburiyet, izolasyon tarzı kelimeler ise beynimizi bunlara uygun şekilde biçimlendiririz. 

 

Teknolojiyi kullanın!

Birçok platformda yer alan uygulamalar ile ekran sürenizi kontrol ederek sosyal medyadan uzak durmayı başarabilirsiniz. Örneğin RescueTime uygulaması sayesinde gün içinde uygulama, websitesi, sosyal ağlarda geçirdiğiniz süreleri görüp bunları sınırlandırabilirsiniz. Ayrıca Asana ve Trello gibi proje yönetim uygulamarı ile takım arkadaşlarınız ile zor olan koordinasyonu sağlayabilirsiniz. 

Ara verin, yaratıcılığınızı zorlayın!

Şafak Şahin’in “Fiziksel aktivitelerin yanı sıra zihinsel oyunlarla düşünsel üretkenliğimizi arttırmanın yolları var. Tıpkı yoga, pilates, kardiyo egzersizleri gibi; kreatif egzersizler de yapmalıyız” sözleriyle yaratıcı egzersizlerin önemini vurguluyor. Bunların ise; belirli ve sınırlı bir zaman dilimi içerisinde; alakasız şeyler arasında benzerlikler bulma, rastgele seçilmiş 50 kelime ile bir hikaye yazmaya çalışma, bildiğimiz filmlerdeki senaryolarda değişiklikler yapıp yeni sonlar yazma, bazı şeyleri “gibi, benziyor, benzer, andıran” kelimelerini kullanmadan tarif etmeye çalışma, elinizdeki bir ürün veya sistem içerisinde azaltma, ekleme, birleştirme yapma, onun için yeni bir kullanım alanı düşünme gibi alternatiflere sahip olduğunu belirtiyor.

 

Ortam hazırlayın!

Çocuklar, evcil hayvanlar veya aile üyeleri, siz evden çalışırken dikkat dağıtıcı olabilirler. Bununla birlikte iş yaparken ya da ders çalışırken atıştırmak da odağınızın kaybolmasına neden olabilir. Mümkünse evde kendinize ait bir alanda, dikkat dağıtıcılardan uzak bir şekilde kalmaya çalışın.

 

Ev işlerini sonraya bırakın!

Kirlenen bir tabağı yıkamaya başladıktan sonra bir bakmışsınız evin tozunu alıyorsunuz. Ev işlerini çalışma saatinizin sonrasına bırakın. Çünkü odağınızı kaybederseniz, bir daha toplamanız güçleşir. Mümkünse evinizdeki diğer kişilerin bu konuda size yardımcı olmasını sağlayın.

Honor
Tavsiye
Evde Kal
Benzer İçerikler
Lifestyle Honor V40 tanıtıldı Honor yeni akıllı telefonu V40’ı tanıttı.
28.01.2021
Lifestyle Honor ile zinde kalmanın yolu Sağlıklı bir yaşam için Honor’un akıllı tartısı Scale 2 ile tanışmaya ne dersiniz?
10.12.2020
Lifestyle Honor’ın gurur parçası Kablosuz kulaklık dünyasını domine etmeye hazırlanan Honor, geçtiğimiz aylarda lanse ettiği Magic Earbuds modeli artık Türkiye’de.
29.06.2020
Son Eklenenler
Lifestyle SAG Ödülleri 2021 kazananları 15 farklı kategoride ödül dağıtan SAG, kazananları gururla açıkladı!
05.04.2021
Lifestyle “Afro-Latin” saçları ile Cardi B Cardi B, insanlara "Afro-Latin" saç modelini öğretmek amacıyla kendi saç bakım ürünlerini piyasaya süreceğini açıkladı.
05.04.2021
Lifestyle Sağlıklı bir bahara doğru Vitalica Wellness “Superfood” programı ile beslenme kalitenizi yüksek düzeye taşımak ister misiniz?
05.04.2021