All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 30.04.2020 Covid-19 izleme sistemi nasıl çalışıyor? Yunus Başaran

Apple ve Google koronavirüs pandemisi sebebiyle bir takip sistemi üzerinde çalışmaya başladıklarını açıklamıştı. İşin detayları ortaya çıkmaya başladı.

Koronavirüs pandemisi ortaya çıktığından bu yana çoğumuz eve kapandık. Ve bu durum sadece ülkemizde geçerli değil. Tüm dünyayı etkileyen bu büyük krize karşı tek yapmamız gereken evde kalmak. Çok sık duyar olduk ancak bu bir gerçek. Evde kalamayan halk ise mecburen korunarak hayatlarına devam etmek zorunda.

Teknoloji dünyasının iki devi Google ve Apple, pandemi ilk çıktığından bu yana birlikte bir takip sistemi üzerinde çalışıyor. Ne olduğunu, nasıl işlediğini bilmediğimiz bu sistem hakkında ilk adımlar atıldı. Apple ve Google, yeni gelecek işletim sistemi güncellemesine ilk versiyonu ekledi. 

Baktığınızda dünyada en çok kullanılan mobil cihazların işletim sistemi, Apple’da iOS ve Google’dan Android. Dünya üzerinde 3 milyardan fazla Android ve iOS cihaz var. Cihazların içinde yer alan Bluetooth teknolojisini kullanacak olan bu sistem için ekstra bir donanım ihtiyacı yok. Özetle bu 3 milyardan fazla akıllı cihazın portatif bir takip cihazı olduğunu düşünebiliriz. 

İki isim ise özellikle kullanıcı gizliliğine önem verdiklerini belirttikleri sistem ise şöyle çalışıyor; sistemin içerisinde yer alan algoritma her telefona bir tanımlayıcı anahtar veriyor ve bu anahtarı 15 dakikada bir değiştiriyor. Örneğin; 8fjofe973FSDF4903KJHıyIU763. Tüm bu anahtarlar telefonun içinde anonim olarak saklanıyor.Böylece kullanıcıların konumu izlenemiyor ve bu 15 dakikalık periyotlar sayesinde izlenmesine de izin vermiyor. Bu sistemi de kullanmak kişinin tercihine bırakılıyor.

Misal gün içinde A ve B adında iki arkadaşımız var. Bunlar Covid-19’dan daha iyi korunmak için bu sistemi kullanacaklarını belirtip sisteme dahil oluyorlar. A ve B’nin aktif olan bu sistem üzerinden Bluetooth cihazları haberleşiyor. Biraz önce bahsettiğimiz tanımlayıcı anahtarlara yüklenen tarih, ne kadar süreyle temas halinde oldukları bilgileri kaydediliyor. Ve karşılıklı cihazlar birbirlerine bu kodları gönderiyor. A’nın kodu B’ye, B’nin kodu A’ya gidiyor. Bu kodlar çözümlenemeyecek ve takip edilemeyecek şekilde saklanıyor. A veya B’den birisinin Covid-19 testinin pozitif çıkmasına kadar işler böyle devam ediyor. Diyelim ki A’nın buluşmadan günler sonra testleri pozitif çıkarsa sağlık sistemine yükleniyor. Sağlık kuruluşlarından onayla testi pozitif çıkan A’nın telefonunun yarattığı tüm tanımlayıcı anahtarlar sunucuya yükleniyor. Anonim olarak tabi. Sistemin çalışma mantığı gereği dahil olan her cihaz 24 saatte bir sunucuya bağlanarak Covid-19 pozitif vakalarının tanımlayıcı anahtarlarını telefonuna yüklüyor. Gün içerisinde denk gelip değiştiği kod ile eşleşme var mı kontrol ediyor.Ancak A enfekte olduğu için bu listede onun tanımlayıcı kodu çıkıyor ve telefon hemen “Covid-19 pozitif birisiyle temas var” uyarısı veriyor. İşlem oldukça basit bir mantıkla çalışıp büyük işler başarıyor.

Apple
Google
Covid-19
Benzer İçerikler
Lifestyle iPhone 12 ile çekilenler Apple’ın son amiral gemileri iPhone 12 ailesi tarafından çekilmiş fotoğraflar yayınlandı.
21.01.2021
Lifestyle Koronavirüs aşısı hakkında merak edilenler Sizler için ülkemizde uygulanacak Çin üretimi “CoronaVac” hakkında bilinmeyenleri ele aldık.
15.01.2021
Lifestyle iPhone 12 ile yılbaşı ruhu iPhone 12 ailesi ülkemize resmen giriş yaptı ve kullanıcılardan harika içerikler gelmeye başladı.
25.12.2020
Son Eklenenler
Lifestyle Warner Bros. müjdeyi verdi Charlie’nin Çikolata Fabrikası filminin büyülü dünyası yeniden bizlerle.
23.01.2021
Lifestyle Herkesin merak ettiği o isim Gigi Hadid ve Zayn Malik çifti kızlarının çok merak edilen ismini açıkladı.
22.01.2021
Lifestyle Netflix'e gelen yeni özellik Netflix ne izleyeceğine karar veremeyen kullanıcılarına yeni bir özellik sunmaya hazırlanıyor.
22.01.2021