All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 08.06.2020 Banksy’nin çarpıcı mesajı Yunus Başaran

İkonik bir sanatçı ve aktivist olan, anonim olmasıyla nam salmış Banksy, Amerika’daki George Floyd ölümüne, sistemsel ırkçılığa ve de sosyal adaletsizliğe değindiği yeni çalışmasını yayınladı.

Banksy, bir anda ortaya çıkan politik meselelere vurgu yapan çalışmaları ve asla bilinmeyen kimliği ile alkış topluyor. Sistemsel ve toplumsal sorunları sıklıkla dile getirdiği çalışmaları arasında ünlü müzik festivali Glastonbury’nin 49 yıllık tarihinde sahne alan ilk siyahi sanatçı olma özelliği ile Stormzy’nin sahnede giydiği çelik yeleği yer alıyor. Çelik yelek Birleşik Krallık’ın birlik sembolü olan Union Jack motifini barındırıyordu. 

Şimdi ise sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil tüm dünyada yankı bulan ırkçılık karşıtı protestolara değinen Banksy, oldukça çarpıcı bir sanat eseri ile karşımızda. Resim tek yanan mumun Amerikan bayrağını tutuşturmasıyla dikkat çekiyor. Mumun yanında ise çiçeklerle çevrili bilinmeyen siyah bir figür yer alıyor. Altında yazan ise eser kadar çarpıcıydı.

“İlk başta çenemi kapatıp olayla ilgili siyahları dinlemeliydim. Ama bunu neden yapayım ki? Sadece onların problemi değil. Benim de...

Renkliler, sistem tarafından başarısızlığa itildi. Beyaz sistem. Alt katta yaşayan insanların dairesine sızan kırık bir boru gibi. Hatalı sistem hayatlarını yaşanmaz kılıyor. Ama düzeltmek onların işi değil ki. Yapamazlar. Onları kimse üst kata sokmayacak. 

Bu beyaz problem. Beyazlar bu problemi düzeltmez ise birisi yukarı çıkıp kapıyı tekmelemek zorunda kalacak.”

Banksy
George Floyd
Banksy’den yeni bir eser
Benzer İçerikler
Moda Çin yeni yılına özel koleksiyon Michael Kors, hazırladığı yeni koleksiyon ile sevdiklerimizle birlikte olmayı ve bunun yüceliğini vurguluyor.
20.01.2021
Güzellik Yeni yıl heyecanı Sephora, hem kendini, hem de sevdiklerini mutlu etmek isteyenler için heyecan verici kampanyalar hazırladı
09.12.2020
Kültür-Sanat Banksy yine şaşırttı Kim olduğunu bilmediğimiz grafiti sanatçısı Banksy, Pulp Fiction uyarlaması eserinin fiyatıyla dudak uçuklattı.
03.12.2020
Son Eklenenler
Lifestyle iPhone 12 ile çekilenler Apple’ın son amiral gemileri iPhone 12 ailesi tarafından çekilmiş fotoğraflar yayınlandı.
21.01.2021
Lifestyle Super Mario Bros. 35. yıl özel Nintendo, Super Mario’nun ikonik renklerini hazırladığı özel koleksiyona yansıtıyor.
20.01.2021
Lifestyle Galaxy S21 ailesi tanıtıldı Samsung, yılın beklenen cihazlarını açıkladığı Galaxy Unpacked 2021 etkinliğini gerçekleştirdi.
18.01.2021