All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Güzellik
Yayın Tarihi: 01.05.2020 Yeni nesil uyku aplikasyonları All Magazine

Teknolojiden yardım alarak uyku düzeninizi olması gerektiği şekilde optimize edebilirsiniz.

Yoğun iş temposu, aile hayatında ve özel hayatta yaşanan olumsuzluklar uyku düzensizliğine sebep olabiliyor. Uzmanlar özellikle mevsim geçişlerinde çok daha özenli davranılması gerektiği konusunda sürekli uyarılarda bulunuyor. Dengesiz uyku saatleri, yetersiz ve verimsiz uyku, kalitesiz yatak ve yastık uzun vadede çeşitli sağlık sorunlarının kapısını aralayabiliyor. Uykusuzluğun sağlığımıza ve sosyal yaşamımıza olumsuz etkileri tahmin ettiğimizden de fazla. Biz uyurken zihnimiz ve beynimiz çalışmaya devam ediyor. Vücudumuz dinlenirken, onlar bir sonraki gün için yenilenmeye çalışıyor. 10 saat uyumuş olduğunuzda dahi kendinizi yorgun ve enerjisiz hissediyorsanız, uyku kalitenizin yetersiz olduğunu bilmelisiniz. Dolayısıyla uyku kalitenizin, uyuduğunuz süreden çok daha önemli olduğunu unutmamalı ve uykuyu öncelikleriniz arasında tutmalısınız.

Peki kaliteli bir şekilde uyuyup uyumadığımızı nereden anlayabiliriz? Bu süreçte teknolojiden faydalanabilir miyiz? Şayet yeterli seviyede, verimli bir uyku çekmek konusunda problemlere sahipseniz ve bu durum artık süreklilik kazanmışsa öncelikli olarak bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. Ancak uyku düzensizliğiniz stres gibi faktörlerle bağlantılı ise sorunu doğal ve oldukça kolay yollardan çözebilirsiniz. Önünü alamadığımız teknolojik gelişmeler, uyku problemlerine çözüm üreten çeşitli mobil uygulamaların hayatımıza dahil olmasını da sağlıyor. Son dönemde popülaritesinin artıran sakinleştirici özellikli, uykuya kolay geçmeyi sağlayan hatta uyku takibi yapma imkanı sunan birçok uygulama var. Mobil cihazınıza yükleyeceğiniz uyku uygulamalarının topladığı veriler ile hem uykunuzun kalitesini ölçebilir hem de en zinde olduğunuz zamanda uyanarak gününüzün çok daha enerjik geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu uygulamaları düzenli kullandığınız takdirde, zaman içerisinde uyku düzeninizi olması gerektiği şekilde yeniden organize edebilirsiniz. Etrafınızdaki onlarca uyku uygulaması arasından hangisinin denemeye değer olduğunu bulmak konusunda zorluk çekiyorsanız bizim önerilerimize göz atabilirsiniz.

Noisli

Bu süper basit uygulama, ideal uyku müziğinizi oluşturmak için farklı seslerden (gök gürültüsü, rüzgar, yağmur ve hatta bir kahve dükkanının uğultusu) yardım almanızı sağlıyor. Ayrıca uygulama, sevdiğiniz sesleri ileride kullanmanız için kaydetmenize ve farklı ses kombinasyonları oluşturmanıza da olanak sağlıyor. Şayet bu sesleri gece boyunca dinlemeyi istiyorsanız, telefonunuzu prizde tutmalısınız. Aksi takdirde bitmiş bir pil ile uyanabilirsiniz.

Sleep Cycle

Nasıl uyuduğunuzu öğrenmek istiyorsanız, Sleep Cycle uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama, uyku düzeninizi izliyor ve erteleme sürenizi optimize etmek için çeşitli ipuçları sunuyor. Ayrıca, Sleep Cycle’da yenilenmiş bir şekilde uyanmanızı sağlamak için en hafif uyku evresindeyken sizi nazikçe uyandıran bir alarm da mevcut. Hiçbir uyku izleyicinin yüzde 100 doğru olmadığını unutmamalı ve zincirleme düzensizliklerle karşılaştığınız zaman bir uzmana danışmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

10% HappIer: Meditation

10% Happier: Medidation uygulaması adından da anlaşılacağı gibi yüzde 10 daha fazla mutluluk vadediyor. Uykuya daha kolay dalabilmeniz için yeteneklerini konuşturan bu uygulama, aynı zamanda zihnen rahatlamanızı da sağlıyor. 3 ila 45 dakika arasında değişen geniş bir meditasyon yelpazesi sunan 10% Happier: Medidation, ekstra desteğe ihtiyaç duyduğunuz zaman meditasyon koçuna mesaj gönderme seçeneğine de sahip.

Calm

Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından kullanılabilen uyku uygulaması Calm, özellikle ‘Uyku Hikayeleri’ bölümü ile ön plana çıkıyor. Uygulamada, Matthew McConaughey gibi ünlüler de dahil olmak üzere, yatıştırıcı sesleri ile bilinen insanlar tarafından anlatılan hikayeler yer alıyor. Uygulamayı indirdiğinizde birkaç hikayeyi ücretsiz olarak dinleyebiliyorsunuz. Ancak abonelik edinirseniz, büyük bir meditasyon kütüphanesinin yanı sıra stres ve ASMR gibi kategorilerin de kilidini açabilirsiniz.

Restly

Son uyku uygulamamız ise direkt olarak uyku problemlerine odaklanan ve “iki dakikada uykuya geçmek” vaadi ile ön plan çıkan Restly. Klasik bir ASMR videosu ile benzer bir şekilde çalışan bu uygulama içerisinde “beyaz gürültü” diye adlandırılan seslerin yanı sıra farklı doğa seslerini de bulunduruyor. Olabildiğince kısa bir sürede uykuya dalmak istiyorsanız Restly’yi kullanabilirsiniz.

SAGLIK
UYKU
Benzer İçerikler
Güzellik Yeni nesil uyku aplikasyonları Teknolojiden yardım alarak uyku düzeninizi olması gerektiği şekilde optimize edebilirsiniz.
01.05.2020
Son Eklenenler
Güzellik Mide Balonu ile kilo verin Kilo veremeyenler ve farklı çözümlerin arayışında olanlara yeni bir teknoloji öneriyoruz.
14.04.2021
Güzellik Kilo vermenin yeni adı Kilo veremeyenler ve farklı çözümlerin arayışında olanlar yeni bir teknoloji öneriyoruz.
09.04.2021
Güzellik Cildinize ışıltı katın Yeni mevsime siz de cildinizi yenileyerek girmeye ne dersiniz?
05.04.2021