All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Güzellik
Yayın Tarihi: 08.11.2020 Yağlı ciltler için hayat kurtarıcı... Öykü Tanrıvermiş

Batı tıbbından tanıdık içeriklerden Kore cilt bakımıyla tanıştığımız yardımcılara yağlı ciltle savaşırken yanınıza almanız gereken beş içeriği zengin ürün seçenekleri ile detaylandırarak listeledik.

Yağlı Ciltler İçin 5 İçerik

Çay Ağacı

Antioksidan özelliğe sahip çay ağacı topikal olarak kullanıldığında antibakteriyel özelliğiyle ciltte sivilce oluşumu ile savaşmada etkili oluyor. Akne ve sivilce tedavisinin yanı sıra kırışıklıkların giderilmesinde de etkilidir. Banyo sırasında suya ekleyeceğiniz çay ağacı yağı, tüm gözenekleri açarak vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Esansiyel yağ kullanmak istiyor ama yağlı cildinizin vereceği tepkiden korkuyorsanız çay ağacını rahatlıkla kremlerinize karıştırarak kullanabilirsiniz.

 

Retinol

A vitamininin türevi olan retinol, ciltte kolajen üretimini artıran retinoidlerin grubunda yer alıyor. Akne tedavisinde de önemli rol oynayan ve neredeyse her cilt problemine çözüm getiren retinol; gözenekleri sıkılaştırmaya, cilt tonunu aydınlatıp eşitlemeye, koyu leke görünümünü azaltmaya ve hiperpigmentasyonu kontrol altına almaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda antioksidan işlevi de görerek, ciltteki yaşlanma belirtilerinin nedenlerinden olan serbest radikal hasarıyla savaşıyor.

 

Niacinamide

Niacinamide aslında vitamin B3'ün niacin ve niacinamide formuna verilen ismidir. Hiperpigmentasyon sorunlarında en çok başvurulan içeriklerden olan vitamin, yapısı itibariyle özellikle akne iltihaplanmalarında rol oynayan hücresel mekanizmaları duraksatarak leke oluşumunun önüne geçiyor. Serum ve krem formlarında kullanabileceğiniz niacinamide özellikle gözenek sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir.

 

Salisilik Asit

Peeling konusunda trendler çok değişti. Artık fiziksel peelinglerin cildimiz üzerinde fazla afresif olduğunu biliyoruz, bunun yerine tavsiyemiz kimyasal peeling kullanımı. Kimyasal peeling denince karşımıza üç asit grubu çıkıyor: aha, bha ve pha asitler. Aha ve pha kuru/hassas ciltlere yönelikken bha yani salisilik asit, diğer adıyla salix alba yağda çözünüp gözeneklere nüfuz ederek, tıkanmış görünümü yok etmeye yardımcı oluyor. Ayrıca sahip olduğu antibakteriyel fonksiyonlarıyla da önemli bir yere sahip. Gözenek görünümünü azaltıp siyah nokta oluşumunu önlüyor. Sivilcelere de faydalı olan salisilik asit ciltteki ölü deriyi arındırıyor. Ayrıca mükemmel bir cilt lekesi düşmanı. Yine düzenli kullanımda harika bir kırışıklık önleyici, gençlik hücrelerini canlandırması sayesinde, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltıyor. %2'lik bir salisilik asit peelingin haftada bir kez kullanımıyla başlayarak haftada üç veya dört sefere kadar çıkabilirsiniz.

 

Centella Asiatica

Centella Asiatica, Asya’da yaşayan ve geleneksel tıpta kullanılan son derece faydalı bir bitki. Son zamanlarda Kore cilt bakımının popülerleşmesiyle birlikte bir çok cilt bakımı ürününün içerisinde de sık sık karşılaştığımız Centella Asiatica bitkisini, madecassoside veya kaplan otu (tiger grass) isimleriyle de duymuş olabilirsiniz. Bengal kaplanlarının ormanda ağaç dallarından vücutları çizildiğinde sırtlarını centela bitkilerinin üstünde yuvarlanarak iyileştirdiği biliniyor. Ciltteki tahrişlerin ve yaraların iyileşmesine yardımcı oluyor. Antioksidan özelliği ile cildi yeniliyor. Kolajen üretimini desteklediği için kırışıklık, ince çizgi ve koyu lekeleri azaltıyor. Cilt lekeleri, sivilce ve yara izlerini iyileştiriyor. Cilt bariyerini güçlendirerek, atopik dermatit (egzama) ve sedef gibi cilt hastalıklarına iyi geliyor. Hassas ve tahriş olmuş ciltleri yatıştırıyor. Kızarıklıkları ve kurulukları gidermeye yardımcı oluyor. Bunun nedeni, centella asiaticanın aktif bileşenlerinin yara iyileşmesini hızlandırması ve kolajen üretimini uyararak inflamasyonu azaltması.

yağlı citler için öneriler
yağlı ciltler için içerikler
karma cilt
yağlı cilt
Benzer İçerikler
Güzellik Pürüzsüz bir cilde adım adım Cilt lekeleri, sivilceler ve kırışıklıklar… Hepimizi zorlayan sorunların başında geliyor. Dermoskin hazırladığı yeni ürünlerle, bu sorunlarla savaşabilmemiz için her zaman yanımızda
16.11.2020
Güzellik Yağlı ciltler için hayat kurtarıcı... Batı tıbbından tanıdık içeriklerden Kore cilt bakımıyla tanıştığımız yardımcılara yağlı ciltle savaşırken yanınıza almanız gereken beş içeriği zengin ürün seçenekleri ile detaylandırarak listeledik.
08.11.2020
Güzellik Yeni akne sebebi: Maskeler Sıcak havalarla birlikte cildimiz sivilcelere daha da meyilli olurken, üzerine bir de maskeler ekleniyor. Peki maskelerin sebep olduğu akneler için alınabilecek önlemler neler?
22.06.2020
Son Eklenenler
Güzellik Sınırları ortadan kaldıran bakım Müzisyen ve yaratıcı kimliği ile öne çıkan Pharrell, moda dünyasından sonra kozmetik sektörüne de el atıyor. Yeni cilt bakımı serisini sunmaya hazırlanan şarkıcı, erkeklerin bakım rutinine yeni soluk bir getirmeyi amaçlıyor
26.11.2020
Güzellik Pürüzsüz bir cilde adım adım Cilt lekeleri, sivilceler ve kırışıklıklar… Hepimizi zorlayan sorunların başında geliyor. Dermoskin hazırladığı yeni ürünlerle, bu sorunlarla savaşabilmemiz için her zaman yanımızda
16.11.2020
Güzellik Sephora ile yılbaşı coşkusu Yeni yılı muhteşem makyaj setleri ile karşılıyoruz.
12.11.2020