All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Güzellik
Yayın Tarihi: 18.05.2020 Tıbbi mantarların gücü Debora Zakuto

Şaşırtıcı ancak gerçek... Reishi, Chaga, Shiitake gibi fonksiyonel mantar çeşitlerinin sağlığımız üstünde birçok faydası bulunmaktadır.

İçinde bulunduğumuz bu zor günlerde sağlıklı olmanın önemi ve değerini bir kere daha hatırlar olduk. Hastalıklara karşı vücut direncini arttırmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek adına birçoğumuz hayatımızda küçük ya da büyük değişimler yapmaya başladık. Mevsimsel beslenmek, günlük beslenme rutinimizin gökkuşağı renklerinden oluşması, bitkilerin iyileştirici gücünden faydalanmak, düzenli spor yapmak ya da her gün 10.000 adım yürümek, meditasyon yapmak derken bu liste uzayıp gidiyor. Bazı insanlar çok küçük yaşta bu alışkanlıkları benimserken bazıları ise yaşadıkları bir rahatsızlık sonrası ya da duydukları olası hastalıklara karşı bu alışkanlıkları edinmeye çalışıyor. Uzmanlar ise “geç olsun, güç olmasın” diyorlar. Ancak günümüzde sağlıklı yaşamak bir yaşam biçiminden öte aynı zamanda günümüzün yükselen akımlarından. Hiç şüphesiz bunun öncüsü de geçtiğimiz ay Netflix’te belgeseli yayınlanmaya başlayan Goop’un yaratıcısı Gwyneth Paltrow.

Ruhsal ve bedensel sağlık adına sınır tanımayan Oscar ödüllü oyuncu bu konuda yaptığı tüm araştırmaları 2008 yılından bu yana web sitesinde paylaşıyordu. Şimdi ise Paltrow, Goop ekibiyle birlikte yepyeni deneyimlerin peşinden koşarak the Goop Lab ile bizleri de bu dünyaya davet ediyor. Hatta bunu Celebrity Apex cruise gemileriyle bir üst noktaya taşıyor ve bizleri de Ağustos ayında gerçekleşecek 11 günlük Goop at Sea kampıyla bu deneyimlere ortak etmeye hazırlanıyor. Soğuk su banyosundan enerjine deneyimine birçok şaşırtıcı uygulama arasında ALL ekibi olarak en çok sihirli mantarlardan etkilendik. Son zamanlarda sağlıklı yaşam dünyasının manşetlerinde sık sık karşımıza çıkan foksiyonel mantarların bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkili olduğunu biliyor muydunuz?

Bağışıklık güçlendirici ve antiinflamatuar özellikleriyle dikkatleri üstüne çeken sık sık tüketilmesi gereken süper besinler arasında yer alıyor. Yeni nesil şefler tarafından yemek tariflerinin yanı sıra smoothie, çorba, kahve hatta çayda bile karşımıza çıkan bu besinler tıpkı bizler gibi doğada hayatta kalmak adına çeşitli bakteri ve virüslere karşı savaşıyor. Ve bu savaş sayesinde de kendilerine özel bir savunma sistemi geliştirdiler. İçerdikleri polisakkaritler ve triterpeneler sayesinde bağışıklık sistemini güçlü bir şekilde uyarıp iyileştiriyor. Peki bahsettiğimiz bu fonksiyonel mantarlar hangileri?

Maitake: Bağışıklık sistemi üstünde en etkili mantarlardan biri. İçerisinde yoğun miktarda beta-glukan bulunmaktadır. Aynı zamanda güçlü bir B ile C vitamini, bakır, potasyum ve lif deposu olan bu mantar bir adaptojen olarak vücudun stresle savaşmasına yardımcı oluyor. Kötü kolesterolü düşürüyor, kanser hücrelerinin oluşmasını yavaşlatıyor, kan şekerini dengeliyor ve vücuttaki virüsleri öldürüyor.

Reishi: İki bin yıldan uzun bir süredir Çin tıbbında stresi azaltmak adına kullanılan Reishi mantarı en iyi adaptojen bitkilerden biridir. Kalp ile bağırsak sağlığını koruma, viral enfeksiyonlarla savaşma ve hızlı çalışan bağışıklık sistemini düzenleme özellikleriyle de adından söz ettiriyor.

Kordiseps: Nepal, Çin ve Tibet’in yüksek platolarında yetişen ve çok nadir bulunan bu fonksiyonel mantar türü astım ve akciğer enfeksiyonları tedavisine yardımcı olmasıyla dikkatleri üstüne çekiyor. Vücuttaki enfeksiyonu da en aza indiren kordiseps aynı zamanda kalp sağlığını koruyor ve enerji veriyor.

Aslan yelesi: İçerisindeki erinacines ve hericenones adlı iki özel diterpen bileşen sayesinde güçlü bir anti-bakteriyel olarak bilinen aslan yelesi mantarı nörolojik tedavilere destek olurken vücuttaki büyüme faktörü ile 5-HTP’nin düzeyini de arttırıyor. Ayrıca meditasyona yardımcı oluyor.

Shiitake: Çeşitli mineral ve vitaminlerin yanı sıra vücudumuzun ihtiyaç duyduğu dokuz amino asidi içeren bu mantar çeşidi kan dolaşımını hızlandırma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kas gelişimini sağlama özelliklerine sahip.

SAĞLIK
BESLENME
ALTERNATİF-TIP
Son Eklenenler
Güzellik Kilo vermenin yeni adı Kilo veremeyenler ve farklı çözümlerin arayışında olanlar yeni bir teknoloji öneriyoruz.
09.04.2021
Güzellik Cildinize ışıltı katın Yeni mevsime siz de cildinizi yenileyerek girmeye ne dersiniz?
05.04.2021
Güzellik Lily-Rose Depp ile Rouge Coco Bloom koleksiyonu Dudakları nemli tutan uzun ömürlü formülü ile Chanel Beauty yeni koleksiyonunu sundu.
26.03.2021