All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Güzellik
Yayın Tarihi: 16.05.2020 Şehirde cilt sağlığı All Magazine

Çağın en büyük sorunlarından hava kirliliği günlük hayatımızda cildimize zarar vererek erken yaşta çizgilerin oluşmasına, solmasına ve sarkmasına neden oluyor.

Büyük şehirlerde her geçen gün artan nüfus, çarpık kentleşme, daha fazla üretim yapmak adına kullanımı artan tarım ilaçları, kimyasal maddeler, motorlu araçların egzoz gazları ve fabrika bacalarından salınan duman gibi nedenlerden dolayı hava kirliliği günümüzün en büyük sorunlarından biri. Özellikle de yeşil alanların azalması ve bunun beraberinde meydana gelen küresel ısınmayla birlikte ne yazık ki hava kirliliğiyle savaşmak gün geçtikçe daha da zorlaştırıyor. Yapılan araştırmalar soluduğumuz kirli havanın sağlığımız üstünde birçok olumsuz etkisi olduğunun altını çiziyor. Vücudun normalden fazla yağ depolaması, artan astım atakları ve koah hastalıkları, akciğer enfeksiyonları ve kalp ile damar hastalıkları bunun öne çıkan örneklerinden. Üstelik hava kirliliği sağlığımızla birlikte günlük hayatımızda cildimizi de olumsuz yönde etkiliyor. 

Oksidatif strese karşı

Şehir sokaklarında dolaşırken, işe giderken ya da arkadaşlarımızla açık havada yemek yerken cildiniz serbest radikallere, UV ışınlarına, egzoz dumanına, metro emisyonlarına hatta baktığımız ekranların mavi ışınlarına maruz kalarak oksidatif stresten dolayı zarar görüyor. Bir çiftliğe, Ege kasabasına ya da Karadeniz’in güzel yaylalarına taşınmadığımız sürece de bu kirliliğe maruz kalmaya devam edecek. Bu nedenle cildimizi günlük hayatımızda koruma altına almamız şart. Aksi takdirde çok erken yaşta, ince çizgiler, cilt lekeleri, solgun görünüm ve sarkmayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hatta uzun vadede cilt kanseri riski oluşturduğu da bilim adamları tarafından söyleniyor. Bunu riski gören kozmetik markaları da şehir hayatına yönelik koruyucu ve hedefe odaklı ürünlerle karşımıza çıkmaya başladı.

Serbest radikallerle savaş 

Antioksidan özelliğiyle reaktif oksijenle savaşma ve enfeksiyonu azaltma özelliğiyle C vitamini; serbest radikallerle savaşma gücüne sahip E vitamini; cildi nemlendiren ve toksinlerden arındıran suyosunları; gözenekleri sıkılaştırırken cilt tonu farklılıklarıyla ince çizgileri en aza indiren Niacinamide gibi içeriklerin merkezinde yer aldığı yeni nesil koruyucu ve onarıcı cilt bakım ürünleri birçok farklı formda karşımıza çıkıyor. Makyaj bazı, serum, mist, onarıcı maske, günlük renkli nemlendirici bunlardan sadece birkaçı. Günlük bakım ya da makyaj rutininize rahatlıkla ekleyebileceğiniz bu ürünler ile şehir hayatında yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Ancak cildinizi koruma altına almak adına bu ürünler dışında cilt bakım rutininize de önem vermelisiniz. Makyaj yapmazsanız bile her gün cilt üstündeki kiri yok etmek adına sabah-akşam cildi temizlemek, nemlendirici kullanmak ve haftada bir ya da iki kere arındırıcı peeling uygulamak hava kirliliğine karşı bu koruyucu ürünlerin etkisini güçlendirerek sağlıkla ışıldayan bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.  

Galeri Daha fazlasını göster
GUZELLIK
HAVA-KIRLILIGI
CILT-BAKIMI
BAKIM
Benzer İçerikler
Güzellik Ameliyatsız çözümler Değişen güzellik algıları ile hayatımıza giren uygulamaları yakından inceliyoruz.
28.12.2020
Güzellik #YakınMarkaj: J.Lo Beauty Jennifer Lopez, yılın ilk günü satışa sunacağı JLo Beauty markasını “Güzelliğin bir son kullanma tarihi yok” sloganıyla lanse etmeye hazırlanıyor.
16.12.2020
Güzellik Daha sağlıklı bir cilt için HoneyMoon Skin’in üst kalite cilt bakım ürünleriyle cildinizi şımartın.
04.12.2020
Son Eklenenler
Güzellik Aveda'da köklü değişim Ünlü kozmetik şirketi Aveda, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren marka yolculuğuna yüzde yüz vegan olarak devam etme kararı aldı.
13.01.2021
Güzellik Bakım zamanı: La Colline Soğuk havalardan dolayı bakıma ihtiyaç olan ciltlerimizin yardımına La Colline koşuyor.
12.01.2021
Güzellik Halsey artık kozmetik dünyasında Genç şarkıcı Halsey, makyaj sevgisini kendi kurduğu kozmetik markasında yansıtmaya hazırlanıyor.
12.01.2021